Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lídři G20 varovali před recesí a zavázali se k spolupráci

Lídři G20 varovali před recesí a zavázali se k spolupráci

26.03.2020 18:00
Autor: ČTK

Hospodářsky nejsilnější země světa sdružené ve skupině G20 chtějí koordinovat svůj boj s pandemií nemoci COVID-19. Shodli se na tom dnes lídři těchto států, kteří po jednání zdůraznili, že naprostou prioritu musí mít řešení jejích zdravotních, společenských i ekonomických dopadů. Po summitu, který se konal prostřednictvím videokonference a trval hodinu a půl, zástupci zemí ve společném prohlášení zdůraznili, že chtějí zachovat finanční stabilitu a oživit hospodářský růst. Informovala o tom agentura Reuters.

Světové ekonomice slíbily země G20 v rámci boje s pandemií finanční injekci dosahující pěti bilionů dolarů. Podle jejich lídrů je třeba vyřešit nyní narušený globální průmyslový dodavatelský řetězec. Ministry financí a guvernéry centrálních bank vyzvali k vzájemné koordinaci, také ve vztahu k mezinárodním organizacím. Připravit mají akční plán pro řešení pandemie.

Americký prezident Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron a další lídři zemí skupiny dnes chtěli také koordinovat boj s bezprecedentní hrozbou globální recese, kterou může pandemie vyvolat.

Lídři po diskusi zdůraznili, že nouzová opatření zavedená kvůli koronaviru mají chránit zdraví občanů a měla by být "cílená, přiměřená, transparentní a dočasná". Posílent by měl být mandát Světové zdravotnické organizace (WHO), pokud jde o koordinaci boje s COVID-19. Podle potřeby by měli jednat ministři zdravotnictví a do dubna rozhodnout o konkrétních krocích.

Země G20 budou sdílet epidemiologická a zdravotní data, posílí zdravotní systémy a rozšíří výrobu zdravotnických pomůcek. Lídři G20 upozornili na nutnost podpořit možnosti Afriky čelit pandemii a nutnost chránit zdraví i těch nejzranitelnějších skupin.

Saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd požádal lídry G20, aby na situaci reagovali efektivně a koordinovaně. K výzvě se připojil i čínský prezident Si Ťin-pching.

"Musíme obnovit důvěru ve světovou ekonomiku," uvedl saúdský král, jehož země letos G20 předsedá. Čínský prezident Si zdůraznil, že státy by měly spojit síly v zavádění makroekonomických opatření, aby se zabránilo globální recesi, a členské země G20 vyzval ke snížení cel a odstraňování překážek v mezinárodním obchodu. Čína podle něj zintenzivní dovoz a zvýší zahraniční investice. Podle jeho slov bude také i nadále vést proaktivní fiskální a obezřetnou měnovou politiku.

Ruský prezident Putin navrhl pozastavení sankcí, které se vztahují na základní zboží. Poznamenal také, že by bylo dobré vytvořit zvláštní fond na boj s koronavirem kontrolovaný Mezinárodním měnovým fondem (MMF). S prezidentem Macronem také hovořili o koordinaci repatriace občanů, o přepravě zdravotnických potřeb a opatřeních zavedených proti šíření koronaviru.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel v následném společném prohlášení zdůraznili, že EU hodlá spolupracovat na mezinárodní úrovni v boji s pandemii a bude nadále pomáhat zranitelným komunitám a zemím ve světě, zejména v Africe. Státy G20 by podle nich také měly spolupracovat v repatriaci lidí do jejich zemí. Uvedli také, že EU je připravena na internetu vytvořit mezinárodní sbírku na vývoj a distribuci vakcíny.

Pandemie koronavirem způsobeného onemocnění COVID-19 významně zasáhla několik ekonomik G20, zejména pak Itálii, kde nemoci podlehlo už více než 7500 lidí.

Summit se uskutečnil poté, co americký Senát schválil balíček na podporu americké ekonomiky o výši 2,2 bilionu dolarů (55,4 bilionu Kč) a Německo se zavázalo, že dá na podporu ekonomiky jeden bilion eur (27,6 bilionu Kč), což je asi 30 procent hrubého domácího produktu. Česká republika kvůli pandemii zpětinásobila návrh rozpočtového deficitu na letošní rok z původních 40 miliard na 200 miliard korun.


Čtěte více:

Skupina G20 je připravena řešit ekonomické dopady koronaviru
24.02.2020 8:30
Finanční představitelé skupiny největších světových ekonomik G20 se do...
Project Syndicate: Co skupina G20 musí udělat
25.03.2020 5:54
Saúdská Arábie, která letos předsedá skupině G20, svolá příští týden v...

Váš názor
  • a nemelo to byt naopak ?
    26.03.2020 18:56

    Lídři G20 varovali před spolupraci a zavázali se k recesi ?
    eple
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data