Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Nenechme se při poskytování pomoci obalamutit jako při poslední krizi

Víkendář: Nenechme se při poskytování pomoci obalamutit jako při poslední krizi

29.03.2020 11:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Podpora firemního sektoru je nutným krokem pro zmírnění ekonomického dopadu současné pandemie. Ekonom Matt Stoller ale na stránkách ProMarket dodává, že je nutné pečlivě zvážit, jak a komu bude pomoc poskytována. Poukazuje například na Boeing, který se podle jeho názoru „snaží sáhnout si na peníze daňových poplatníků, aby pokryl ztráty způsobené jeho vedením“.

Stoller varuje, aby politici nepodlehli tlaku firem, které by případnou pomoc zneužily. Cituje jednoho lobbistu, který říká, že při každé krizi, kterou se Washington snaží řešit, vzniká pro lidi, jako je on, příležitost. „Možná se mýlím, ale seznam toho, co lobbisté nyní požadují, je dlouhý a dost ošklivý a často jde o požadavky na peníze či změnu legislativy, která má eliminovat předchozí chyby, k nimž došlo ještě před úderem koronaviru,“ píše ekonom.

Příkladem má být zmíněný Boeing, který po vládě požaduje 60 miliard dolarů, ale jehož finanční problémy začaly již před krizí. Tato společnost také provedla odkupy akcií, vyplatila dividendy za 65 miliard dolarů a v její dozorčí radě sedí bývalí politici a členové vedení jiných korporací. „Elon Musk a Jeff Bezos chtějí 5 miliard dolarů v grantech či úvěrech, aby udrželi pracovní místa v jejich byznysu komerčních letů do vesmíru. CNBC píše, že hotely požadují 150 miliard dolarů, restaurace 145 miliard dolarů a výrobní sektor 1,4 bilionu dolarů,“ pokračuje ekonom a zmiňuje řadu dalších včetně pivovarů, které chtějí po vládě 5 miliard dolarů pomoci.

„Nejsem proti pomoci, protože se nacházíme v krizi a nikdo nechce, aby výrazněji klesla produkční kapacita americké ekonomiky. Pomoc ale musí souviset s přísnými podmínkami, které zajistí, aby se moc nekonsolidovala v rukou několika monopolistů a finančníků, kteří si vyberou ta nejlepší aktiva za výprodejní ceny. Jinak Ameriku po krizi již nepoznáme,“ míní Stoller.

Ekonom připomíná, že v roce 2008 byla téměř schválena pomoc Wall Street ve výši 700 miliard dolarů. Na poslední chvíli se ale zformovala skupina zákonodárců, kteří schválení zabránili. Tvořili ji jak republikáni, tak demokraté a měli podporu odborníků zvenčí. Jenže Kongres pak balíček mírně upravil a po propadu akciového trhu jej schválil. Tato pomoc nakonec „posunula moc a bohatství k elitě, která se nikomu nezodpovídá“.

Alespoň na chvíli se tak během poslední krize zdálo, že je možné stát v účinné opozici proti politickým vůdcům a podobného hnutí bude podle ekonoma potřeba i nyní. Dnes možná ti, kteří jsou k rozhazování peněz korporátnímu sektoru bez striktních podmínek skeptičtí, uspějí. Stoller se totiž domnívá, že v současnosti je zřejmé, co se skutečně děje a nikdo se již nedá obalamutit.

Zdroj: ProMarket

 
 
 

Čtěte více:

Pomoc ekonomice proti důsledkům koronaviru: USA půjdou přes dva biliony dolarů, Německo má schválit 150 miliard eur
21.03.2020 20:26
Obě komory amerického Kongresu a tým poradců Bílého domu usilovně prac...
Jan Bureš: Dopad do ekonomiky bude horší, čekáme další tlak na výprodeje
26.03.2020 11:33
Akutální vývoj v ekonomice uprostřed dalšího šíření koronaviru za posl...
Nenapáchá organizovaný útlum společnosti a ekonomiky více škody než užitku?
26.03.2020 18:08
Ve Spojených státech se téměř ihned po zavedení sociálního distancován...
Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
28.03.2020 7:36
„V prohlášení Bank of England týkajícím se programu nákupu aktiv se na...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2026
5:54To, co íránskou krizi prohloubilo, může nakonec obsahovat zárodek řešení
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - PPI, y/y