Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dánská hra se sazbami právě změnila pravidla

Dánská hra se sazbami právě změnila pravidla

25.09.2019 7:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Dánsko se možná stane precedentem pro to, co může nastat, když začne mnohem víc lidí platit za to, že mohou mít v bance uložené peníze.

Jyske Bank, jedna za největších bankovních skupin v zemi, zrušila zábranu, která doposud chránila většinu jejích drobných klientů před dopadem negativních sazeb. Záporná úroková sazba, kvůli které klienti platí za to, že si u banky mohou uložit peníze, platila do pátku pouze pro klienty s přebytečným zhruba milionem dolarů na účtu. Teď se tato hranice snížila na 111.100 USD (zhruba 750.000 DKK).
Rozhodnutí představuje podle ekonomů zásadní posun v tom, jak se do ekonomiky propisuje měnová politika dánské, a potažmo i Evropské centrální banky.

Dánská měnová politika je koncipována tak, aby bránila kurzový závazek dánské koruny vůči euru. Její účinky na širší ekonomiku se bedlivě sledují. Dánská centrální banka nedávno snížila základní úrokovou sazbu na -0,75 %, takže Dánsko se teď o první místo v hloubce této sazby dělí se Švýcarskem. Se zápornými úrokovými sazbami Dánové strávili sedm let, což je světový rekord. Není přitom jisté, zda depozitní sazba nepůjde ještě níže. Podle guvernéra dánské centrální banky Larse Rohdeho mají centrální bankéři v Kodani pořád prostor k jejímu snížení. Sesun pod -0,75 % už by ale znamenal krok na neprobádané území.

Pro Jyske i jiné banky ale není dobrých ani nynějších -0,75 %. Podle generálního ředitele Jyske Anderse Dama banka teď prodělává ještě víc, když si u centrální banky uloží nadbytečné rezervy. Odtud tedy rozhodnutí účtovat od 1. prosince zápornou sazbu 0,75 % na všech firemních vkladech a na vkladech soukromých osob nad 750,000 DKK.

Nízké úrokové sazby obvykle podporují obyvatele k utrácení. Půjčky jsou levnější a spoření už není tak přitažlivé. V Dánsku vedly záporné sazby k prudkému růstu refinancování hypoték, také ale kolidovaly s rekordním nárůstem spotřebitelských vkladů.

Podle názorů z banky Nordea ale ani po snížení dánských sazeb není vůbec dáno, že lidé budou utrácet víc. Většina dánských domácností po letech rostoucích mezd, klesající nezaměstnanosti a levnějších půjček utrácí už nyní to, co považuje za přiměřené. Dánové by tak místo toho prý mohli dávat více na důchodové spoření.

K tomu se přidává uvolňování měnové politiky ECB, která ústy svého prezidenta Maria Draghiho slíbila, že nové kolo kvantitativního uvolňování skončí jenom nedlouho předtím, než se zvedne hlavní úroková sazba. Investory to mělo ujistit, že podpora ze strany centrální banky bude pokračovat, dokud se inflace neusadí na cílové hodnotě. Pro spotřebitele tak dává smysl držet peníze na běžném účtu, který nevynáší nic, než je investovat do krátkodobých nástrojů se zápornými výnosy, napsal Bloomberg.

Podle seniorního ekonoma Handelsbanken v Kodani znamená rozhodnutí Jyske rozšířit záporné sazby na více drobných klientů důležitý krok pro finanční sektor, který se bojí, že retailovou klientelu vyděsí. “Toto stigma nyní padlo,” uvedl podle Bloombergu. Další banky by přitom Jyske mohly následovat a sama Jyske nevylučuje, že tuto politiku nebude aplikovat na další klienty.

Více než 750.00 DKK mělo podle oficiálních statistik z roku 2017 na účtu více než 163.500 Dánů. Toto číslo by teď ale mohlo být vyšší.

Investoři mezitím začali přepočítávat, jak se nejnovější rozhodnutí banky promítne do čistého úrokového výnosu banky. Jenom v pátek stouply její akcie o více než 5 % a v pondělí v Kodani zahájily obchodování vyšší o další zhruba 1 %. A to i přesto, že jiné evropské banky padaly.

Výkonnost titulu za pět dní do 23. září:

0

Výkonnost titulu za pět let do 23. září: 

5y 

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Patria.cz

Foto: Jyske

 
 

Čtěte více:

Další blamáž Danske je vykřičník pro jiné banky v Evropě
08.07.2019 12:40
Danske Bank se potýká se zápornými úrokovými sazbami déle než jiné vel...
FT: Dánsko ohrožuje termín dokončení plynovodu Nord Stream 2
29.07.2019 8:31
Pokud Dánsko během několika příštích týdnů neschválí stavbu kontroverz...

Váš názor
 • Hloupost tam kvete.
  25.09.2019 9:24

  Lidi si nemůžou koupit cokoliv z příjmu. Prostě na něco musí šetřit protože to stojí násobky jejich měsíčních ročních příjmů. A režimní tragédi jim to utrácení ještě komplikují. Taky šetří na dobu kdy příjdou horší časy a nebudou mít příjem. Když režim lidem zajistí jistý příjem, tak lidi pojedou na krev a všechno co jim přijde utratí.
  HenryFord
 • Dojedou na to
  25.09.2019 9:23

  no tak to Dán vybere a vloží za cca 100 Eur na rok do sejfu a má pokoj, ale od takové "banky" bych už jen z pricipu odešel :o)
  Mike
 •  
  25.09.2019 8:32

  těm ekonomům skutečně hráblo...… nechal je jít dělat k pásu aby se trošku spotili při výdělku peněz, potom by je tyhle roupy přešly..... potom ať politici přesvědčují spořte si na důchod.....
  abc1
  • Nehráblo, ale jsou prodejní
   25.09.2019 9:16

   Ekonomové placení z veřejné sféry se snaží zachránit veřejné dluhy a umožnit svým chlebodárcům dál utrácet. To je další hřebík do našeho systému.
   Pracovitý Prosecký
  •  
   25.09.2019 9:04

   jo a ještě ti zbývá doplnit - lidi co celý život makali u pásu posadit do centrálních bank... tohle uvažování je mi bohužel nějak povědomé :-(
   ABe
   •  
    25.09.2019 9:19

    A nic by se tím nezkazilo. Protože na tom pásu určitě dělají víc úkonů než 2 . Zvýšit sazby, snížit sazby.
    HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb