Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Franklin Templeton: Co může úpis Aramca znamenat pro kapitálové trhy?

Franklin Templeton: Co může úpis Aramca znamenat pro kapitálové trhy?

12.11.2019 15:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Úpis akcií saúdskoarabské státní ropné společnosti by mohl odstartovat primární veřejné nabídky dalšího majetku v rukou tohoto pouštního království, domnívají se Bassel Khatoun a Salah Shamma ze společnost Franklin Templeton. Ve svém článku rozebírají, co by úpis mohl znamenat pro Saúdskou Arábii a jaké by byly dopady na globální kapitálové trhy.

Primární veřejná nabídka Saudi Aramco je významná nejen vzhledem k valuaci této firmy, odhadované na 1 až 2 biliony USD, ale také proto, že představuje příležitost ke spuštění dlouho očekávaného privatizačního programu tohoto království. Kromě toho by to mohlo osvěžit trh IPO na akciové burze Saúdské Arábie.

Pro Saúdskou Arábii by floating 5 % - 10 % Aramca mohl být transformační dohodou. Úspěšný listing na burze Tadawul by pro lokální investory znamenal tolik potřebný paprsek důvěry. Kromě toho by to ke vstupu na trh mohlo podnítit i jiné saúdské firmy. Saúdské úřady mají ambiciózní cíl zvýšit počet společností listovaných na burze Tadawul do roku 2022 ze 193 na 250.

Podle nás je IPO Saudi Aramco centrálním pilířem státní strategie s názvem Vize 2030. Širší privatizace státního majetku pravděpodobně urychlí příliv zahraničních investic do Saúdské Arábie, zlepší likviditu a transparentnost a bude nadále napomáhat v dalším odklánění ekonomiky od její závislosti na ropě.

Saúdská vláda uvedla, že chce získat v nadcházejících letech až 200 miliard USD prostřednictvím privatizací. Součástí toho je cíl získat do roku 2020 9 až 11 miliard USD z privatizace majetku, což se týká sektorů jako zdravotnictví, vodohospodářství, doprava, školství, místní samospráva, energetika, sport a komunikace.

1

Ve druhém čtvrtletí letošního roku byly na burze Tadawul dokončeny jenom dvě IPO, loni za stejnou dobu to byly čtyři. Podle nás je třeba, aby byla na burze Tadawul zastoupena větší škála sektorů. Zvýšila by se tak hloubka trhu a ten by byl v očích zahraničních investorů mnohem více „investovatelný“.

Kde jsme nyní?

Je spravedlivé poznamenat, že podnik za poslední dva roky ušel dlouhou cestu. Naše analýza naznačuje, že se zlepšila opatření Aramca na poli transparentnosti a zveřejňování informací. Firma by tak nyní mohla být více na roveň se standardy v tomto sektoru i s nejlepší praxí. Uvažování firmy se podle nás posunulo směrem k regulované, veřejné entitě.

Haló efekt, který by prodej akcií Aramka mohl mít na saúdské IPO scéně, by se neměl podceňovat. Není těžké si představit, že s tím, jak se pozornost zahraničních investorů upře na Saúdskou Arábii, a konkrétně na Aramco, bude i více místních firem pohlížet na svůj budoucí život pod hlavičkou veřejně obchodované společnosti pravděpodobně příznivěji.

Za zmínku stojí i to, že IPO Aramka bude mít významný dopad na kapitálové trhy v celém regionu Blízkého východu a Severní Afriky (MENA), jakož i na širší prostor rozvíjejících se trhů.

Zhodnocení širšího dopadu

K 29. říjnu představovala oblast MENA 4,4 % indexu MSCI Emerging Market, přičemž Saúdská Arábie tvořila po svém začlenění 2,4 % indexu. Po zahrnutí Kuvajtu v roce 2020 by se tato váha měla dál zvyšovat na 5 %. A jelikož Aramco časem upíše 5 % společnosti, zvýšilo by se zastoupení regionu v MSCI pro rozvíjející se trhy podle našich odhadů o 1,8 procentního bodu. Celková váha regionu by tak narostla do blízkosti 7 % a dostala se na par se svými protějšky z rozvíjejících se evropských trhů, s Brazílií, JAR a Indií.

Kromě toho, pokud by se na trh dostalo více místních firem, byla by to příležitost zvýšit úrovně korporátního řízení a transparentnosti v Saúdské Arábii. Firmy se svým listováním totiž ocitají pod pečlivým dozorem tržních regulátorů a investorů. Další bonusem úpisu majetku, který byl dříve v rukou státu, by byl fakt, že IPO mohou přilákat velké strategické investory s mnohdy globálním záběrem, kteří mohou přinést čerstvý pohled a inovativní způsoby fungování byznysu.

0

Co bude dál?

Podle našeho obecného názoru nabírá privatizační program Saúdské Arábie na rychlosti a příliv zahraničního kapitálu do země se zřejmě zintenzivní. Pomůže to zvýšit likviditu na akciové burze a dále zlepšovat úroveň firemního řízení a transparentnosti.

Vyvíjejí se také pravidla a regule pro IPO v Saúdské Arábii. Ohromujícím způsobem se v terénu pracuje na tom, jak odstranit překážky pro firmy, které o IPO uvažují. Místnímu Úřadu pro kapitálové trhy (CMA) dlužíme potlesk za to, co v posledních letech udělal pro zpřístupnění burzy Tadawul a pro to, aby byla atraktivnější pro globální investory. Znamená to, že investoři v království by měli do budoucna těžit z institucionalizovanějšího a likvidnějšího trhu s akciemi.

Dalším důkazem toho, že saúdský regulátor svým vpřed hledícím přístupem napomáhá rozvíjet akciový trh, jsou nové regulace, které firmám z jiných zemí Perského zálivu mají umožnit cross listing na burze Tadawul. To je přesně ten typ inovativního myšlení, který časem podpoří i jiné firmy k tomu, aby uvažovaly o listingu na saúdském akciovém trhu. Prostoru k reformám je ale stále dosti a reformní úsilí se v tomto bodě nesmí zastavit.

Úspěšný úpis akcií Aramka by podtrhl, jak daleko se místní trh dokázal dostat v tak krátkém časovém horizontu. IPO by také byla tolik potřebným katalyzátorem pro další velkoformátové privatizace, se kterými se počítá ve strategii Vize 2030. Domníváme se, že nejnovější vývoj je dobrým znamením pro rozvoj akciového trhu Saúdské Arábie a zlepšuje pověst království coby rodící se hvězdy ve vesmíru rozvíjejících se trhů. 
 

Čtěte více:

Aramco prý plánuje odstartovat nabídku akcií 3. listopadu
29.10.2019 8:27
Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco plánuje odstartovat dlouho chy...
Saudi Aramco vstoupí na burzu v Rijádu. 9 listopadu řekne, kolik chce a na co
04.11.2019 8:29
Saúdskoarabský regulátor schválil žádost státní ropné společnosti Saud...
Čína zvažuje masivní investici do akcií Saudi Aramco
06.11.2019 17:50
Čína zvažuje, že investuje pět až deset miliard dolarů (až 230 miliar...
Prospekt Saudi Aramco: Otazník u dividend, ropný vrchol do 20 let?
11.11.2019 8:38
Saudi Aramco v sobotu zveřejnilo dlouho očekávaný emisní prospekt o 65...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.06.2023
14:59Rusko se chytilo do rupiové pasti, v zahraničí mu leží miliardy
8:09Víkendář: Ropná centrální banka a další výhled na této komoditě
09.06.2023
22:06Tesla táhla Nasdaq 100 k lepšímu výsledku, TSLA US +4,06 %  
17:59Zvedání sazeb a utažená monetární politika není to samé
17:18Techy táhnou S&P 500 dál do býčího trhu  
16:20Technická analýza S&P 500: Jasno až skoro jasno, ale objevují se první signály oblačnosti  
15:20Bern pomůže bance UBS při problémech s Credit Suisse až devíti miliardami franků
14:44Bloomberg: Slabý evropský průmysl udržuje poptávku po plynu na nízké úrovni
13:27Turecko jmenovalo guvernérkou centrální banky bývalou manažerku zkrachovalé First Republic Bank
13:08USA chtějí prodloužit zmrazení digitální daně, do dohody přitom hodil vidle Kongres
11:58Evropským akciím se nahoru nechce, trhy už vyhlížejí Fed  
11:42Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:11Perly týdne: Apple směrem ke 4 bilionům dolarů kapitalizace a terapie kvůli Amazonu
11:10Výrobní ceny v Číně v květnu meziročně klesly o 4,6 %
10:46Výkony slovenského průmyslu v dubnu meziročně klesly o dvě procenta
10:35Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
9:07Rozbřesk: Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko? S&P500 se vrátil do býčího trhu
8:58Evropské trhy vstoupí do posledního obchodního týdne mírným nádechem  
8:45Energetika EDF se rozloučila na francouzské burze. Stát ji vykoupil od listopadu s vysokou prémií pro menšinové akcionáře
8:41Sněmovna dala šanci zpomalení valorizace penzí, debata trvala přes 13 hodin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data