Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Nespokojení miliardáři

Víkendář: Nespokojení miliardáři

12.07.2020 10:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Hodně lidí se domnívá, že nepokoje, které se šíří ve Spojených státech, pramení z obrovské ekonomické nerovnosti. Ekonom Noah Smith se ale na stránkách Bloombergu ptá, zda je věc skutečně tak jednoduchá. Podle jeho názoru není společnost rozštěpena jen na velmi bohaté a 99 % zbylých lidí. „Bitva“ totiž probíhá i mezi 1 % těch nejbohatších a není radno ji ignorovat.

Smith poukazuje na to, že podle jednoho z posledních průzkumů je 87 % Američanů nespokojeno se situací v jejich zemi. Projevuje se to na sociálních sítích i v ulicích a historik Peter Turchin se domnívá, že důvod je následující: Příliš velká konkurence mezi elitami. Dochází totiž k tomu, že stále více lidí dědí, získává obrovské bohatství a studuje na prestižních univerzitách. Počet pozic ve vrcholné politice a předních firmách je ale omezený, tudíž se zostřuje konkurenční boj o ně. A následně roste zloba, zklamání a nespokojenost.

Smith má za to, že tato teorie sama o sobě nestačí, protože v ulicích protestuje mnoho chudých lidí a hodně lidí hlasuje pro politiky s extrémními názory. Nicméně „rozzlobení vzdělaní a bohatí lidé dodávají každé revoluci větší váhu, protože to jsou právě oni, kdo mají talent a zdroje na rozpoutání chaosu“. Ekonom zmiňuje, že na počátku devadesátých let bylo v USA jen 99 miliardářů, nyní jich tam najdeme více než 600. I kdybychom vzali do úvahy inflaci, jde o obrovský nárůst.

Takže roste i laťka pro to, co se považuje za úspěch. K tomu dochází ke strukturálnímu posunu v ekonomice, který dává větší tržní sílu menšímu počtu firem. Příčin je řada a výsledkem je menší počet významných firem. A tudíž menší počet příležitostí uplatnit se v jejich vedení. Podle Smithe nalezneme obdobnou situaci na poli univerzit, mnoho mladých lidí totiž netouží po majetku, ale chtějí něčeho dosáhnout v oblasti vědy. I zde se však podle ekonoma snižuje počet příležitostí.

Lze popsaný trend nějak obrátit? Zvýšení počtu příležitostí pro elity „je velmi složité“. Namísto toho by šlo „upravit očekávání“. Vyšší zdanění dědictví by podle ekonoma snížilo počet mladých lidí, kteří mají pocit, že mají nárok na obrovský majetek. Snížení počtu doktorandů na univerzitách by znamenalo snížení počtu těch, kteří aspirují na dosažení významné vědecké pozice. Zdanění bohatství by pak mohlo napomoci tomu, že „i lidé s 10 miliony dolarů se budou opět cítit jako skuteční boháči“.

Turchin se domnívá, že příjmová nerovnost pomáhá vysvětlit, proč nepokoje ze šedesátých a sedmdesátých let nevedly k vážným trhlinám v jednotě americké společnosti. Smith dodává, že nyní je již pozdě na to, aby se nepokoje zastavily. Nicméně stále lze „srovnat podmínky a změnit očekávání tak, aby se minimalizovaly škody, které by mohly přijít v budoucnosti“.

Zdroj: Bloomberg 

Čtěte více:

Koronakrize je předělem pro ekonomiku, nastoupí intervencionismus
29.05.2020 15:03
Podle toho, jak postupuje krize covid-19, a jak se vyvíjí základní scé...
Virus rozštípal světovou ekonomiku na třísky a prohloubil nerovnost
10.06.2020 12:03
Pandemie koronaviru rozštípala světovou ekonomiku na třísky. Její dopa...
Víkendář: Co bylo v minulosti nutné, je nyní nevyhnutelné
28.06.2020 9:11
Procházíme vážnou ekonomickou krizí. Podle projekcí ECB klesne evropsk...
Perly týdne: Soustavně zavádějící indikátory, oživení U a naše neudržitelné finance
26.06.2020 12:13
Ve světě… Oživení U: CNBC píše o tom, že podle State Street Associat...
Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
03.07.2020 14:56
Evropa se začíná „oklepávat“ z omezení pohybu a podle analýzy společno...

Váš názor
 • nová doba
  13.07.2020 9:25

  1) Struktury, systémy a společenská uspořádání, jsou pod tlakem, a ta, která nevyhovují nové době jsou přímo na odpis, že zbyde maximálně fasáda. Do konce roku bude tlak silnější. 2) svoboda, individualita se projevuje jak v ekonomice větším významem malých firem, tak větším počtem konkurentů v boji o moc. Doba jednoho krále se už nikdy nevrátí 3) Důležité pojmy pro pochopení budoucnosti jsou příliv, odliv, trend, ne prezident, dědictví, daně.
  dan_tencl
 •  
  12.07.2020 18:46

  Nevím proč, ale při čtení jsem si vzpomněl na film Americké psycho. "A wealthy New York City investment banking executive, Patrick Bateman, hides his alternate psychopathic ego from his co-workers and friends as he delves deeper into his violent, hedonistic fantasies." Director: Mary Harron Writers: Bret Easton Ellis (novel), Mary Harron (screenplay) Stars: Christian Bale, Justin Theroux, Josh Lucas
  Ten, který tančí s papoušky
 •  
  12.07.2020 11:23

  Na papire to vypada krasne zdanit dedictvi. Realita by ale byla ze by bohati pred smrti prevedli majetek do nedanitelnych veci jako hotovost a zlato a dali by jej pred smrti dedicum.
  Trade4fun
  •  
   12.07.2020 18:56

   Osobně si myslím, že někomu danit dědictví, výhru v loterii nebo třeba že najde zlatý poklad, je loupež za bílého dne. Praktikované násilí ze strany státu. A toho jsme si ve východním bloku, užili až až. Ale kdo chce v USA kam...
   Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.