Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euroboomu došel dech, čeká nás širokosáhlá recese?

Euroboomu došel dech, čeká nás širokosáhlá recese?

21.01.2019 15:58
Autor: Redakce, Patria.cz

I když Evropská centrální banka (ECB) svoji stimulaci zastavila, vypadá to, že ekonomika potřebuje další generálku. V prosinci ECB oznámila, že přestane navyšovat své nákupy dluhopisů v objemu 2,6 bilionu eur. Ve stejný den také upravila svůj výhled hospodářského růstu směrem dolů a varovala, že „bilance rizik se posouvá níže“. Na tato varování právě došlo. Mnohá čísla o hospodářské aktivitě v eurozóně přinesla v posledních týdnech zklamání. Tolik oslavovanému „euroboomu“, který začal v roce 2017, došel dech.

Nejprve se čekalo, že zpomalení bude jen dočasné. Na začátku roku 2018 se usuzovalo, že za chabým růstem největší ekonomiky bloku, té německé, stojí jednorázové faktory od chřipkové epidemie, přes spory na pracovním trhu až po načasování státních svátků. Slabá data ze třetího čtvrtletí zaznamenala stagnaci v automobilovém průmyslu, který se musel řídit novými emisními standardy pro naftové motory. A protesty žlutých vest ve Francii uštědřily růstu ve čtvrtém čtvrtletí další ránu. Odhaduje se, že demonstrace snížily výstup druhé největší ekonomiky eurozóny o 0,1 %.

Nedávná čísla ale naznačují, že zpomalení ekonomiky je širokosáhlé. „Jde tu o víc než jen o jednorázové položky, které neustále zamořují ekonomiku eurozóny,“ tvrdí Bert Colijn, ekonom banky ING. „Už se to netýká jen určité země nebo sektoru. Zpomalení je rozsáhlé,“ dodává Felix Huefner z banky UBS.

Poskytovatel dat Markit 4. ledna uvedl, že index nákupních manažerů PMI (pečlivě sledovaný ukazatel ekonomické aktivity) v prosinci v eurozóně klesl na čtyřleté minimum. Indexy PMI přitom klesly ve čtyřech největších ekonomikách – Německu, Francii, Itálii a Španělsku. Statistiky ze 4. ledna ukázaly, že průmyslová produkce eurozóny v listopadu klesla o 3,3 % meziročně. To je největší meziroční pokles za šest let.

Podle předběžných odhadů to vypadá, že zklamání přinese i HDP. Německý statistický úřad vydal 15. ledna data, podle kterých se tato ekonomika loni jen těsně vyvarovala recese. Zpomalila o 0,2 % ve třetím kvartálu a ve čtvrtém sotva rostla. Itálie se do recese nejspíše dostala již ve druhém pololetí roku 2018.

Zatímco mnozí poukazují na slabou vnější poptávku jako na hlavní příčinu těchto problémů, domácí poptávka rovněž klesla. Andrew Kenningham z Capital Economics poznamenal, že růst spotřeby v roce 2018 významně zpomalil, i když nezaměstnanost klesala, což je varovné znamení, že „spotřebitelé začínají panikařit“. Důvěra spotřebitelů během minulého roku klesla.

Navíc tu jsou skrytá rizika. Colijn se domnívá, že k největším hrozbám růstu v roce 2019 patří zpomalení v Číně, chaotický tvrdý brexit a eskalace obchodní války s Amerikou. Obchod již zpomaluje. Světová banka nedávno snížila odhad růstu objemu globálního obchodu na tento i příští rok o asi polovinu procenta.

Zatím je ale recese eurozóny jako taková nepravděpodobná. Ekonomové čekají, že ekonomika bloku bude letos růst o 1,5 %. Ale pokud se tento růst neuskuteční, ECB bude muset začít přemýšlet, jaký nástroj použije na jeho stimulaci. Mohla by navýšit svůj výhled ohledně sazeb – nyní se očekává, že bude držet úrokové sazby na současných úrovních „alespoň do léta“.

Další možností by bylo navýšení jejích cílených dlouhodobějších refinančních operací, které nabízejí levné finanční zdroje bankám, které je půjčují firmám i domácnostem. A co se týče programu kupování dluhopisů, prezident ECB Mario Draghi v prosinci uznal, že místy šlo o „jediný hnací motor“ zotavení v některých částech eurozóny. Nevalná data naznačují, že centrální banka nebude na brzdě stát moc dlouho.

Zdroj: The Economist

 
 
 
 
 

Čtěte více:

ECB by mohla jednat o nových levných úvěrech pro komerční banky
10.01.2019 17:08
Evropská centrální banka (ECB) by v příštích měsících mohla diskutovat...
Mody: Dosavadní přežití eurozóny není známkou zlepšení její prognózy
15.01.2019 16:19
Ashoka Mody působí jako profesor ekonomie na Princeton University a ča...
Výroba v eurozóně v listopadu klesla nejvíce za téměř tři roky
14.01.2019 12:08
Průmyslová výroba v eurozóně se v listopadu meziměsíčně snížila o 1,7 ...
Mario Draghi: Eurozóna nesměřuje k recesi, potřebuje ale silnou podporu ECB
16.01.2019 10:56
Ekonomika eurozóny je slabší, než se očekávalo, a stále potřebuje "výz...
Jan Bureš: Brexit je dál „game changer“ a pohled trhů na sazby v Česku teď přehnaně přísný
16.01.2019 15:11
Trhy jsou bezprostředně po drtivé porážce plánu na brexit Theresy Mayo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data