Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Earle: Bitcoinové kvantitativní utahování by mělo znatelně zvýšit jeho atraktivitu

Earle: Bitcoinové kvantitativní utahování by mělo znatelně zvýšit jeho atraktivitu

03.02.2020 10:46
Autor: Redakce, Patria.cz

V květnu letošního roku dojde podle Petera C. Earla k významné události na poli kryptoměn: Odměna za těžbu bitcoinu bude opět snížena na polovinu. K tomu dochází přibližně každé čtyři roky, přesně každých 210 000 bloků. Earle se domnívá, že tentokrát znamená tento „halving“ skutečně významný posun.

Odměna klesne z 12,5 BTC na 6,25 BTC. Současná „roční míra inflace je přitom mezi 3,7 % a 3,8 %, v průměru tedy 144 bloků vytažených za den, každý za oněch 12,5 BTC“. Touto inflací má Earle na mysli růst počtu bitcoinů, což je podle něj v souladu s původním významem slova inflace, i když dnes se tento výraz používá v souvislosti s růstem cen. Po halvingu ale bude takto pojatá inflace pod cílem Fedu nastaveným na 2 % a také pod skutečnou inflací měřenou indexem spotřebitelských cen.

Earle se domnívá, že tento vývoj může z bitcoinu učinit velmi atraktivní aktivum. To, že „inflace“ jeho těžby klesne pod inflační cíl centrální banky a také skutečnou inflaci, totiž podle tohoto pohledu může výrazně zvýšit jeho schopnost uchovávat hodnotu a jeho konkurenceschopnost vůči „většině světových měn“. Z velké části ale bude podle ekonoma záviset na volatilitě jeho ceny.

Pokud má nějaká měna algoritmicky omezený objem své emise, jde podle ekonoma o obdobu kvantitativního utahování. Tedy o opak kvantitativního uvolňování, o kterém Earle tvrdí, že si s ním centrální banky „nebezpečně zahrávají“. Právě toto bitcoinové kvantitativní utažení by mělo od května zvýšit jeho atraktivitu jako uchovatele hodnoty, kterou by mohl narušit jen prudký růst cenové volatility.

Ekonom nicméně dodává, že trh s bitcoinem je již znatelně likvidnější a transparentnější než před předchozím halvingem. To znamená, že popsaný efekt již může být odražen v jeho kurzu. Nemusí tak dojít k tomu, v co někteří doufají: Že květen sebou přinese začátek rostoucího trendu na této kryptoměně.

Earle je ovšem celkově bitcoinový optimista. Měně by podle jeho názoru měla nahrávat jak politika centrálních bank, tak to, že někteří politici našli zalíbení v centrálním plánování a jiní zase uvěřili pochybným monetárním teoriím. Pokud v této době klesne bitcoinová inflace pod inflaci cílovou a skutečnou, úvahy o jeho rozšíření se stávají stále méně spekulací a nabírají na reálnosti, tvrdí ekonom.

Zdroj: AIER

 

Čtěte více:

Shiller o „bimetalovém“ bitcoinu, recesi a drahých amerických akciích
02.01.2020 5:48
Známý ekonom Robert Shiller v rozhovoru pro ProMarket uvedl, že jeho k...
Bloomberg: Bitcoin za deset let vzrostl o devět milionů procent
07.01.2020 8:08
Vynořil se z popela finanční krize a byl navržen tak, aby obešel banky...
Bitcoin roste na listopadové ceny po novém závanu optimismu
14.01.2020 12:43
Bitcoin se vyšplhal na nejvyšší úroveň od listopadu, a to díky debutov...

Váš názor
  • Slovník: TO INFLATE
    03.02.2020 14:18

    __________________________________________________________________________ Ano, původním a správným významem slova "inflace" je NAFOUKNUTÍ (= doslovný překlad) peněžní zásoby (množství peněz v ekonomice). __________________________________________________________________________ To až když stát a jeho nohsledi z centrálních bank a statistických ústavů (odnože téhož státu) hledali záminku ke stále většímu tisku peněz, tak přišli s kreativní definicí "inflace" přes spotřební koš, jehož složení si navíc stále dokola přizpůsobují tak, aby inflace vycházela nižší a oni tak měli záminku "bojovat s deflací": __________________________________________________________________________ http://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-charts __________________________________________________________________________ Ale zpět k tomu bitcoinu. Ano bitcoin není žádná deflační měna, jak někteří pomatenci stále dokola píšou. To by musel začínat na té konečné měnové zásobě 21 milionů BTC a do protokolu nějak zakódovat, že se tato zásoba bude pomalu "pálit". __________________________________________________________________________ Bitcoin je tedy inflační měna, jen se ta inflace neustále zpomaluje. __________________________________________________________________________ I když je tu ten fakt, že některé bitcoiny se nevratně ztrácejí, čili vlastně jako by neexistovaly. Odhady se různí, od 1 do snad až 4 milionů navždy ztracených bitcoinů. Ty se asi ztrácejí i dnes, ale již daleko méně, protože současná hodnota bitcoinu lidi motivuje se k nim chovat poněkud opatrněji, než v začátcích bitcoinu, kdy bitcoin stát několik centů. Ale i dnes se jistě nějaké množství bitcoinů ztrácí - jen těžko zjistit, kolik.
    Hayek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y