Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nemovitosti v ČR letos plošně nezlevní, pouze ty luxusní

Nemovitosti v ČR letos plošně nezlevní, pouze ty luxusní

15.06.2020 14:08, aktualizováno: 15.6. 14:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ceny nemovitostí v České republice v posledních letech rostly téměř nejrychleji v Evropě a v pozvolnějším růstu pokračovaly i v prvním čtvrtletí letošního roku. Přesto by ani v této chvíli nemělo dojít k plošnému poklesu cen nemovitostí.

Dopad koronaviru na trh s bydlením v České republice by měl být pouze krátkodobý a omezený. Letošní zájem o hypotéky i úvěry od stavebních spořitelen tak bude zhruba na úrovni loňského roku, v příštím roce očekává skupina ČSOB nárůst celkového objemu trhu. Podle odborníků by v letošním roce nemělo dojít ani k výraznému poklesu cen nemovitostí.

„Pokud by ceny nemovitostí poklesly, bude se to týkat především luxusních nemovitostí, kde se mohou ceny snížit o 5–15 %. Na trhu se také objevila řada delší dobu neprodejných domů a bytů s cenou neodpovídající realitě, i zde může dojít k částečnému poklesu. S plošným poklesem cen ale nepočítáme,“ dodal Jiří Feix.

V prvních čtyřech měsících vzrostl hypoteční trh ve srovnání s loňským rokem zhruba o 40 %. „Ochlazení poptávky se projevuje se zpožděním, v nejbližších měsících tak lze očekávat nižší zájem o hypotéky. Na podzim by ale opět mělo dojít k oživení a za celý rok by hypoteční trh mohl atakovat hranici 200 miliard korun, měl by tak být zhruba o 10 % výše než loni,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix.

Na začátku roku se dařilo i stavebním spořitelnám, které zvýšily prodej úvěrů o třetinu na více než 25 miliard korun. „Naše očekávání pro letošní rok byla velmi pozitivní, počítali jsme s růstem trhu. Současná situace zájem o úvěry stavebních spořitelen dočasně zbrzdí, nicméně i tak se letos budeme pohybovat zhruba na úrovni roku 2019. A příští rok lze čekat další růst zájmu,“ dodal předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Tomáš Kořínek.

„Současná situace by mohla nahrávat k většímu zájmu klientů o bezpečné formy spoření, jako je stavebko nebo penzijní připojištění. Stavebko vždy nejvíce ukázalo svou stabilitu a jistotu v dobách propadů finančních či akciových trhů,“ dodal Tomáš Kořínek. Stavební spořitelny by podle něj letos měly uzavřít mezi 450 a 500 tisíci spořicími smlouvami.

V posledních týdnech začaly klesat také úrokové sazby, ke snížení se přidala Hypoteční banka i ČMSS. Na jedné straně se výrazně snížily mezibankovní sazby. Na druhé straně je důležité k případným poklesům přistupovat opatrně kvůli zvýšeným rizikům nesplácených úvěrů. S výraznějším dalším pohybem sazeb banky nepočítají, spíše se stabilizují kolem současných úrovní.

Skupina ČSOB zároveň pokračuje s pomocí klientům s odklady splátek. Dosud vyřídila přes 65 tisíc žádostí o odklad splátek a představila řadu technologických novinek usnadňujících zvládnutí současné situace.

„Výborné finanční podmínky a zkušenost z předchozích cyklů nám dává velkou šanci nepříznivou současnost úspěšně překonat. K návratu do „předkoronového normálu“ však hospodářství bude potřebovat několik let. Rozhodující bude nejenom rychlost, s jakou se vypořádáme s koronavirem, ale i případný neuchopitelný strach z budoucnosti,“ uzavírá Petr Dufek, analytik ČSOB.

Zdroj: ČSOB

 

Čtěte více:

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v březnu rostla třetí měsíc v řadě
22.04.2020 8:23
Průměrná úroková sazba hypoték v březnu stoupla na 2,45 procenta z ún...
Deloitte: Byty v Česku loni zdražily o 10,8 pct na 63.400 Kč/m2
27.04.2020 15:20
Ceny bytů v Praze a krajských městech na konci loňského roku meziročně...
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v dubnu klesla, objem rekordní
20.05.2020 8:41
Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu po třech měsících nárůstů kles...
Prodej starších domů v USA klesl nejvíce za deset let
21.05.2020 17:24
Prodej starších domů v USA zaznamenal v dubnu nejvyšší propad za téměř...
Španělsko by mohlo zažít další propad trhu realit
13.06.2020 15:57
Španělský nemovitostní trh by v důsledku koronavirové krize mohl zažít...

Váš názor
 •  
  16.06.2020 8:59

  Ceny nemovitostí bohužel neklesnou: 1) máme tady trio, inflační Babič, Tetka šilerová, revolucionířka Maláčová, ti jsou schopni v případě problému i ty hypotéky proplácet dlužníkům, 2) schodek 500 mld., další léta tetka avizovala podobné částky, příslib ČNB, že v případě problémů bude je bude odkupovat....takže úrokové sazby budou dlouhodobě nízké... 3) není tu alternativa relativně bezpečné investice, která by pokryla alespoň inflaci 4) ve stavebnictví budou čím dál více chybět lidé, rukama se nikomu nechce dělat, podívejte se co leze po střechách za ročníky.... 5) ta fiskální stimulace a tisknutí ze strany CB povede k inflaci, kterou kašpárci z CB budou tolerovat 6) jenom blázen by se zbavoval nemovitosti a peníze by škudlil na účtu Asi tak
  abc1
  •  
   16.06.2020 9:12

   Jenom blázen nebo někdo v problémech se splácením hypotéky by se nyní zbavoval nemovitosti. A jestli bude těch v problémech dost (což uvidíme tak za půl roku) budou ceny klesat a jakmile začnou ceny klesat začnou kromě bláznů prodávat i vyplašenky. Za dva roky pak bude vláda hledat cestu ke snížení schodku a zvýšení daně z nemovitostí na úrovně běžné ve vyspělém světě bude jednou z možností. jinak můj subjektivní postřeh z Prahy. před dvěma lety jsem tam na dětském hřišti byl z pěti rodin jediný čech. Letos asi 7 rodin a všechno češi. Jasně je to statisticky nevýznamný vzorek a podle mě muselo v Praze ubýt desítky tisíc ukrajnců a uvolnily se tisíce bytů.
   ..
   •  
    16.06.2020 9:18

    nojo, ale jsme u těch problénů....a ty očekáváš, že budou problémy? (jako třeba v 30 letch), já tedy neočekávám.....přeci slyšíš od CB, že udělají cokoliv....oni to padnout nenechají, byl by to kolaps....to radši nechají roztočit inflaci....
    abc1
    •  
     16.06.2020 10:29

     No já problémy čekám, Za posledních 15 let jsme nežalovali jako neplatiče jedinou firmu z automotive. Aktuálně máme podané 4 žaloby na automotive (děláme s cca 30 automotive zákazníky). Tihle tier 1 dodavatelé nemívají moc silnou rozvahu, čekám velké problémy v autolandu. Investice do železnice, domovů důchodců a cyklostezek tomu nezabrání.
     ..
 • ftipálci
  15.06.2020 12:47

  už dnes je až na výjimky (jedinečné umístění nemovitosti kde se kupuje místo) pokles o 10-12%, a starší nemovitosti, kde je třeba výraznější rekonstrukce už stojí úplně, a to jsme teprve na začátku poklesu a zatím se neobjevují nemov. z nucených prodejů :o)
  Mike
  • Re: ftipálci
   15.06.2020 13:07

   Kéž bys měl pravdu. Já jsem si ničeho takového, alespoň tady v Pardubicích, zatím bohužel nevšiml ani v nejmenším.
   SajzeKatze
  • Re:
   15.06.2020 13:05

   Ono to je spíše přání realitek. Nemovitosti sleduju a řekl bych že přibylo nabídek. Rozkývali se lidi, kteří měli třeba roky nevyužitou nemovitost a teď ji hodily na trh. Plus začnou přibývat nemovitosti z dražeb. To potlačí rozhodně cenu spíše dolů, až na vyjímky jak píšeš. Nicméně v horizontu několika málo let se růstový trend vrátí v plné síle, už kvůli inflaci...
   qwer
   •  
    15.06.2020 13:08

    Ani s tou přibývající nabídkou to tady bohužel není nijak žhavé :-( Na Sreality cca 110 nabídek před koronou v Pardubicích, pak v dubnu a květnu cca 125, teď opět 110, přijde mi to úplně stejný. I s cenama.
    SajzeKatze
    •  
     15.06.2020 14:11

     Je možný, že se to může regionálně lišit, sleduju jen svoji oblast. Ale podle mě převáží ten tlak na cenu dolů...
     qwer
    •  
     15.06.2020 13:21

     tpělivost, developeři jsou v kleštích, tak ted bude ještě větší PR než na konci roku, že je "poslední šance" koupit levně = m2 pod 100k :o))), jenže úvěry se budou muset začít splácet at budou kupující nebo ne :o)
     Mike
     •  
      15.06.2020 14:12

      To je jako s autama. Automobilky avizují navýšení cen, jenže realita jsou obrovské slevy...
      qwer
      • autoland
       15.06.2020 15:21

       no na to jsem zvědav, za poslední 3 roky zdražení o 30% a chtěli by více, a přitom není co koupit, pokud chceš Auto tak aby člověk hledal jak jehlu v kupce sena, nabízejí samá šiditka s motorem do sekačky, nebo pojízdná PC, kde po 3 letech to můžeš vyhodit bo ani autorizák neví co tomu je a ještě hrozí že za rok za dva budeš muset vysolit balík za "aktualizaci" :o)
       Mike
      •  
       15.06.2020 14:34

       To vše je možné. Jen tahle hra na neustále (a to k tomu dost brutálním tempem) rostoucí ceny bytů už trvá příliš dlouho, člověk už ani nevěří, že by se ještě někdy mohlo něco změnit...
       SajzeKatze
       •  
        15.06.2020 14:38

        Máme relativně výhodnou polohu v Evropě. Stoupající moře nás nesežere. Takže u nás investují obrovské peníze například Holanďani, pro které jsou některé ceny stále velice nízké. To je taky jeden z důvodů, proč to leze nahoru. Ale teď počítám s 1-2 letým poklesem...
        qwer
        •  
         15.06.2020 14:47

         Tu výhodnou polohu v Evropě jsme ale měli vždycky. Jestli to bude klesat jen 1-2 roky, tak to bude jenom takový zachvění, co nestojí ani za zmínku. Při tý poslední krizi to klesalo 5 let a spadlo asi -20 %, no jenže pak během dalších 7 let to vyrostlo aspoň +80 %. Jestli to neklesne aspoň o dalších -20 %, tak se asi nikdy nezbavíme nálepky nejdražšího bydlení na celé zeměkouli vztaženo k průměrné mzdě, kromě excesů jako Monaco atd.
         SajzeKatze
         •  
          15.06.2020 15:15

          Polohu jsme měli stejnou, ale nebyly jsme součástí EU, NATO. A za komančů si tady cizinci taky nenakoupili. Takže tento faktor se přidal až poslední léta. To že vzhledem k průměrné mzdě je to šílený, se asi není třeba bavit, to je jasný. Ale ukazuje to buď neodpovídající kurz koruny, nebo podstřelené platy...
          qwer
          • ani kurz ani platy, ale výkon ekonomiky
           16.06.2020 9:00

           platy odpovídají výkonu a síle ekonomiky. Je to dar od komunistů, bohužel se jim to dokonale povedlo. Odstřihli nás od západního světa a nám bohužel mezitím ujel vlak. Třicet let nám vládnou neokomunisti, jeden horší než druhý. Místo rozvoje rozprodej státu a montovna. A ten agent čerpač to tady dorazí.
           oradapoisson
          •  
           15.06.2020 16:27

           Anebo na obojí. Ale proč to tady kupujou mi zůstává rozum stát. Proč kupovat byt v Praze, kde se dělá za 35.000 měsíčně, když se za stejný peníze dá koupit v Berlíně, kde se dělá za 110.000 měsíčně?
           SajzeKatze
           • proč kupovat v Praze byt?
            16.06.2020 9:03

            no hlavně proto, že někdo uvažuje z hlediska budoucnosti, a tak vidí dál, než ty topoly na horizontu :-)
            oradapoisson
           •  
            15.06.2020 16:44

            Co se týká Prahy, tak tam bude obrovský podíl investičních bytů. Nákup jako investice a ta se zatím stále bohatě vyplácí. Když to třeba pronajmeš přes Airbnb...
            qwer
Aktuální komentáře
29.07.2021
22:00Indexy v USA na historických maximech  
17:49Automobilky pro elektrobudoucnost a aktuální nadšení trhu
16:49Hilton se ve čtvrtletí vrátil k zisku, vliv delty na zájem o rekreaci nepozoruje. Akcie na rekordu
15:57Co letos ještě čeká ETF? Franklin Templeton přináší tři predikce
15:55Americká ekonomika zrychlila nepatrně, ale při silné soukromé spotřebě
15:09ČNblog: Rostoucí zadlužení státu, provázanost mezi vládním a finančním sektorem a rizika pro finanční stabilitu
14:21Erste předvede výrazný meziroční nárůst čistého zisku, odhaduje analytik Patrie Michal Křikava  
13:50Moneta Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o výplatě výnosu HZL WHB
13:28Analytik k výsledkům Volkswagenu: Znovu lepší výhled a ziskovost lepší než před koronavirem  
12:55Důvěra v české ekonomice klesá, komentuje sentiment v ČR analytik Petr Dufek
12:21Petr Dufek: Důvěra v ekonomiky zemí eurozóny na maximu
12:10Moneta představila z našeho pohledu smíšené výsledky, říká analytik Michal Křikava  
11:52Analytik k výsledkům Facebooku: Management varuje před pomalejším druhým pololetím  
11:30Uklidnění v Číně zlepšuje náladu i v Evropě. Fed směr neukázal  
10:51Globální dodávky čipů pro automobilky by se ještě letos mohly zlepšit
10:45Vyšší ceny ropy a plynu vykouzlily Shellu vyšší zisk. Plánuje vyšší dividendu i odkup akcií
10:36Volkswagen vykázal v prvním pololetí rekordní provozní zisk a navýšil celoroční prognózu
9:16Rozbřesk: Americký HDP vykáže ve druhém kvartále raketový růst
9:00Airbus zdvojnásobil výhled pro zisk. Chystá nový nákladní letoun A350
8:56Ford odolal propadu do ztráty kvůli nedostatku čipů a navíc zlepšil výhled pro celý rok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Air Liquide SA (06/21 Q2)
0:00Airbus SE (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Amazon.com Inc (06/21 Q2)
0:00ArcelorMittal SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00AstraZeneca PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Cabot Oil & Gas Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Carlyle Group Inc/The (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Cellnex Telecom SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Comcast Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Credit Suisse Group AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Edwards Lifesciences Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Electricite de France SA (06/21 Q2)
0:00Enel SpA (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00First Solar Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Fortinet Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Gilead Sciences Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Hilton Worldwide Holdings Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Intercontinental Exchange Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00International Paper Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00JCDecaux SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00KLA Corp (06/21 Q4, Aft-mkt)
0:00L'Oreal SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Mastercard Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Northrop Grumman Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Orange SA (06/21 Q2)
0:00Peabody Energy Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00PG&E Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Pinterest Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Sanofi (06/21 Q2)
0:00Skyworks Solutions Inc (06/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Spirit Airlines Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00STMicroelectronics NV (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00TotalEnergies SE (06/21 Q2)
0:00Twilio Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00United States Steel Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Volkswagen AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00World Wrestling Entertainment Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Yum! Brands Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
7:00Anheuser-Busch InBev SA/NV (06/21 Q2)
7:00Nokia Oyj (06/21 Q2)
7:15Nestle SA (06/21 Q2)
7:30Danone SA (06/21 Q2)
7:30Telefonica SA (06/21 Q2)
7:30Veolia Environnement SA (06/21 Q2)
8:00Lloyds Banking Group PLC (06/21 Q2)
8:00Puma SE (06/21 Q2)
8:00Royal Dutch Shell PLC (06/21 Q2)
11:00EMU - Index důvěry ve službách
11:00EMU - Index důvěry ve zprac. průmyslu
12:30Repsol SA (06/21 Q2)
13:00Altria Group Inc (06/21 Q2)
13:00American Tower Corp (06/21 Q2)
13:00Eni SpA (06/21 Q2)
13:00Molson Coors Beverage Co (06/21 Q2)
13:05Citrix Systems Inc (06/21 Q2)
13:15S&P Global Inc (06/21 Q2)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:05T-Mobile US Inc (06/21 Q2)