Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
COVID-19 portfolio: Konkrétní investiční tipy pro bezprecedentní dění na trzích

COVID-19 portfolio: Konkrétní investiční tipy pro bezprecedentní dění na trzích

31.03.2020 15:34
Autor: Research, Patria Finance

Trh, na kterém může skákat hodnota firem jako Boeing o desítky miliard dolarů denně, není zrovna místem, pro rozhodování o investicích snadným a jasným, které by přálo tradiční fundamentální analýze. Nijak přitom netajíme, že fundamentální analýzu považujeme v dlouhém investičním horizontu za jeden z nejrobustnějších analytických nástrojů. Těžko se ale uplatňuje na trhu, jehož hodnota se na denní bázi mění v řádu bilionu dolarů. Průměrný březnový denní pohyb na americkém akciovém indexu Dow Jones dosahuje nyní 7 % ve srovnání s 0,6 % v loňském roce! S ohledem na vypjatou situaci na trzích pro Vás mimořádně odemykáme COVID-19 portfolio, za kterým stojí tým analytiků Patria Finance. K takovýmto analýzám můžete mít přístup jako klient Patria Finance - staňte se jím teď hned online a zdarma zde - nebo jako klient placeného servisu portálu Patria.cz.

Bezprecedentní volatilita na trzích

Pomineme-li obrovskou, téměř bezprecedentní volatilitu, kdy si musíme po historické příměry dojít až do let 1987 nebo 1933, čelíme v rámci fundamentální analýzy o mnoho prozaičtějšímu problému. Dobře to dokumentuje třeba valuační forward P/E poměr, který spadnul u indexu S&P 500 z cca 19x v únoru na necelých 14x na pondělním dně. Problém je v tom, že zatímco máme poměrně jasnou představu o tržních cenách, nikdo netuší, kde se nakonec ocitne E, čili korporátní zisky. Záleží to na mnoha proměnných a ta nejdůležitější – délka pandemie - je zároveň prakticky nepredikovatelná. P/E poměr tedy nakonec nemusí být na 14x, ale na 16x, či dokonce 20x, kdoví?

Bezprecedentní odezva centrálních bank i vlád

Jedno je však jisté, odezva hospodářské politiky je překotná, mohutná a bezprecedentní, a to i ve srovnání s krizovými léty 2008-2009. Ponechme teď na chvíli stranou, že léčba více či méně dočasného exogenního šoku masivní fiskální a monetární expanzí nejspíš zadělává na inflační a posléze i dluhovou krizi někde v nepříliš vzdálené budoucnosti. Pro tržní vývoj v nejbližších dnech/týdnech je aktuálně podstatnější, že nyní už de facto ničím nelimitovaná monetární expanze (lhostejno, jestli jí budeme říkat intervence na repo trhu, kvantitativní uvolňování, nebo třeba Pandemic Emergency Purchase Program) podepírá nově takřka celý peněžní a dluhopisový trh, od státních dluhů přes korporátní a municipální až po hypotéky a cenné papíry kryté spotřebitelskými půjčkami. Tabu již nejsou ani nákupy státních dluhopisů na primárním trhu, čímž se centrální banky ještě donedávna bránily nařčení z přímého financování deficitů veřejných financí, neboli financování vlád bez ohledu na kapitálový nebo vlastně jakýkoliv jiný klíč. Co nezmohla velká finanční nebo evropská dluhová krize, zvládá jako mávnutím kouzelného proutku jedna „obyčejná“ globální pandemie. Chybí už vlastně jenom ty mytické společné evropské dluhopisy, do nichž se Němcům i přes to všechno vůbec nechce.

Výsledkem brutální měnové expanze (zmiňme třeba 1,5 bil. USD na repo trhu, neomezené dolarové QE nebo 750 mld. EUR od ECB) je citelné zmírnění paniky na peněžním, dluhopisovém, a konečně i akciovém trhu. Té paniky, která před několika dny dokázala smést i jinak bezpečné přístavy jako americké Treasuries nebo zlato. Postupně se zklidňují rozbouřené spready na dluhopisových trzích, peněžní trh i všemocný dolar. Pro tuto chvíli jsme se tak zřejmě vyhnuli kolapsům na trzích s dluhem i dolarovou likviditou; fáze plošné kapitulace je tak nejspíš za námi. Další tržní vývoj bude záležet především na délce a hloubce probíhající recese. S ní mají ambici pomoct, jak jinak, opět bezprecedentní fiskální kroky veřejného sektoru (třeba více než 2 bil. USD balík americké administrativy, který je dle D. Trumpa „spíše 6 bil. USD“, nebo cca 0,5 bil. EUR balík tradičně spořivé německé vlády).

Jak dlouho potrvá negativní šok pro ekonomiku i trhy

Jakkoliv jsou však tato opatření velkorysá, jsou z povahy šoku, jemuž ekonomiky čelí, pouze podpůrného a dočasného charakteru. Klíčovou otázkou pro tyto relativně klidnější dny je tedy právě dočasnost onoho negativního šoku. Pokud má pravdu prezident Trump či další, že řízený útlum ekonomické aktivity by měl v dohledné době skončit, je tu velká šance udržet v ekonomikách zaměstnanost, finanční kondici firem i výrobní řetězce s relativně malým poškozením. Druhá polovina roku by pak byla opravdu ve znamení svižného návratu vzhůru, ačkoli už nikoli úplně zpět vzhledem k pravděpodobnému trvalejšímu omezení přeshraničního pohybu a rostoucímu protekcionismu.

Horší variantou je protahující se efekt šoku, který naznačuje ohlašované prodlužování karantén v Evropě či některých státech USA, delší odstávky v automobilkách či samotný rozmach viru v zámoří, který se teprve "dostává do tempa". Žádná vládní pomoc nemá sílu nahradit trvalejší útlum soukromé poptávky nebo opravit rozbité dodavatelské řetězce či zavřené hranice. Extrémní fiskální balíky by se v takovém případě postupně vyčerpaly a vlna propouštění a útlumu investic by pak zařídila déle trvající recesi, kterou by navzdory všem peněžním polštářům centrálních bank notně zhoršila vlna krachů.

Jelikož jsou délka pandemie a nařízených omezení dvě rozdílné věci, navíc obě jen stěží predikovatelné, netroufáme si v tuto chvíli odhadnout, jestli je pravděpodobnější první nebo druhá možnost. Vzhledem k velmi rychlému vývoji událostí tak můžeme jen tipovat, jestli už akcie dosáhly svého dna, či nikoli. Jak již ovšem bylo řečeno, prvotní vlna paniky se zdá být zažehnaná gigantickými balíky pomoci a následující špatné zprávy (a že jich nebude málo) by tak už neměly být impulsem k bezhlavým výprodejům.

 

TIP: Chci mít zdarma přístup k takovýmto analýzám, stanu se klientem Patria Finance teď hned, online a zdarma

 Patria Finance covid19 koronavirus jak investovat analýza rada pomoc investice

 

Jak vstupovat na takto rozbouřené trhy

Po tržním kolapsu se tak konečně otevírá prostor pro postupné budování pozic, které by dle našeho názoru měly nyní být naprosto dominantně akciové. Pokud svět neupadne na dlouhá léta do deprese, akciový fundament se bude zlepšovat ruku v ruce s nápravou ekonomik. Do této třídy aktiv pak v honbě za výnosem s velkou pravděpodobností znovu zamíří i nemalá část peněz z bezprecedentní měnové expanze. Tím spíš, že u dluhopisů je nyní velký problém najít slušný výnos, resp. vůbec kladný reálný výnos. Dluhopisy se navíc mohou postupně dostávat pod tlak rizikových prémií (nárůst zadlužení, resp. předlužení) i prémie inflační (měnová a fiskální expanze, déle trvající nabídkové šoky).

Zároveň si uvědomujeme, že „instantní“ býčí trh z minulého týdne (např. na indexu Dow Jones), který táhly ty nejvíc zasažené sektory jako energetika, průmysl, nebo finance, nepředstavuje krátkodobě zrovna tu nejlákavější úroveň pro vstup. S načasováním by však mělo pomoct postupné budování pozic. S výběrem zase plošná povaha předchozího výprodeje, která srazila dolů i valuace titulů, jejichž podnikání by se neměla výrazněji dotknout ani protáhlá omezení. Některá jména můžou dokonce z tohoto nepříznivého scénáře profitovat. Společným jmenovatelem jsou stabilní/rostoucí zisky a robustní bilance. Doporučení v cykličtějších částech trhu bychom pak eventuálně opírali až o nově příchozí data.

COVID-19 portfolio

Níže najdete seznam doporučovaných akciových investic, jejichž výkonnost by měla vykazovat relativní odolnost vůči případnému protáhlému ekonomickému propadu způsobenému tvrdými omezeními společenských a podnikatelských aktivit v zájmu potlačení probíhající epidemie koronaviru. Doporučení jsou tentokrát strukturovaná spíše tematicky, nikoliv sektorově.

COVID-19 portfolio

Cloud (productivity): Microsoft, SAP, Nvidia, Docusign
Home Entertainment: Netflix, Walt Disney, Activision Blizzard, Apple
E-Commerce: Amazon, Alibaba, Mercadolibre
Staples: Costco, Walmart, Coca-Cola
Communications: Google, Facebook, T-Mobile US, Deutsche Telekom
Cashless: Visa, Mastercard, Adyen
Healthcare: Novartis, Novo Nordisk, Philips, Sanofi, Roche
Inflation: SPDR Gold Trust
 

S ohledem na vypjatou situaci na trzích jsme pro Vás mimořádně odemkli COVID-19 portfolio, za kterým stojí tým analytiků Patria Finance. K takovýmto analýzám můžete mít přístup jako klient Patria Finance - staňte se jím teď hned online a zdarma zde - nebo jako klient placeného servisu portálu Patria.cz.

 

 TIP: Vyzkoušejte nové moderní robotické investování indigo s Patria Finance:

 indigo investice patria robot roboadvisory inovace cool technologie finance

 
 
 

Čtěte více:

Activision, BlackRock či Philip Morris: Jak vznikají a kolik vynášejí investiční tipy?
15.01.2020 12:46
Krátkodobé investiční tipy, kterými Patria Finance pravidelně každý tý...
Investiční tip Netflix: Výjimečně sázíme na výsledky
21.01.2020 10:38
Sázení na kvartální výsledky není zrovna naší nejoblíbenější investičn...
Investiční tip OTP Bank: Bankovní jednička v Maďarsku
30.01.2020 12:35
OTP Bank Nyrt je největší maďarskou a druhou největší veřejně obchodov...
Investiční tip Walt Disney Company: Streamingová platforma drží diváky u monitorů
07.02.2020 5:41
Čísla za první kvartál finančního roku potvrzují pozici nové streaming...
Investiční tip Avast: Levnější a ziskovější než konkurence
14.02.2020 5:36
Akcie Avastu koncem ledna výrazně propadly v reakci na skandál jeho dc...
Investiční tip Adidas: Optimistický výhled a sázka na růst trhu
24.02.2020 12:14
Akcie jednoho z nejvýznamnějších výrobců sportovního oblečení zaznamen...
Investiční tip S&P 500: Prudký propad a atraktivnější valuace znamenají příležitost k nákupu
05.03.2020 13:45
Prudká korekce na akciových trzích, která proběhla závěrem února, logi...

Váš názor
 •  
  31.03.2020 15:46

  Nevidím žádný rozdíl mezi COVID-19 portfoliem a doporučeními pro normální stav. A co je se zlatem? Kde ho kdo vidí padat?
  Ten, který tančí s papoušky
  •  
   01.04.2020 12:55

   Reálné zlato v podobě mincí a cihel se prodává až o 30% nad spot cenou. Takže jestli něco padá, tak jen papírové zlato, které vůbec neexistuje. Celý ETF trh se zlatem je podvod, kdy se třeba na tunu reálného zlata vytvoří papírové poukázky na 10 tun a doufá se, že si to všichni nepřijdou vybrat najednou. Nehledě na to, že v roce 2008 také cena zlata šla dolů kvůli nuceným prodejům pro získání likvidity, načež zlato šlo 250% nahoru a stříbro 500%.
   czinvestor
  •  
   31.03.2020 18:05

   v podstatě píšou. Kupuj SPY a GLD
   Velkamedvědice
  •  
   31.03.2020 17:20

   Máš pravdu papoušku, preferujú stále tie isté tipy
   fajtli
   •  
    31.03.2020 17:44

    Jako neříkám, že to doporučení je špatné. Jenom je to prostě tak nějak furt to samé :)
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
06.05.2021
17:36Akcie pod tlakem, koruně přinesla zisky ČNB  
17:25Prodávej v květnu...
15:55Analytik Ján Hladký: Výsledky Moderny přebíjí tlak na zrušení patentové ochrany  
15:20ING hlásí uspokojivá čísla, přislíbila 7% dividendu  
14:40ČNB snižuje odhad letošního růstu HDP na 1,2 %. Sazby potvrdila, letošní utažení je ale "jisté"
13:55Zakladatel Amazonu po rekordních číslech prodal akcie firmy za dvě miliardy dolarů
13:47Centrální bankéři rychle očkující Británie prudce zvedli odhad hospodářského růstu. Dluhopisy chtějí kupoval pomaleji
13:10Útlum spalovacích motorů v Německu způsobí ztrátu mnoha pracovních míst, varuje Ifo
11:55Michal Křikava k výsledkům KB: Tahounem ziskovosti budou letos nižší rizikové náklady  
11:48Výsledky Volkswagenu nad očekávání dobré, překvapení již ale bylo zahrnuto v ceně  
11:48PayPal hlásí rekordní objem zpracovaných plateb, akcie ale bude brzdit vysoká valuace  
11:30Hlavní trhy přešlapují, ČNB zůstane u výhledu vyšších sazeb  
11:26EU zvažuje uvolnění patentů na vakcíny proti covid-19
11:14Středoevropské měny budou s ústupem pandemie zřejmě posilovat, ukazuje průzkum  
9:33Maloobchod před koncem lockdownu: Lidé nákupy odkládali, online ale pořád jel
9:12Rozbřesk: Nová prognóza zatím “nerozhoupe” ČNB k akci
8:55Futures nedávají trhům jasný směr, výsledkům Komerční banky pomohl trading  
8:42Čísla z Volkswagenu: Provozní zisk ve čtvrtletí na pětinásobku. Škoda Auto ho zvedla skoro o polovinu
8:19KB klesl kvartální zisk i výnosy, zůstaly ale nad odhady
7:22Komerční banka, a. s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2021 (1Q 2021)

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Air France-KLM (03/21 Q1, Bef-mkt)
AMC Entertainment Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
ArcelorMittal SA (03/21 Q1, Bef-mkt)
Beyond Meat Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Carvana Co (03/21 Q1, Aft-mkt)
Cloudflare Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Continental AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Datadog Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Dropbox Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Dufry AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Enel SpA (03/21 Q1, Aft-mkt)
Fidelity National Information Services Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
GoPro Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
HeidelbergCement AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/21 Q1)
ING Groep NV (03/21 Q1)
Microchip Technology Inc (03/21 Q4, Aft-mkt)
Moderna Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Monster Beverage Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Natixis SA (03/21 Q1, Aft-mkt)
Peloton Interactive Inc (03/21 Q3, Aft-mkt)
Rio Tinto PLC (03/21 Q1, Aft-mkt)
Roku Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
SeaWorld Entertainment Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Shake Shack Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Shop Apotheke Europe NV (03/21 Q1, Bef-mkt)
Societe Generale SA (03/21 Q1, Bef-mkt)
Square Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
TripAdvisor Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
UniCredit SpA (03/21 Q1, Bef-mkt)
Uniper SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
ViacomCBS Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Volkswagen AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (03/21 Q1)
Zalando SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Zoetis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
7:00Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/21 Q1)
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:00Kellogg Co (03/21 Q1)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.