Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusnok: Optimální by bylo, kdyby po pauze sazby ještě rostly

Rusnok: Optimální by bylo, kdyby po pauze sazby ještě rostly

11.06.2019 10:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Guvernér ČNB Rusnok by uvítal, pokud by současná pauza ve změnách měnové politiky byla pouze přestávkou. „Optimální by bylo, kdyby to byla spíše přestávka, protože určitě ještě nejsme na tom, co považujeme za normální úroveň úrokových sazeb", řekl guvernér Rusnok novinářům před zahájením Kulatého stolu v Jihlavě.

Může to ovšem být tak, že nový normál je někde jinde, než býval před krizí, myslí si Rusnok. Zatím podle něj platí, že ČNB není v žádném spěchu na nějakou reakci. Situace je do jisté míry vyrovnaná, na jedné straně vyšší inflace, na straně druhé spíše zpomalování ekonomického růstu a v posledních dnech i určité obnovení posilování koruny, doplnil Rusnok

Rusnok také prohlásil, že jsou signály, že i napětí na trhu práce se mírně snižuje, a že nevidí změnu trendu ve zrychlení květnové inflace. Ta podle něj byla ovlivněna volatilními faktory.

"Myslím, že je to nějaký dílčí výkyv v důsledku růstu cen potravin, což je obecně velmi volatilní položka, která se dá těžko predikovat na jednotlivé desetinky procenta, takže v tom nehledám žádnou změnu trendu, uvidíme samozřejmě v dalších měsících", komentoval guvernér květnovou inflaci.

"Platí a mělo by platit, že se ceny vrátí blíže našemu cíli, ale bude to chvilku trvat, my jsme také říkali, že to bude koncem roku, začátkem příštího, kdybychom se měli velmi přiblížit tomu číslu 2 procenta, takže pokles bude pokračovat, ale ty jednotlivé měsíční výkyvy se prostě můžou stát", dodal Rusnok.

Zdroj: Reuters


 

Čtěte více:

Rozbřesk: Napětí na českém trhu práce nepolevuje
11.06.2019 9:13
Sérii příznivých zpráv přicházejících z české ekonomiky včera doplnily...
Petr Dufek: Inflace výrazně překonala očekávání
11.06.2019 10:23
V květnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,7 % a výrazně tak předčil...
Rozpočtová rada: Veřejné finance jsou dlouhodobě neudržitelné
11.06.2019 10:11
České veřejné finance zůstávají při zachování stávajícího nastavení da...

Váš názor
 •  
  11.06.2019 14:37

  je jasný, že souduti CNB tápou....to i Rusnoček občas naznačí, že netuší co zamýšlejí spekulanti co s korunou.....jenom si nejsem jistej, zda devizový polstar tvoreny predevsim EUR je to prave ohrechove....je stli za chvili nebude EURo tak dobre na vytreni pr....
  abc1
 • 3 letá přestávka ?
  11.06.2019 12:49

  už 3 roky blouzní o tom, že inflace je dočasně vyšší, no nevím každý rok zatím přišli střadatelé o skoro 70 mld za chvíli to bude větší ztráta než z nakoupených EUR :o)
  Mike
  • Re: 3 letá přestávka ?
   11.06.2019 13:01

   Investoři co nejsou spokojení s výší sazeb a řeší inflaci, si měli koupit Státní protiinflační dluhopis. Ostatně ...mají na to čas do pátku. A poslušně hlásím, že nejsem paní Rusnoková :-) Jen si na rozdíl od skupiny zdejších přispěvatelů myslím, že ČNB pracuje v rámci možností dobře. Nezapomínejte, že jsme součástí EU a propojení jsme s ní skrz naskrz...a to že máme zatím stále svojí korunu na tom nic nemění. To, že sazby více nerostou, nedávejte za vinu ČNB, ale ECB a její EURové pasti.
   Poldinka
   •  
    11.06.2019 14:49

    a já si doposud myslel že máme nezávislou centr.banku :o), my se nebavíme o investorech těch je cca 100k a je to jina liga, ale o normálních lidech co si z výplaty utrhují do penzijka nebo "šporují" nějakou rezervu v bance a CNB jim špatnou proinflační politikou z uspor ukrajuje každý rok nemalý kousek, vypadá to, že centr.bankéři celosvět.moc netuší co dělat, cílem bylo pumpováním peněz a inflací rozjet růst a po 10letech kde nic tu nic a main stream všude díky inflaci chudne, tak nevím jak to podporuje ekonomiku, to je jako král je nahý, dělají jako že to nominálně roste ale reálně lehce klesáme :o)
    Mike
 •  
  11.06.2019 12:27

  Rusnočku, tak proč chceš dělat pauzu.....to budeš zvyšovat sazby až poroste nezaměstnanost a ekonomika půjde dolů??? u tebe je problém, že rychleji mluvíš než myslíš.....viz září 2016, kdy jsi prohlásil, že závazek prodlužuješ o půl roku....úplně zbytečně....
  abc1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, m/m
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.