Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velké chyby ve statistice mohly ovlivnit rozhodování Riksbank. Je to katastrofa, zní z banky

Velké chyby ve statistice mohly ovlivnit rozhodování Riksbank. Je to katastrofa, zní z banky

15.11.2019 12:20
Autor: ČTK

Švédská centrální banka Riksbank kritizuje švédský statistický úřad, neboť vyšlo najevo, že údaje o nezaměstnanosti za několik měsíců byly plné chyb. To mohlo mít vážný dopad na rozhodování banky, píše agentura Bloomberg. Statistický úřad ve čtvrtek oznámil, že musel drasticky snížit odhady nezaměstnanosti za září. Míra nezaměstnanosti byla revidována na 6,6 procenta ze 7,4 procenta. Úřad současně upravil téměř všechna čísla od července 2018. Z chyb viní svého subdodavatele.

"To, co se stalo, je katastrofa," řekl náměstek guvernéra banky Henry Ohlsson. "Veřejné statistiky jsou základem pro ekonomiku, pro rozhodování o politice, a tohle je smutný příběh," dodal.

Revize přišla v době napjaté debaty ve Švédsku tom, zda by centrální banka měla v prosinci rozhodnout o zvýšení úrokových sazeb. Někteří členové centrální banky jsou k tomu skeptičtí, čtvrteční revize údajů z pracovního trhu ale zvýšení podporuje.

"Když přišla původní čísla z průzkumu o pracovní síle za červenec a srpen, velmi nás udivila. My i mnoho dalších jsme je považovali za velmi podivná," řekl Ohlsson.

Vývoj může překvapit ty, kteří považují Švédsko za stabilní, transparentní zemi s dokonalými institucemi. Vláda, centrální banka, švédští ekonomové, všichni se spoléhají na průzkum o pracovní síle švédského statistického úřadu při vytváření svých prognóz, které formují politiku. Údaje o nezaměstnanosti jsou také součástí odhadů o ekonomickém růstu, které nyní bude zřejmě potřeba revidovat.

Stejně pobouřena je i vláda. "Ani ve snu bych si nedokázala představit, že to může být až tak nepřesné," řekla švédské tiskové agentuře TT ministryně financí Magdalena Anderssonová. Šéfa statistického úřadu si předvolal parlament a Anderssonová prohlásila, že údaje o zaměstnanosti od statistického úřadu by měly v budoucnu hrát menší roli při utváření politiky.

Viníkem katastrofy je zřejmě Evry, konzultační firma najatá statistickým úřadem v roce 2017, aby mu pomohla s telefonickými rozhovory, které jsou základem pro údaje o trhu práce. Šéf statistického úřadu Joakim Stymme řekl švédským médiím, že rozhodnutí přesunout tuto činnost na subdodavatele byla dána částečně rostoucími náklady. Evry uvedla, že si najala firmu EY, aby provedla přezkum "údajných odchylek".

Několik zpráv bulvárního deníku Aftonbladet vyvolává vážné otázky o obchodních praktikách Evry. Firma údajně zaměstnancům snižuje peníze, když chodí na toaletu v pracovní době. "Celou dobu na nás tlačí kontroloři, abychom pracovali rychleji, a všichni kdo tam pracují, mají strach," řekl jeden ze zaměstnanců listu. Mnozí zaměstnanci Evry zmiňovali možnost, že statistickému úřadu byly v rámci průzkumu o zaměstnanosti předávány údaje z falešných telefonických rozhovorů.

Firma pochybení odmítá. Listu řekla, že zatím nezná příčinu nedostatků v kvalitě. Statistický úřad ale spolupráci s Evry pozastavil.

 

Čtěte více:

Jak mohou s akciemi zamávat americké volby?
15.11.2019 11:11
Americké volby přijdou příští rok a rozsah možných následků je široký....
Reuters: Úpis akcií Saudi Aramco je zlomovým okamžikem pro tamní burzu. Vyšle ji do první ligy?
15.11.2019 8:00
Blížící se vstup ropné firmy Aramco na akciový trh bude pro mladou a n...
Rozbřesk: Česko ztrácí tempo, americká ropa na ceně
15.11.2019 9:04
Podle předběžného odhadu se HDP ve třetím čtvrtletí mezikvartálně zvýš...
Záznam ČNB: Pro vyšší sazby hlasovali Vojtěch Benda a Tomáš Holub
15.11.2019 9:12
Pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali na je...
Ropné firmy v USA sníží ve 2020 druhým rokem za sebou investice
15.11.2019 9:44
Američtí producenti ropy z břidlic plánují na příští rok další snížen...
Výhled dohody opět pomáhá, pátek začal dobře pro akcie i euro
15.11.2019 10:30
Po rozpačitých výkonech v předchozích dnech se dnes ráno vydaly evrops...

Váš názor
  • Ústřední plánovací komise
    15.11.2019 15:36

    __________________________________________________________________________ Jedna instituce socialistického centrálního plánování kritizuje jinou sekci centrálního plánování :-) __________________________________________________________________________ Jako by centrální plánování mohlo fungovat, i kdyby nějakým zázrakem mělo od staťáku "dobrá" data. Přičemž je mít nemůže, protože i nezaměstnanost lze počítat X způsoby. A politický tlak je samozřejmě na vykazování co nejnižší nezaměstnanosti a inflace, co nejvyššího růstu HDP. __________________________________________________________________________ http://www.shadowstats.com/alternate_data/unemployment-charts __________________________________________________________________________
    Hayek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data