Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
10 tipů Fidelity International pro období volatility

10 tipů Fidelity International pro období volatility

01.05.2020 10:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Jaký je dopad koronaviru na trhy, odkryjí následující měsíce. Zatím trhy reagují vysokou mírou volatility. Akciové trhy budou vždy procházet obdobím, v němž budou ceny prudce kolísat – to je úplně normální. Důvodem jsou obvykle negativní ekonomické zprávy nebo politická krize. Je pochopitelné, že prudké cenové výkyvy mohou probudit nejistotu mezi investory a motivovat je ke změně dlouhodobé strategie a impulzivnímu prodeji cenných papírů. Tato kolísání na trzích, neboli volatilita, mívají krátký život, a takové výprodeje jsou předčasné. Většina odborníků souhlasí: Nejlepší, co můžete udělat během takových psychicky náročných období na trzích, je zůstat a proplout.

Zachovejte klid a plánujte na dlouhé období

Když investoři reagují na ekonomické, politické nebo korporátní změny, mohou se objevit výrazné cenové skoky. Reakce trhů na takové události jsou často silnější, než by odpovídalo realitě. O to důležitější je, aby investoři zůstali klidní a nedopustili se přehnaných reakcí. Když pochopí, že období kolísání jsou v dlouhodobých investicích nevyhnutelná, můžou reagovat racionálně. Zaměřit se na své dlouhodobé investiční cíle, aby mohli objektivněji zhodnotit krátkodobá období volatility. A pokud si ponecháte investice i v obdobích ekonomického poklesu, často zabráníte ztrátám, které by byly způsobeny předčasným prodejem vašich investic.

Riziko spojené s akciemi se obvykle dlouhodobě vyplatí

Ve srovnání s investory do dluhopisů jsou akcionáři často odměněni nadprůměrným výnosem, který kompenzuje riziko, které podstupují. V tomto kontextu je důležité říct jasně jednu věc: Riziková hodnota investice není synonymem její volatility. Volatilita se týká toho, jak dramaticky může kolísat hodnota investice. Riziková hodnota naopak měří pravděpodobnost ztráty. Hodnota akcie může kolísat, ale z dlouhodobého hlediska jsou ceny akcií určovány podle zisků firem. Jednoduše řečeno: Dokonce i když bude hodnota akcie krátkodobě prudce kolísat, z dlouhodobého hlediska se může zvýšit její hodnota. Investice do akcií typicky historicky překonávají ostatní třídy aktiv po úpravě o inflaci.

Zkušenosti ukazují toto: Trhy se dlouhodobě zotavují ze ztrát

Korekce na trzích jsou normální součástí akciového trhu. Ztráta 10 až 20 % hodnoty akcie nebo indexu ve srovnání s dříve zaznamenaným maximem není neobvyklá během dlouhodobého růstu (býčí trh). Zkušenosti ukazují, že trhy vždy byly schopné vzpamatovat se ze ztrát.

Nerozhodujte se unáhleně o nákupu nebo prodeji aktiv

Investoři, kteří si investici ponechají, typicky vytěží z dlouhodobého uptrendu na akciových trzích. A naopak ti investoři, kteří často kupují a prodávají, riskují snížení budoucích zisků. Riskují, že jim uniknou tržní rally a nejlepší dny pro nákup akcií, které se často objevují během negativních fází.

Pravidelné investování se dlouhodobě vyplácí

Bez ohledu na termín vaší investice stojí za to investovat pravidelně, například každý měsíc nebo každé čtvrtletí. Této strategii se říká metoda průměrných nákladů. Při této strategii se negarantují zisky, ani se nechrání investice proti poklesu na trzích, ale důslední investoři, kteří také investují během slabých fází na trzích, těží z příznivějších cen. To snižuje průměrnou kupní cenu. Na klesajícím trhu může být pravidelné investování pro investory v určitém smyslu kontraproduktivní. Toto je však přesně ten čas, kdy se můžou uskutečnit nejlepší investice, neboť ceny aktiv jsou dostupnější a mohou se zhodnotit během následného oživení na trzích.

Diverzifikujte své investice

Na kolísavých trzích není úplně snadné získat jistotu, že investujete do těch správných aktiv. V prostředí trhů tohoto typu se mohou vyhlídky na úspěch v různých sektorech nebo na různých trzích změnit během malé chvilky. Proto je velmi riskantní omezovat investice na určité trhy nebo odvětví. Aby se kompenzovaly nebo minimalizovaly potenciální ztráty, doporučujeme co možná nejvíce diverzifikovat investice. Jeden způsob, jak dosáhnout tohoto typu diverzifikace, je prostřednictvím aktivně řízených fondů, které zahrnují různé třídy aktiv, a zaměřením na dlouhodobou návratnost. Pokud tak učiníte, znamená to, že vážení rizika je strategicky řízeno a upraveno podle podmínek trhů. Dalším způsobem, jak zmírnit rizika specifická pro určité trhy, je investování v různých zemích.

Investujte do zavedených společností vyplácejících vysoké dividendy

Akcie ziskových společností jsou obzvlášť atraktivní pro investory, protože vyplácejí vysoké dividendy dokonce i během období kolísání na trzích, a tím umožňují stabilní příjmy. Přední globální společnosti mají často lepší pozici na volatilních trzích, protože jejich vysoké podíly jim umožňují diktovat ceny a generovat stabilnější příjmové toky. Firmy, které podnikají v několika oblastech, mohou lépe vyrovnávat efekty negativních regionálních trendů.

Reinvestujte příjmy pro zvýšení celkové návratnosti

Můžete výrazně zvýšit svou dlouhodobou návratnost tak, že budete reinvestovat příjem z investic.

Podívejte se pozorně na trendy

Trendy ovlivňují skutečně každý sektor a jsou i v investicích: nová ekonomika, odvětví zdravotnictví a biotechnologie, abychom uvedli jen pár příkladů. V kontextu individuálních tržních trendů bude váš manažer portfolia diverzifikovat vaše investice tak, že pro fond vybere nejslibnější společnosti.

Zaměřte se na aktivní investice jako na strategii úspěchu.

Zejména v dobách kolísání na trzích mají aktivní investice výhodu oproti pasivním fondům ETF: jsou flexibilnější. Zatímco ETF fondy kopírují index bez ohledu na vývoj na trzích, manažeři fondů mohou využívat lukrativních příležitostí s aktivními investicemi během posunů na trzích.

Všechny akcie, jimž se úspěšně vyhnete, jsou stejně důležité jako ty, které vlastníte.

Zdroj: Fidelity

(redakčně kráceno)


 
 
 

Čtěte více:

Bleskový průzkum Fidelity: Čína bude lídrem zotavení po COVID-19
17.03.2020 15:57
Podle bleskového průzkumu 152 akciových analytiků a analytiků pro nást...
Proč je koronavirová krize spíš podobná té v roce 1918 než v 2008?
27.03.2020 6:13
Zapomeňte na klesající trhy v roce 2008. Šoky související s Covid-19 j...
Koronavirus a rozvoj e-commerce v Číně
11.04.2020 16:22
Zatímco koronavirus je hrozbou pro celkový růst Číny, v oblasti online...
Bleskový průzkum Fidelity: Dopad Covid-19 může mít širší rozsah a delší trvání, ale na obzoru pořád ještě „raší zelené výhonky“
17.04.2020 20:13
Globální omezení výroby a služeb v letošním roce k významnému poklesu ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2021
11:07Oživení německé ekonomiky brzdí problémy v dodavatelských řetězcích
11:00Evropa roste. Obavy z Číny dál klesají, na programu je Fed  
10:57Většina členů rady může podpořit výraznější utažení sazeb, myslí si Vojtěch Benda
9:09Rozbřesk: Fed vydá novou prognózou, která možná ukáže na vyšší ochotu jít se sazbami rychleji nahoru
8:54Obavy z Evergrande opadají, tématem dne Fed. Evropa zahájí pozitivně  
8:45Sněmovna reprezentantů schválila těsnou většinou rozpočtový balíček
8:28Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek
7:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o rozhodování per rollam valné hromady
6:06Růst nerůst mezd, nedostupné bydlení i chyba dekády. Nový MakroMixér s Danem Prokopem
21.09.2021
22:07Rychlý obrat do zeleného teritoria na Nasdaq, DRS/A +3,75 %  
17:57Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,65 procenta
17:48Dukovanský tendr by mohla po volbách vypsat ještě současná vláda, řekl Havlíček
17:40Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby
16:51Pomůže čínská vláda Evergrande a překvapí Fed? Americké trhy opatrnější než evropské  
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
General Mills Inc (08/21 Q1, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba