Italská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesla o 0,1 procenta, oproti předchozímu kvartálu se o 0,1 procenta zvýšila. Revidované údaje dnes oznámil italský statistický úřad ISTAT. Podle jeho původních kalkulací hospodářství vykázalo meziroční růst o 0,1 procenta a kvartální o 0,2 procenta. Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny po Německu a Francii.
Pozitivní data o vývoji domácí poptávky a zahraničního obchodu zastínil pokles zásob, který čtvrtletnímu růstu ubral 0,6 procentního bodu. Zásoby táhnou ekonomiku dolů už čtyři kvartály.
Spotřebitelské výdaje se v prvních třech měsících 2019 čtvrtletně zvýšily o 0,1 procenta, vládní výdaje stouply o 0,2 procenta a investice o 0,6 procenta. Dovoz se snížil o 1,5 procenta, zatímco vývoz o 0,2 procenta vzrostl.
Údaje za poslední loňský kvartál ISTAT potvrdil, čtvrtletně se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 0,1 procenta a meziročně stagnoval.
Revize za první čtvrtletí se promítne do oslabení celoročního růstu domácí ekonomiky, který vláda v dubnu už tak snížila na pouhých 0,2 procenta z dříve předpokládaného jednoho procenta.
Italská centrální banka dnes varovala, že poměr veřejného dluhu k HDP může být vyšší, než vláda předpovídala, a vládu vyzvala k přijetí opatření na snížení dluhu. Ten dosahuje 2,3 bilionu eur (59,4 bilionu Kč). "Nárůst podílu zadlužení k HDP by mohl být vyšší než údaj uvedený ve vládním rozpočtu, který předpokládá příjmy z privatizace ve výši přibližně 18 miliard eur," řekl guvernér banky Ignazio Visco.
Itálie se snaží udržet své finance pod kontrolou a zároveň plnit nákladné sliby populistické vládní koalice. Jejím cílem je poměr zadlužení k HDP na úrovni 132,6 procenta, což je mírně vyšší než vloni, uvedla agentura