Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Po nabídkovém šoku přichází ten poptávkový

Rozbřesk: Po nabídkovém šoku přichází ten poptávkový

29.05.2020 9:18
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ekonomika se už pozvolna zase rozbíhá, ale na to, aby se dostala do původní kondice, ji čeká ještě hodně dlouhá cesta. A nenaznačují to jen zpožděná tvrdá data, ale především aktuální průzkumy důvěry a nálady v jednotlivých odvětvích. Ten poslední, vydávaný pod hlavičkou Evropské komise, nevyznívá příliš povzbudivě. Celkově sice došlo k drobnému zlepšení důvěry v ekonomice, zejména díky lepšímu spotřebitelskému sentimentu a dílčímu zlepšení nálad v průmyslu a obchodě. Za souhrnnými čísly se však skrývají i docela zajímavé trendy, které s celkovým vyzněním průzkumu docela kontrastují.

Jedna věc je, že si „všichni“ s koncem restriktivních opatření oddychli, druhá je, zda se k nim začnou hrnout objednávky. A při pohledu na tuzemský průmysl to tak zatím rozhodně nevypadá. Poslední hodnocení zakázek už připomíná konec roku 2008 a v květnu se dokonce dál zhoršovalo. Pocítil to i znovu se rozbíhající automobilový průmysl (a strojírenství), tedy shodou okolností největší obor obstarávající zhruba desetinu celé ekonomiky. Samozřejmě, že je ještě brzy na silné závěry a spekulovat lze i o vyčkávání zákazníků, kteří větří šrotovné, nicméně o to více pozornosti si v podstatě jakákoliv další nová čísla z největšího průmyslu zaslouží. Hlavním limitem pro další rozvoj zůstává stejně jako při minulé recesi poptávka. Takže alespoň z těchto měkkých dat zatím plyne, že rozjezd průmyslu bude v nejbližších měsících pozvolný a neobejde se bez citelného propouštění, s nímž už firmy podle průzkumu pro nejbližší tři měsíce jasně počítají.

Za pozornost v posledním průzkumu stojí i data ze služeb, které zasáhl drtivý dopad korona-krize nejrychleji. Po tragickém dubnu, kdy byla část služeb zcela pozastavena nebo výrazně omezena, došlo v květnu k dalšímu zhoršení důvěry v této části ekonomiky. Dokonce je nálada ve službách nejhorší od roku 2000. Naprosto nejhůře situace v posledním měsíci vypadá v cestovním ruchu, reklamě, pracovních agenturách, a pokud jde o očekávanou poptávku tak i ve skladování. Dílčí zlepšení pod dojmem uvolnění restrikcí je vidět u ubytovacích a restauračních služeb nebo dokonce i v letecké dopravě, nicméně jde spíše o kosmetické zlepšení. Jak je vidět, nabídkový šok už ekonomika s pomocí či bez pomoci nějak ustála, avšak v tuto chvíli jak průmysl, tak především služby začínají čelit šoku poptávkovému a dost dobře si to uvědomují. Ten může být dokonce nebezpečnější než končící krátkodobá uzávěra ekonomiky, protože obvykle bývá trvalejšího charakteru. Proto je čas začít vážně uvažovat o povzbuzení poptávky. 


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy
Koruna si užívá snižující se averzi k riziku a úspěšně otestovala hranici 27 EUR/CZK. Její atraktivita sice není v důsledku výrazného zúžení úrokového diferenciálu zdaleka až taková jako před korona-krizí, avšak stále ještě nabízí zajímavější (a především kladné úroky) na rozdíl třeba od eura. Pozitivní obrat v posledních týdnech taky zajistila sama ČNB, která relativizovala některé dříve avizované nekonvenční směry, o nichž uvažuje. Konkrétně záporné sazby nebo oživení kurzového intervenčního režimu. Nová várka tuzemských čísel korunu čeká až v pondělí, kdy přijde na řadu květnový PMI a odpoledne pak výsledek státního rozpočtu za prvních pět měsíců. 


Zahraniční forex
Euro dále boduje a to jak proti dolaru, tak třeba proti švýcarskému franku. V pozadí je stále nadšení na plán EU nasypat skrze sedmiletý rozpočet do ekonomiky 750 mld. euro.Dnes budou trhy monitorovat nejen příchozí data (inflace v EMU, spotřebitelské výdaje v USA), ale i dění v Hongkongu a USA, počty nakažených opět rostou (v Texasu).

Polská centrální banka překvapila potřetí v řadě radikální redukcí oficiálních úrokových sazeb, když je včera snížila o 40 bazických bodů, čímž se hlavní referenční sazba ocitla na úrovni 0,10 %. Vezmeme-li v úvahu masivní nákupy vládních dluhopisů, které již NBP několik týdnů provádí, pak je zjevné, že polská centrální banka patří mezi monetární instituce, jež na korona-krizi zareagovaly nejagresivněji. 

NBP vysvětlila další redukci úrokových sazeb jednak rizikem, že se inflace na horizontu měnové politiky dostane pod inflační tlak a jednak potřebou zmírnit dopady pandemie a to tím, že se dlužníkům sníží úrokové náklady. Polský zlotý nese rozhodnutí NBP prozatím statečně a to přesto, že se polské oficiální úrokové sazby ocitly nejníže ve středoevropském regionu. To vystavuje zlotý do zranitelné pozice a to zejména v situaci, kdy se sentiment na trzích s rizikovými aktivy zhorší a měny v emerging markets budou čelit výprodeji. 


Akcie
Zámořské trhy včera rozšiřovaly zisky, ke konci obchodní seance ale otočily do záporu, když Donald Trump ohlásil, že na dnešek uspořádá tiskovou konferenci ohledně Číny. Nejširší index S&P 500 zakončil den o 0,2 % níže i když v průběhu dne atakoval tří měsíční maxima. Znatelně se včera dařilo akciím farmaceutické společnosti Moderna, která poskočila o 6,4 %. Index Nasdaq oslabil o 0,5 %. Naopak Facebook zakončil obchodní den 1,6 % a Twitter dokonce 4,5 % v minusu. Finanční sektor se oslabil o 0,4 %. 

 

Čtěte více:

Faktograf: Z krize rovnou do bubliny?
29.05.2020 5:56
Extrémně rychlý odraz akcií ze dna v polovině března podtrhl kromě jin...
Fitch zhoršila rating mateřské skupiny Komerční banky
29.05.2020 8:34
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrov...
Trump dnes podá prohlášení ohledně Číny, futures jsou v červeném
29.05.2020 8:52
Premiér Babiš tvrdí, že existuje více či méně dohoda o schématu financ...
Shrnutí: Stát poskytne ČEZ půjčku na výstavbu nového bloku v Dukovanech
29.05.2020 8:57
Český stát poskytne energetické společnosti ČEZ na stavbu nového bloku...

Váš názor
 • A proto hypoteky
  29.05.2020 10:25

  trhaji mezirocne rekordy :) ?
  Ticino
 •  
  29.05.2020 9:24

  podívejte se na ceny nemovitostí.....kdo má potom mít i na ty nový předražený křápy....ono nic neroste do nebe, předpoklad, že co rok to rok budeme trhat rekordy je mylný.....nebo dělat auta na jedno použití....
  abc1
Aktuální komentáře
21.07.2024
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data