Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros v Davosu: Čínský prezident je nejnebezpečnější nepřítel otevřené společnosti

Soros v Davosu: Čínský prezident je nejnebezpečnější nepřítel otevřené společnosti

26.01.2019 15:50
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Americký finančník maďarského původu George Soros označil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za nejnebezpečnějšího protivníka otevřené společnosti. Čínské ministerstvo zahraničí se podle médií proti Sorosovým slovům ohradilo a obvinění označilo za nesmyslné.

Soros, který skrze svou charitativní činnost podporuje liberální hodnoty, ve svém čtvrtečním projevu prohlásil, že Čína je nejbohatším, nejsilnějším a technologicky nejrozvinutějším autoritářským režimem na světě. "A to ze Si Ťin-pchinga dělá nejnebezpečnějšího protivníka otevřených společností," řekl Soros.

Jeho komentáře mířily na plán Číny zavést rozsáhlý systém společenského hodnocení k monitorování svých občanů, který jim přiděluje společenský kredit. „Chci upozornit na smrtelné nebezpečí hrozící otevřeným společnostem z nástrojů kontroly, které může strojové učení a umělá inteligence vložit do rukou represivních režimů,“ řekl Soros. „Systém společenského kreditu ještě není plně funkční, ale je jisté, kam vede. Podřídí osud jednotlivce zájmům státu jedné strany způsobem, který je v historii nevídaný,“ dodal.

Systém, který přiděluje občanům body za dobré chování a za prohřešky je naopak odečítá, by měl být provozuschopný do roku 2020 a čeká se, že bude povinný. Lidé s nízkým skóre by pak mohli čelit postihům ve formě zákazu cestovat na určitých vlakových linkách nebo nemožnosti zapsat své děti na prestižní školy.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí tento týden na dotaz novinářů řekla, že poznámky některých lidí, kteří překrucují pravdy i lži, jsou nesmyslné a nestojí za to je vyvracet. "Doufáme, že onen Američan je schopen opravit svůj postoj, nebýt krátkozraký a objektivně, racionálně a správně ohodnotit rozvoj Číny," řekla čínská mluvčí, kterou cituje agentura Reuters.

Vztahy mezi USA a Čínou zatěžují obchodní spory, které v loňském roce přerostly v obchodní válku, v jejímž rámci na sebe obě země vzájemně uvalovaly cla. Začátkem prosince se Washington a Peking domluvily na devadesátidenním obchodním příměří s tím, že během této doby se budou snažit vyjednat obchodní dohodu a vyhnou se zavádění dalších cel.

Ohledně rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa označit Čínu za „strategického“ konkurenta koncem roku 2017, Soros poznamenal, že je to „příliš zjednodušující“. „Účinnou politiku vůči Číně nelze zredukovat do sloganu. Musí být mnohem sofistikovanější, detailnější a praktičtější. A musí zahrnovat americkou hospodářskou odpověď na novou hedvábnou stezku,“ komentoval Soros. „Bohužel se zdá, že prezident Trump sleduje jiný kurz: dělá ústupky Číně a vyhlašuje vítězství, zatímco obnovuje své útoky na spojence USA. To může vést k podkopání amerického politického cíle snížit zneužívání a výstřednosti Číny,“ doplnil.

George Soros je ale sám často terčem mnoha konspiračních teorií. Maďarský premiér Viktor Orbán dokonce proti němu postavil kampaň ke svému znovuzvolení a označil jej za nepřítele maďarského lidu.

Na americké Fox News je Soros opakovaně představován jako stínový finančník, který „uvaluje radikálně levicovou agendu“ na Američany ve snaze „koupit si prezidentské volby“. Soros podle Billyho O’Reillyho z Fox News „osnuje komplikované politické operace, aby si koupil vliv některých liberálních politiků a podplatil lidi, kteří s ním nesouhlasí“. Glenn Beck, rovněž z Fox News, jej označuje za „mistra loutkáře“, který „ničí režimy“. „Soros pomohl financovat sametovou revoluci v České republice, oranžovou revoluci na Ukrajině a růžovou revoluci v Gruzii. Také pomohl zosnovat puče na Slovensku, v Chorvatsku a Jugoslávii,“ tvrdil Beck.

Robert Mackey z listu The Intercept Beckova i O’Reillyho tvrzení dementuje a označuje je za paranoidní. Ale dodává, že Soros skutečně poskytoval podporu prodemokratickým skupinám bojujícím s represivními režimy vedenými komunisty nebo dřívějšími komunistickými autokraty.

Zdroj: ČTK, CNBC, The Intercept


 
 

Čtěte více:

Project Syndicate: Když se zamlží zrcátko do minulosti
30.09.2018 14:15
George Soros je vynikající člověk. Jeho finanční prozíravost dokládají...
Osobností roku listu Financial Times se stal George Soros
19.12.2018 11:27
Americký finančník maďarského původu George Soros je podle výběru brit...
Fidelity: Vysoká zadluženost ovlivní akciové trhy i vývoj v Číně
03.01.2019 6:17
Kvantitativní uvolňování bylo celých deset let jediným možným východis...
Budoucnost totalitní Číně patřit nebude, liberálové nezoufejte
04.01.2019 6:23
Ekonom Martin Wolf na stránkách Financial Times varuje před prostou ex...

Váš názor
  • Generační obavy a odkaz
    27.01.2019 7:39

    Generační obavy a odkaz, jsou v pořádku, co jsme v životě zažili, toho se bojíme, západní společnost je v pluralitě názorů lehce ovladatelná a zranitelná, skoro bych si tipnul, že má ascendent ve Střelci, já ho mám v Raku a evropská rodina je mi nade vše, světové rodině nerozumím, takový kosmopita nejsem, ostatně odešli do světa odsud, Čína zvolila jednoduchý postup, všem se to líbilo, všichni si mnuli kapsy, odnaučili lidi pracovat, a teď co ? strach ? to je to nejhorš čím by se měl člověk řídit, na začátku byla Čína a Blízkovýchodní prostor, v Číně žilo a uživilo se více lidí, více lidí více ví a jelikož na Západě si udělali jednoduché písmo a v Číně ponechali písmo mýtů a myšlení ... a hlavně Čína si zachovala duchovní kontinuitu, když je pak Evropa porobila a dobilo Japonsko, které od nich vše převzalo ?, bylo jasné, a pro svět zničený 2. svět. válkou a v šoku, neubránitelné, aby ji Mao spojil, spojená Čína s myšlením mýtů, já sem si na tom postavil mozek, oni nemají tu nenávist, musíte se jim podívat do učebnic, já na to nemám čas, klíč je v učebnicích historie, a těch jejich opravených památkách, oni se modlí za své předky, vědí, že oni jsou svými předky, a že jim nebudou dělat hanbu, já bejt otcem Grosse tak ho přerazím vejpůl, kult úcty k starším a zesnulým je u nás nahrazen kultem k penězům a pak kultem k nenávisti, to stravuje veškerou pozitivní energii, a můžete se jít podívat do čekáren k doktorům, tam jsou miliony lidí, kteří již nevědí kde by si postěžovali, a tak jde problém ven tělem, celá západní civilizace je jedna velká psychoterapie, vycházející z bipolára Nietschze, klíč je v jeho životě, on Vám něco říká a vy jste to nepochopili, chcete všechno prodat, ale to nebude fungovat ani za miliardu let, a to připomínám, že del Sole bude svítit jenom 600.mil let, a ... , nechápu proč sem furt montujete nesvobodu, buddhista je svobodný po celý život, jinak už to není buddhista, tak je to s tou svobodou a přístupem k práci, právě teď je ta chvíle kdy to jde opravit, ta je jednou za 1.000 let :-)
    rob
Aktuální komentáře
26.07.2021
13:58Týdenní výhled: Lákadlem výsledky skupiny FAAMG a Tesly s bitcoiny. Fed dál debatuje  
12:02Horší podnikatelská nálada v Německu, vrací se strach z možného lockdownu
11:33Čína utažením regulace pokazila start do nového týdne  
11:15Velmi bohatí lidé investují jinak
10:34Důvěra v české ekonomice klesá. Pesimističtější jsou i spotřebitelé, nepomáhá ani strach z inflace, říká Petr Dufek
10:18UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
10:16ECB ruší omezení pro odměny akcionářům. Může to odemknout dividendu Erste
9:51Čtvrtletní ztráta Ryanairu vzrostla, firma však zlepšila výhled
9:37Havlíček a Babiš v Temelíně: Dostavba o jeden či dva bloky by mohla následovat ve 40. letech po bloku v Dukovanech
9:06Rozbřesk: Týden o HDP a Fedu. Nová prognóza ČNB naznačí rychlejší růst sazeb?
8:51Čínské technologie klesají, bitcoin roste. Evropa zahájí negativně  
8:35Bitcoin posílil o více než 10 procent, přiblížil se k hranici 40 000 dolarů
5:55Kde hledat největší potenciál růstu dividend? Podle Fidelity u nejkvalitnějších ESG firem
25.07.2021
14:58Pár varovných příznaků, proč hospodářské uzdravování nemusí jít tak hladce
9:27Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cie Generale des Etablissements Michelin SCA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Lennox International Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lockheed Martin Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (06/21 Q2, Aft-mkt)
Otis Worldwide Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Ryanair Holdings PLC (06/21 Q1, Bef-mkt)
Tesla Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (06/21 Q2)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů