Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy

Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy

18.10.2019 9:34
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Brexit naplno hýbe trhy. Po včerejším uzavření dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií posílila prudce nejen libra, ale i česká koruna - ta během několika minut zpevnila o více než deset haléřů. Obě dvě měny ale své zisky v zásadě smazaly ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že Boris Johnson nemá vůbec jistou podporu v parlamentu. Jeho tradiční spojenci ze severního Irska (DUP) jsou proti dohodě, která počítá se zaváděním celních kontrol mezi severním Irskem a zbytkem Spojeného království. A je otázkou, zda sežene podporu ve zbytku poslanecké sněmovny v dvou kriticky důležitých frakcích - mezi konzervativními euroskeptiky a labouristy z okrsků silně podporujících brexit.

Pokud se k Johnsonovi přidají, mohlo by to na schválení dohody stačit. Boris Johnson se před sobotním hlasováním pravděpodobně bude snažit vystupňovat tlak na poslance tím, že odmítne v případě neúspěchu předem žádat o odklad brexitu. V tom ho včera nepřímo podpořil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který řekl, že toto je jediná dohoda na stole a další odklad brexitu není ve hře (Prezident EU Donald Tusk ho nicméně později připustil). Mezitím opozice v rozštěpeném parlamentu čím dál hlasitěji nevolá po nových volbách, ale po novém referendu. To je pro řadu konzervativních euroskeptiků noční můra a může je to dotlačit k podpoře dohody Borise Johnsona. Její úspěch ve víkendovém hlasování ale i tak zůstává při nejmenším hodně nejistý a jak libra, tak středoevropské měny si na eventuální zisky budou muset počkat.

Krom dění kolem brexitu žijí dnes trhy po ránu dalšími slabými čísly z Číny. Nejpomalejší růst ekonomiky za posledních třicet let je dalším důkazem toho, že obchodní války na druhou největší ekonomiku zatíženou mamutím soukromým dluhem působí (zpomalují nepřekvapivě zejména investice). České vazby na Čínu jsou relativně slabé, je to však další špatná zpráva pro sousední Německo. A pokud tam negativní sentiment přeskočí z průmyslu na spotřebitele, bude to časem víc zajímat i celou střední Evropu.

*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Česká měna včera nejprve pozitivně zareagovala na schválení dohody o brexitu a posílila až do blízkosti 25,65 EUR/CZK. Přetrvávající nejistota před hlasováním v britském parlamentu ji však vrátila zpět nad 25,70. Před hlasováním v britském parlamentu koruna těžko zaznamená výraznější zisky, navíc dnes na řadu rozvíjejících se trhů mohou negativně působit slabší výsledky Číny. Jakákoliv redukce nejistoty v otázce brexitu je ale podle nás pro celou střední Evropu časem příležitostí sáhnout si po delší době na pozitivní impuls.

Zahraniční forex

Dohoda o brexitu je na světě - vláda Británie i EU s ní souhlasí, ale hotovo zdaleka není. Zítra, tj. v sobotu se bude v britském parlamentu hlasovat a premiér Johnson v tuto chvíli nemá většinu. Libra a vlastně i euro budou tedy před víkendem pěkně nervózní a je dost možné, že o část nabraných zisků přijdou. Kromě toho je pak třeba se připravit na to, že v pondělí ráno budou při jakémkoliv parlamentním výsledku kurzy libry a eurodolaru jinde než v pátek večer.

Kromě toho však dolar musí dobře naslouchat i komunikaci přicházející z Fedu. Dnes odpoledne vystoupí čtyři centrální bankéři včetně druhého muže Fedu Claridy.


Čtěte více:

Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
17.10.2019 6:37
Stuart Lipton vsadil 1,2 miliardy USD (28,1 miliardy Kč), že britské ...
Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
17.10.2019 8:59
Dva týdny před odchodem Británie z Evropské unie se dnes v Bruselu sej...
EU a britský premiér: Máme dohodu o brexitu
17.10.2019 12:05
Británie a Evropská unie dosáhly dohody o brexitu. Prohlásil to dnes p...

Váš názor
  •  
    18.10.2019 10:50

    Jste si jistí, že posílení koruny nemá spíš souvislost s rekondičním pobytem hlavy státu ve Střešovicích ? :-)
    Poldinka
Aktuální komentáře
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost