Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pomalé zelenání financí

Pomalé zelenání financí

01.09.2019 18:38

Někteří vlivní hráči globální ekonomiky stojí v čele posunu směrem k čistému a zelenému světu bez emisí. A to i přesto, že klíčové vlády zahálejí. Finanční giganti z Evropy, Číny, Japonska, Spojených států, Austrálie i odjinud vidí rýsující se rizika a přínosy a nečekají, až politici vyšlou signál, co je třeba dělat. Finanční průmysl vydává okamžité zákazy nových investic do fosilních paliv, označuje producenty energie za čisté a špinavé, zbavuje se neatraktivních akcií, a tím vším přesměrovává obrovské peněžní toky od fosilních paliv k nízkouhlíkovým technologiím.

Taková rozhodnutí mohou mít odezvu v celé ekonomice. Vezměme si například rozkol mezi státními a soukromými energetickými financemi v Indii. Podle Centra pro finanční zodpovědnost se sídlem v Dillí klesly primární finance na uhelné elektrárny mezi lety 2017 a 2018 o 93%, zatímco finance na obnovitelné zdroje vzrostly o 10%. Většina úvěrů na uhelné projekty pocházela v roce 2018 z vládou kontrolovaných finančních institucí, kdežto tři čtvrtiny financí na obnovitelné zdroje přišly ze soukromých komerčních bank.

Stejně tak banky a obchodníci v Japonsku opouštějí uhelné projekty ve prospěch obnovitelných zdrojů, přestože se vláda zdráhá stanovit datum útlumu uhelné energetiky. Letos byly zrušeny nebo odloženy tři projekty výstavby uhelných elektráren v Japonsku. Mezinárodní energetická agentura (IEA) uvádí, že investice do uhelných elektráren klesly na globální úrovni v roce 2018 na stoleté minimum a odstaveny byly další uhelné generátory.

Masivní odchod ze špinavé energie


Tento trend bude stále výraznější, neboť počet finančních institucí, které se odklánějí od fosilních paliv, nadále roste. Vezměme si novinové titulky od letošního března. Norské suverénní fondy získaly souhlas parlamentu k divestici 13 miliard dolarů z akcií fosilních paliv v rámci dosud největšího „fosilního výprodeje“. Japonská finanční skupina Mitsubishi UFJ, podle objemu aktiv jedna z největších světových bank, přestala financovat nové projekty uhelných elektráren. Společnost Chubb se stala první velkou americkou pojišťovnou, která oznámila zákaz uhelných pojistek, a Suncorp je jen poslední z řady australských pojišťoven, které ukončily pojišťování nových projektů těžby uhlí a uhelných elektráren.

Londýnská burza navíc překlasifikovala ropné a plynárenské akcie na „neobnovitelnou energii“ a akcie zelené energie přeřadila z kolonky „alternativních“ do kolonky „obnovitelných“. Největší světový investor do zahraničních uhelných projektů, společnost Oversea-Chinese Banking Corporation, oznámil, že ukončí financování uhelných elektráren (jakmile dokončí poslední dva projekty ve Vietnamu), a čínská State Development & Investment Corporation ohlásila plán přestat investovat do nových uhelných elektráren a soustředit se na nové zdroje energie.

V obecnější rovině platí, že Investorská agenda za nízkouhlíkový svět přilákala 477 signatářů, kteří spravují aktiva ve výši zhruba 34 bilionů dolarů. Tito investoři vyzývají vlády, aby nejen omezovaly růst teplot, ale aby splnily i obtížnější cíl pařížské klimatické dohody, totiž omezit globální oteplování na 1,5°C oproti předindustriální úrovni.

Institut pro energetickou ekonomii a finanční analýzu mezitím zjistil, že ti, kdo ignorovali varování před klimatickými změnami, už utrpěli finanční ztrátu. Firma BlackRock, coby největší světový správce fondů, prodělala v posledních deseti letech zhruba 90 miliard dolarů, z toho tři čtvrtiny kvůli svým pozicím ve firmách ExxonMobil, Chevron, Shell a BP. A investoři firmy General Electric, včetně společnosti BlackRock, prodělali během tří let do roku 2018 závratných 193 miliard dolarů, protože tato firma neodhadla tempo příklonu k zelené energii a zhroucení poptávky po plynových turbínách a tepelných elektrárnách.

Stále dlouhá cesta do zeleného

Posun směrem od fosilních paliv je sice už teď monumentální, avšak potenciálně se schyluje k cunami. Ti, kdo divestují z fosilních paliv, jsou prvními vlaštovkami, které vycítily změnu větru a přenastavily plachty. Musí se však udělat mnohem více. Protože konkurenti těchto firem zatím nepodnikli žádné kroky k divesticím, v účetních rozvahách investorů zůstávají uhlíková aktiva v objemu bilionů dolarů.

Podle IEA navíc sice klesly investice do uhlí, avšak kapitálové výdaje do ropy, plynu a uhlí zaznamenaly v roce 2018 opětovný růst a investice do energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů stagnovaly. Ještě horší je zjištění poradenské firmy Wood Mackenzie, podle něhož se boom obnovitelných zdrojů přetavil pouze do 2% globální energetické poptávky. Momentálně to vypadá tak, že uhlí, ropa a plyn by v roce 2040 mohly stále zajišťovat 85 % primární energie, což je oproti dnešním 90 % jen mírný pokles.

Dokončení přechodu směrem od fosilních paliv si vyžádá změny v samotném jádru globální ekonomiky. Rozhodně není ku prospěchu, že finanční instituce v Číně nasměrovaly v první polovině letošního roku nejméně miliardu „zelených“ financí do uhelných projektů. Firmy nemohou dál produkovat ropu, plyn a spalovací motory, a přitom postupně přecházet na čistší technologie; přechod musí být čistý.

Finančníci navíc musí vidět víc než jen uhlí a zrušit podporu všech fosilních paliv. A co je neméně důležité, vlády musí svým ekonomikám vytyčit ambiciózní trajektorii, která bude vynucovat dodržení limitu oteplování o 1,5°C. Naše současná cesta povede k oteplení o 3°C nebo i více, což by mělo katastrofální následky.

Akce OSN

Summit OSN o klimatické akci, který proběhne 23. září, nabízí finančním institucím a vládám příležitost učinit, co je nezbytné. Generální tajemník António Guterres vyzval ke zlatému standardu vedení v podobě vládních i soukromých závazků snížit emise na čistou nulu a každých pět let si stanovovat prozatímní cíle.

Guterresova výzva k akci nachází odezvu u všech, kdo demonstrují a stávkují za stejný cíl. Investoři musí této příležitosti využít a strukturovat portfolia tak, aby do roku 2050 dosáhla čistých nulových emisí. To znamená vyvíjet na společnosti ve svých portfoliích tlak, aby se změnily i ony, jinak jim hrozí, že zůstanou odříznuté a zapomenuté. Stanovení dlouhodobých cílů však stačit nebude. Dnešní závazky musí jít ruku v ruce s hmatatelnými kroky v příštích měsících a letech, abychom zajistili, že pokrok bude pokračovat.

Za tímto účelem projekt Mission 2020 shromažďuje příběhy o pokroku z celé globální ekonomiky. Náš nástroj s názvem 2020 Climate Progress Tracker Tool je v podstatě otevřenou databází, v níž se pravidelně aktualizují klimatické závazky států, firem, měst a dalších aktérů. Čím mohutnější bude divestiční hnutí, tím složitější bude zůstat skrytý ve stínu a lpět na minulosti.

Autor: Andrew Higham je výkonným ředitelem projektu Mission 2020 a hostujícím členem Blavatnikovy fakulty státní správy Oxfordské univerzity.

Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org


 
 

Čtěte více:

FT: Umělá inteligence může lidstvu uškodit, ale ne kvůli ozbrojeným robotům
27.06.2019 12:01
„Pravděpodobně jste již četli o tom, že těžba bitcoinu spotřebuje víc ...
Poslední generace, která vidí tyhle lesy
05.07.2019 17:15
Na Vysočině, kde žiju, je hodně lesů. My a naše děti jsme ale podle vš...
Co ještě udělat na záchranu nosorožců černých? Třeba koupit si dluhopis…
20.07.2019 16:24
Dluhopisy zaměřené na růst populace vzácných nosorožců černých si brzy...
Firmy, které chtějí zabrousit do bioplastů, mají nové řešení: Piliny
23.07.2019 12:42
Technologický startup u hranic Ontaria s Michiganem tvrdí, že našel ře...
Očima byznysu: Nepravé maso a nepravé cigarety mohou mít leccos společného
24.08.2019 15:34
Trh s falešným masem je v kurzu. Nestojí před ním ale podobné překážky...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2021
17:55Zelené energie se zelenají, na Ameriku však doléhají pochybnosti  
17:23Hlavně tomu neříkejte odbory
17:04Vláda chce 3. května uvolnit zbytek obchodů a část služeb. Pandemie se ale musí vyvíjet pořád dobře, řekl Havlíček
16:44Stratégové doporučují kupovat palladium. Cenu bude zvedat hlad automobilek i čipařů
16:44Závazek USA více snížit emise podpořil zelené investice. Akcie míří vzhůru  
15:39ČEZ, a.s.: Členem představenstva ČEZ bude od 29. 6. Jan Kalina
15:26Největší světový smluvní výrobce čipů chystá rozšíření výroby, reaguje na globální nedostatek
14:15Kolaps Archegos strhává Credit Suisse opět do záporu. Akcie strmě klesají  
14:00ECB podle očekávání potvrdila sazby i program nákupů aktiv
13:53Zelené investice, robotika nebo americké top firmy? Poslechněte si, jak zajímavě investovat volné peníze už od pětistovky měsíčně
13:23Nejdůvěryhodnější firma na světě
11:56Zdražování pražských bytů v prvním čtvrtletí opět zrychlilo
11:40Krugman: Automatizace, univerzální příjem a inflace
11:37Novinky z trhu START: Blíží se jarní START Day a Primoco upisuje nové akcie
11:37AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2020
10:33Akciím se dopoledne daří, eurodolar přešlapuje před ECB  
10:10Organické tržby Nestlé rostly nejvíce za 10 let
9:31Credit Suisse skončila kvůli Archegos ve ztrátě 252 mil. franků, trh čekal ještě větší
9:03Rozbřesk: Pátý týden dovolené by mohl stát firmy desítky miliard korun
8:52Rusko má umožnit návrat českých diplomatů, vláda projedná rozvolnění. Evropa zahájí pozitivně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alaska Air Group Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
American Airlines Group Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
American Electric Power Co Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
AT&T Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Blackstone Group Inc/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
Credit Suisse Group AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Dow Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
HCA Healthcare Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Heineken NV (03/21 Q1)
Intel Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Orange SA (03/21 Q1)
Snap Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
World Wrestling Entertainment Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:20Volvo AB (03/21 Q1)
7:30Husqvarna AB (03/21 Q1)
8:30Huhtamaki Oyj (03/21 Q1)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:00Union Pacific Corp (03/21 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m