Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Disciplinární řízení s Itálií je podle zemí EU oprávněné

Disciplinární řízení s Itálií je podle zemí EU oprávněné

12.06.2019 8:33
Autor: ČTK

Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se včera shodli na tom, že je důvod zahájit disciplinární řízení s Itálií kvůli rostoucímu dluhu. Agentuře Reuters to řekli nejmenovaní činitelé EU. Postoj členských zemí podle jednoho z činitelů potvrzuje názor Evropské komise, že Itálie porušuje rozpočtová pravidla EU.

Komise již minulý týden uvedla, že porušování těchto pravidel Itálií je důvodem k zahájení disciplinárního řízení, které by mohlo vyústit v pokutu. Po včerejším souhlasu členských zemí se bude muset komise podle agentury Reuters rozhodnout, zda zahájení tohoto řízení doporučí.

Zástupci vlád členských zemí podle zdrojů Reuters vyjádřili podporu dialogu s cílem odvrátit disciplinární řízení v případě, že Řím učiní dostatečné kroky ke zlepšení stavu veřejných financí. Pokud by však rozhovory s Itálií v příštích dnech nevyústily v kompromisní dohodu, mohla by Evropská komise 26. června navrhnout zahájení disciplinárního řízení, uvedl jeden ze zdrojů.

Konečné rozhodnutí o zahájení tohoto řízení by pak museli učinit ministři financí EU, a to pravděpodobně na setkáních, která se uskuteční 8. a 9. července, napsala agentura Reuters.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes varoval, že Itálie se pohybuje "nesprávným směrem" a že se vystavuje riziku disciplinárního řízení, které může trvat několik let.

Italský premiér Giuseppe Conte v reakci na Junckerova slova uvedl, že evropské úřady by měly nejprve dát italské vládě možnost důkladněji vysvětlit její plány, než začnou kritizovat její hospodářskou politiku. Upozornil také, že sám Juncker v minulosti připustil pochybení při řešení dluhové krize v Řecku.

Conte dnes rovněž uvedl, že vládní koalice se shoduje na potřebě vyhnout se disciplinárnímu řízení. Dodal nicméně, že vláda není ochotna měnit svou "filozofii". "Takže žádná úsporná opatření," prohlásil. Podle vicepremiéra Mattea Salviniho je cílem vyhnout se disciplinárnímu řízení, ale zároveň zabezpečit hospodářský růst, zaměstnanost a snížení daní.

Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny. Její dluh v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) je druhý nejvyšší po Řecku. Itálii se podařilo koncem loňského roku vyhnout disciplinárnímu řízení, když se nakonec dohodla s Evropskou komisí na nové podobě letošního rozpočtu.

Disciplinární řízení je složitý právní proces, jehož výsledkem může být pro Itálii pokuta až 0,2 procenta HDP, což odpovídá částce zhruba 3,5 miliardy eur (téměř 90 miliard Kč). Žádná země EU však zatím pokutu nedostala.


Čtěte více:

EK povolila Itálii delší státní garance bankám se špatnými úvěry
27.05.2019 14:47
Evropská komise (EK) povolila Itálii prodloužit státní garance bankám ...
Brusel žádá Itálii o vysvětlení stavu veřejných financí
29.05.2019 16:20
Evropská komise dnes zaslala Itálii dopis, ve kterém vládu žádá o vysv...
Italská ekonomika ve čtvrtletí po revizi meziročně klesla
31.05.2019 12:53
Italská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesla o 0,1 p...
EK považuje za oprávněné zahájit s Itálií disciplinární řízení
05.06.2019 13:36
Evropská komise (EK) dospěla k závěru, že Itálie kvůli svému rostoucím...
Italský vicepremiér viní Paříž z krachu fúze FCA s Renaultem
07.06.2019 11:25
Italský vicepremiér a ministr průmyslu Luigi Di Maio obvinil francouzs...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2025
9:56Colt CZ Group koupila amerického výrobce součástek do zbraní a svého dlouhodobého dodavatele Valley Steel Stamp
9:02Rozbřesk: Dražší potraviny na obzoru a koruna ignoruje Blízký východ
8:53Colt CZ oznámil dokončení akvizice, Trump vyzývá k evakuaci Teheránu. Futures hluboko v červeném  
5:52Kaplan: Na vrcholu celně inflační nejistoty
16.06.2025
18:05Ztráta amerického bezpečného přístavu – co o ní říkají rizikové prémie na „bezrizikovém“ aktivu
17:16Páteční nervozita je pryč. Na akciových trzích se po víkendu znovu nakupuje, zatímco ropa padá  
16:50Japonské dluhopisy hýbou světem. Trh v USA ovlivňují nejvíce za posledních pět let
14:21Ustála Čína americká cla? Maloobchodní tržby v květnu rostly nejvíce od roku 2023
12:43M2C upsala akcie za 280 Kč, burzovní debut proběhne 20. června
12:38Týdenní výhled: Efekt konfliktu Izrael–Írán odeznívá, Fed sazby nezmění  
11:31Čína hodlá zrušit cla pro téměř všechny africké země, píše Le Monde
11:19V Česku se loni postavilo 30 tisíc bytů, o 20 procent méně než v roce 2023
10:45Ochlazení paniky na akciových trzích v USA  
9:58Ceny v průmyslu v květnu opět meziročně klesly a v dalších odvětvích rostly
9:03Rozbřesk: Míra eskalace íránského konfliktu rozhodne o cenách ropy i ekonomických dopadech
8:55Z automobilky do módy: De Meo opouští Renault, míří do Keringu
8:49Colt CZ Group dle SZ usiluje o podíl v jediném českém výrobci nitrocelulózy, Luca de Meo odchází z Renaultu a futures jsou po pátečním výplachu opět zelené  
6:02AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m