Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU zvažuje tvrdší pravidla pomoci krachujícím bankám

EU zvažuje tvrdší pravidla pomoci krachujícím bankám

04.03.2020 15:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská unie zvažuje zasáhnout u záchranných opatřeních pro banky poté, co jednotlivé vlády zneužívaly mezer v pravidlech schválených na boj s důsledky finanční krize.

Jedním z bodů diskuse je tzv. pravidlo „preventivní rekapitalizace“. Díky tomuto pravidlu využila Itálie v roce 2017 pro Bancu Monte dei Paschi di Siena 5,4 miliardy eur, uvádí se v interním dokumentu zaměstnanců Evropské komise. Úředníci zvažují zavést na prostředky daňových poplatníků pro instituce, které mají blízko k bankrotu, přísnější limity.

Po téměř 2 bilionech eur z veřejných prostředků, které ve finanční krizi tekly do evropských bank, zasáhla EU tak, aby náklady krachujících bank nesli investoři. Od té doby však politici rozdali na odvrácení kolapsu desítky miliard eur, což vyvolalo odpor zákonodárců a zájmových skupin.

Německo nedávno souhlasilo se záchranným balíčkem ve výši 3,6 miliardy EUR pro společnost Norddeutsche Landesbank-Girozentrale, banky ze severu země, která byla zatížená toxickými úvěry na dopravu. Italští politici také prohlásili, že jsou připraveni pomoci bance Carige, když loni čelila tlaku na kapitál.

Dokument Komise se zaměřuje na evropská pravidla financování bankám, které jsou stále solventní. Zákon uvádí seznam podmínek, které musí být splněny, aby se výjimka nezneužívala. Například prostředky mohou sloužit pouze na pokrytí budoucích ztrát banky, nikoli těch minulých.

Zkušenost s těmito pravidly „poskytla určitý vhled do prvků, které může být nutné dále objasnit nebo upravit“, sdělila Komise. Konkrétně se snaží získat zpětnou vazbu, zda by měla být definice toho, co je „solventní“ banka, jasnější, aby pomoc nebyla poskytnuta firmě, která již kapitálové požadavky porušuje, anebo tak v blízké budoucnosti pravděpodobně učiní. Mluvčí komise v Bruselu odmítl komentovat.

Dokument rovněž uvádí, že kontroly rozvah provedených v kontextu rekapitalizace bude možná nutné vylepšit, aby lépe oddělily minulé ztráty bank od těch budoucích. To by mohlo zajistit, aby veřejné prostředky nebyly použity na pokrytí ztrát bank, které již vznikly, například prostřednictvím nesplácených půjček.

Sean Berrigan, vedoucí úředník v Komisi, řekl v úterý, že výkonná moc EU „začíná vnitřně reflektovat“ metodiku bloku na záchranu krachujících bank. "Snad s něčím přijdeme, ale ne v nejbližší době,“ řekl na konferenci v Bruselu.

Jakékoli změny budou pravděpodobně podrobeny intenzivní debatě s evropskými vládami a může trvat měsíce nebo dokonce roky, než se odsouhlasí. Také se mohou stát součástí jednání ohledně plánu německého ministra financí Olafa Scholze, který má napravit fragmentaci trhů evropského bankovnictví.

Zdroj: Bloomberg


 
 

Čtěte více:

Intesa zahajuje konsolidaci italského bankovnictví, za UBI Banca nabízí 4,9 miliardy eur
18.02.2020 14:38
Největší italská banka Intesa Sanpaolo dnes překvapivě nabídla 4,86 mi...
Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
21.02.2020 14:03
Když byl v závěru loňského roku v Číně identifikován nový virus, spole...
Erste zvýšila roční provozní zisk, navrhuje vyšší dividendu
28.02.2020 8:46
Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
13:14Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data