Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokřivené obrazy

Pokřivené obrazy

22.11.2019 17:25

Pokud si soused dá k obědu celé kuře a já se postím, podle statistického průměru bychom měli být oba slušně najedeni. Ano, průměry mohou někdy poskytovat značně zkreslený obrázek o tom, jaká je realita. Konec konců, onen příklad s kuřaty vlastně úzce souvisí palčivým tématem současnosti – vysokou ekonomickou nerovností panující v nejedné vyspělé zemi (my jsme v tomto ohledu spíše výjimkou). Dnes bych se ale rád věnoval tomu, jak plošná „průměrná“ měřítka matou v jedné ze základních investičních oblastí – návratnosti akcií.

Ve studii „Stock Market Charts You Never Saw“ (Edward F. McQuarrie, Santa Clara University) nalezneme mimo jiné i následující graf, který díky předchozí práci známého odborníka na akciový trh Jeremyho Siegela srovnává vyloženě dlouhodobé návratnosti obligací a akcií (a zlata):

001

Zaměřme se na relativní návratnosti akcií a obligací. Několik desetiletí po roce 1800 to nebylo ani zdaleka jednoznačné, pak se ale trhy začaly chovat tak, jak jsme až na výjimky zvyklí: Akcie mají vyšší návratnost než dluhopisy. To je obvykle vysvětlováno tím, že se s nimi pojí vyšší riziko a investoři od nich tedy požadují více. Existuje řada úvah o tom, že tato návratnostní prémie akcií je s ohledem na to, jaký je jejich dlouhodobý vývoj, příliš vysoko. Tj., že by vlastně neměly vynášet o tolik více, než dluhopisy (a tudíž existuje takzvaná „záhada návratnosti akciového trhu“). Pozornost čtenáře chci ale nasměrovat k něčemu ještě zajímavějšímu: Podle některých názorů akcie ve skutečnosti dluhopisy nepředčí.

Je to více než rok, co světlo světa spatřila studie „Do Stocks Outperform Treasury bills?“. Její autor Hendrik Bessembinder z Arizona State University poukazuje na prostou, ale podle mne naprosto opomíjenou skutečnost: Akcie jako celek skutečně dluhopisy předčí. Ovšem většina z nich si sama o sobě vede dlouhodobě hůře, než vládní obligace a to dokonce i ty krátkodobé. Což znamená jediné: Onu celkovou (či průměrnou) návratnost táhne nahoru jen relativně málo titulů, které „závod“ s dluhopisy dokážou překlopit z prohraného do vítězného. 

Ekonom konkrétně tvrdí, že pokud se zaměříme na celou dobu existence akcie (tj. od počátku jejího uvedení na trh), tak si lépe než krátkodobé obligace vedou jen necelé tři akcie ze sedmi (včetně reinvestic dividend). A celých 10 % „dluhopisové nadhodnoty“ vytvořené akciovým trhem od roku 1926 pak podle jeho analýzy generovaly firmy Exxon Mobile, Apple, Microsoft, General Electric a International Business Machines. V roce 2019 se pak pan Bessembinder k tématu vrátil a zjistil, že podobné je to na globální úrovni.

Autor studie poukazuje na to, že její výsledky nabádají k investicím do dobře diverzifikovaných portfolií. Málo diverzifikovaná portfolia totiž nesou velké riziko, že v nich nebudou oni tahouni, kteří významným způsobem ovlivňují celek a průměr. Pokřiveny jsou tedy někdy obrazy, které si tvoříme na základě průměrů. A ještě pokřivenější jsou ty, které si tvoříme pohledem na těch pár zářných výjimek, zatímco za nimi stojí ve stínu většina ostatních. K tomu poslední vývoj kolem General Electric připomíná, že nikdo nemá své místo jisté ani poté, co dlouho patřil mezi absolutní elitu.Čtěte více:

Stratég Morgan Stanley: První fáze čínsko-americké dohody bude, tím to možná skončí
21.11.2019 12:21
Dlouze očekávaná „první fáze“ obchodní dohody mezi USA a Čínou nejspíš...
OECD: Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí, horší je i globální výhled
21.11.2019 12:10
Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí na 2,1 procenta z letošníc...
Labouristé představili
21.11.2019 16:10
Tři týdny před parlamentními volbami dnes britští labouristé představi...
Chceme dohodu s USA, zároveň jsme ale připraveni k odvetě, řekl čínský prezident
22.11.2019 8:21
Čína se chce se Spojenými státy dohodnout na první fázi obchodní smlou...
Lagarde: Akomodativní politika byla a je klíčovým pohonem domácí poptávky
22.11.2019 10:24
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde dnes přednesla ...
Tesla představila svůj první pickup, při prezentaci se rozbil
22.11.2019 11:00
Americká automobilka Tesla představila svůj první pickup s elektrickým...
20 tisíc projektů za 5 bilionů. Babiš představí Národní investiční plán do Vánoc
22.11.2019 11:55
Vláda představí Národní investiční plán do Vánoc. Na setkání s předsta...
Perly týdne: Tesla s Němci v zádech, největší akciová šílenost roku a u nás Airbnb mimo kontrolu
22.11.2019 14:39
Plán Tesly rozbouřil německý autoprůmysl. Příliš sebevědomí při výběru...
Kybernetická měna Bitcoin klesla nejníže za šest měsíců
22.11.2019 15:16
Hodnota kybernetické měny bitcoin klesla nejníže za šest měsíců, krátc...
Roman Koděra: Bankovní domy jsou lakmusovým papírkem recese
22.11.2019 15:35
Americký akciový index S&P 500 neustále překonává čím dál vyšší maxim...

Váš názor
  • Zvláštnosti
    24.11.2019 19:00

    K výše uvednému - co se týče tahounů, mne trochu udivuje, že za posledních 30 let mají např. DJIA TR a Russel 2000 TR podobnou výkonnost. Je to poměrně zvláštní, neboť DJI má jen 30 akcií a jeho váhovací metoda je poněkud zastaralá (málo akcií - větší tendence k efektu tahounů), naproti tomu Russell 2000 je small caps index, má 2000 akcií, jinou váhovací metodu (široká diverzifikace, malé firmy)... Vypadá to, jako by výkonnost akcií byla dána především regionem (zdá se, že je jedno do jakého indexu v posledních 30 letech člověk investoval v USA - DJIA, SP500, Russell). Dále, pokud bychom riziko měřili volatilitou a existence této volatility by implikovala nárok na "odškodnění" - rizikovou prémii - proč evropské, EMU, UK, Japonské akcie mají výkonnost ve srovnání s USA poměrně neslavnou, proč je dlouhodobá výkonnost zlata nevalná...
    tomas_p
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC