Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytik: Tak jako teď byl trh přeprodaný jenom párkrát v historii

Analytik: Tak jako teď byl trh přeprodaný jenom párkrát v historii

20.03.2020 19:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy jsou „hodně přeprodané“ a probíhá na nich dost nucených likvidací pozic, domnívá se analytik společnosti Fidelity Jurrien Timmer. A podle investiční banky Morgan Stanley je možné očekávat ještě větší volatilitu, než si trhy najdou dno.

„Nacházíme se úrovni krachů burzy z roku 2008, roku 1987, či dokonce let 1929 a 1930,“ podotýká Trimmer, který ve Fidelity Investments šéfuje sekci globální makro. V roce 2008 se rozhořela finanční krize, v roce 1987 nastalo černé pondělí na burze a v roce 1929 nastala Velkáhospodářská krize. „Doby, kdy jsme byli takto přeprodaní, můžete spočítat na prstech jedné ruky.“

Řada velkých investorů v honbě za hotovými penězi prodává všechny třídy aktiv. Ušetřeny nejsou ani tradiční bezpečné přístavy jako zlato.

Hlavní americký akciový index Dow Jones Industrial Average spadl tento týden do čtvrtečního závěru zatím o 13,36 %, což je největší týdenní procentuální propad od finanční krize. Pod historickými maximy z tohoto února je zatím o 32 %. Širší index S&P 500 za nimi zaostává o 29 %.

medvědí_trh_koronavirus

Výnosy státních dluhopisů během tohoto týdne popadaly na rekordní minima, protože se vynořily obavy z globální recese a zprávy o problémech s likviditou.

„Evidentně tu dochází k velkému množství nuceného prodeje,“ domnívá se Timmer. Obchodníci musejí dostat zpátky hotové peníze, aby uhradili přeexponované pozice na kupní straně, které jim vytvářejí ztráty.

volatilita_trhy_akcie

Morgan Stanley ve čtvrtečním komentáři upozornila na extrémní volatilitu, a to podle všech historických měřítek. „S&P 500 na příklad zažil sedm dní v kuse, kdy byly denní pohyby větší než 4 %, což porazilo dokonce i rekord z roku 1929,“ sdělila investiční banka podle CNBC.

Podle ní bude kolísavost vrcholit, než si trhy najdou dno.

„Podle našeho názoru se kolísavost musí ustálit, než se širší trh dokáže zahojit. Má to svůj precedens: v letech 2008, 2011, 2015 a 2018 akciová volatilita vrcholila dlouho před tím, než se trh dostal na finální dno,“ napsala také Morgan Stanley. „Trhy si po určitém šoku nejdříve zvyknou na úroveň nejistoty (volatility), a potom na cenovou hladinu.“

Zdroj:CNBC

 
 

Čtěte více:

Blanchard: ECB by měla opět zachránit euro a pomoci Itálii
20.03.2020 11:29
Známý ekonom Olivier Blanchard vložil na Twitter řadu příspěvků zabýva...
Bloomberg: Virus zasáhne víc než jen dodavatelské řetězce
20.03.2020 15:28
Foxconn je největším smluvním výrobce elektroniky na světě. Firma po t...
Čím žije Wall Street: Lidé prodávají, co mohou. Ne co chtějí
20.03.2020 5:56
Medvědí trend se do amerických akcií zakousl vůbec nejzuřivěji v histo...
Perly týdne: 30 dní totální karanténa, drcená libra a u nás na platy přispěje vláda
20.03.2020 12:49
Američané 30 dní všichni doma na jarních prázdninách, globální recese ...
Schodek státního rozpočtu letos přesáhne 100 miliard korun kvůli dopadům koronaviru, prohlásila Schillerová
20.03.2020 13:39
Schodek státního rozpočtu v letošním roce kvůli dopadům koronaviru na ...

Váš názor
  • Nevím, čím zatopím, ale CP to určitě nebudou
    23.03.2020 11:12

    Dříve byly CP alespoň v listinné formě, a tak i v případě totálního krachu se jistě pro ně našlo nějaké velice smysluplné uplatnění. S uloženými jedničkami a nulami už to tak optimisticky nevidím. Nicméně k tématu. Myslím si, že teprve až se v USA zlomí křivka denního přírůstku nakažených, tedy trend bude trvale záporný, pak snad budeme moci hovořit o tom, že akcie si "sáhly" na dno. A kdy to bude, na to nedokáže ani v USA dnes odpovědět nikdo.
    Harpagon První
  • teprve o tretinu
    21.03.2020 8:47

    z vrcholu, a uz vesti dno? ja to vidim spis na 2/3, nebo aspon 50%
    Ai-kun
  • termin "preprodany trh"
    21.03.2020 8:42

    uz za chvili nebude stacit - pojdme definovat co bude znamenta "vyprodany trh"
    eple
Aktuální komentáře
05.02.2026
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Co sledovat v dnešním zasedání ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.