Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda podpořila zásah do Listiny práv a svobod, možnost bránit se zbraní

Vláda podpořila zásah do Listiny práv a svobod, možnost bránit se zbraní

14.07.2020 9:03
Autor: ČTK

Vláda podpořila senátní návrh ústavního zákona, který do Listiny základních práv a svobod zakotví právo bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. Novinářům to dnes řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Schválení se neočekávalo, podle podkladů pro jednání vlády měl kabinet dát neutrální stanovisko. Podle Benešové ministři návrh podpořili po bouřlivé diskusi.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že řada ministrů včetně něj změnila při projednávání návrhu původně odmítavý nebo zdrženlivý názor, a to i kvůli vývoji bezpečnostní situace v Česku.

Česko se v posledních letech opakovaně umístilo v první desítce nejmírumilovnějších zemí, který vydává britský Institut pro hospodářství a mír. V aktuálním žebříčku zveřejněném letos v červnu si polepšilo na osmé místo z loňského desátého. Index je výsledkem hodnocení v kategoriích, jako jsou například míra kriminality, dostupnost zbraní, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, míra nátlaku politického systému na občany či účast na zahraničních konfliktech.

Senát chce ústavní novelou rozšířit listinu o ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon". Norma má podle tvůrců v čele s předsedou senátorů ODS Martinem Červíčkem pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v Evropské unii a zabránit tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem.

Vládní legislativci před jednáním kabinetu upozorňovali na to, že z listiny by plynul jen požadavek na zachování minimálního standardu ochrany práva bránit se zbraní. Právo je podle nich dostatečně stanoveno v institutech krajní nouze, nutné obrany a oprávněného použití zbraně. "U určité části laické veřejnosti by přijetí návrhu ústavního zákona mohlo vést k mylnému přesvědčení, že se jím rozšiřují meze nutné obrany," uvádělo se v podkladech. V praxi by to mohlo vést podle materiálu k zvýšení násilí ve společnosti.

Česko neuspělo u Soudního dvora Evropské unie s žalobou na kontroverzní směrnici, která omezuje vlastnictví zbraní, včetně legálně držených. Vláda musela Sněmovně předložit novelu zbraňového zákona, která unijní regulaci přebírá v nezbytně nutné míře. Nyní ji po úvodním kole debaty posuzují výbory.

Ke schválení senátního návrhu by se musela v obou parlamentních komorách najít ústavní třípětinová většina hlasů. Navíc není jasné, zda Sněmovna stihne předlohu projednat do konce volebního období.

 

Váš názor
 •  
  14.07.2020 12:33

  Nedávno se stalo, že při stíhání pachatele střelil jeden policista druhého. Už vidím jak naší nevyškolení vyplašení občané využijí nového práva a při stíhání pachatelů postřílí sami sebe. Beztrestně. Ten zákon má jediný cíl, zalíbit se několika šíleným voličům, kteří si chtějí léčit své komplexi méněcennosti a kteří sice nevědí co chtějí. ale nedají pokoj dokud dokud toho nedosáhnou. Zákon-paskvil,
  juniper
  •  
   14.07.2020 12:54

   Jedna v absolutní povinnosti vlády je ochráňit své občany, řekněme danóvé poplatníky. Policie, požárníci, armáda a zdravotnictví. Ne vždy je policie nablízku a tak rychlá ... takové zločiny jsou obvykle krátké v časové ose. Člověk by měl mít volbu a nárok chránit sebe a svou rodinu, majetek. Myslím, že je to zapotřebí, jistě s Váma souhlasím, jak to politici zmastí nebo nezmastí je zásadní. Taky to může být zpráva občanům, že kriminalita roste úměrně otevřeným hranicím a pohybu po republice ...
   Čert
   •  
    16.07.2020 10:19

    K tomu ale slouží institut krajní nouze a potažmo nutné obrany. Na co ještě speciálně zakotvovat právo bránit se zbraní? Celé je to jen o tom, aby obrana nebyla nepřiměřená oproti útoku.
    seccomk
    •  
     16.07.2020 10:29

     Aby evropská komise nemohla držení zbraní znemožnit.
     přizdívka
     •  
      22.07.2020 14:17

      Jedna věc je mít zákon a druhá je jaké jsou tresty za jeho porušení, třetí důslednost s jakou policie vynucuje jeho dodržování a čtvrtá soudy které to celé posoudí. EU má částečně ve své moci krok 1, zbytek je nekompromisně na našich orgánech. Strach z toho, že EU nás donutí k nějaké extrémně restriktivní zbraňové legislativě je jen masírka střelecké lobby. Jinak fakt nevidím důvody aby civilisté disponovali tanky, granátomety, kulomety, či útočnými puškami se zásobníkem na 100 nábojů. Na obranu podle mě musí stačit dlouhá zbraň na 6 nábojů a krátká na 12. Pokud s touto zásobou nevyřídím 3 útočníky asi bych měl místo většího zásobníku trávit víc času tréninkem.
      ..
   •  
    14.07.2020 13:00

    Zmastí.
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     16.07.2020 10:05

     Náše současná legislativa je jedna z nejlepších a tohle má zajistit, aby nám do toho EU nemohla téměř svévolně zasáhnout.
     přizdívka
     •  
      16.07.2020 16:50

      Tak tenhle argument moc nechápu. EU do trestního práva přeci nezasahuje. Nebo o takovém případu nevím.
      Ten, který tančí s papoušky
      •  
       16.07.2020 17:06

       Jde o omezování možností držet zbraně.
       přizdívka
       •  
        16.07.2020 17:17

        Jo takhle. Tak baseballka to jistí, ne?
        Ten, který tančí s papoušky
        •  
         16.07.2020 17:26

         Podívejte se na některé západní státy, kde nemůžete mít teleskopický obušek nedej bože nůž nebo třeba "kasr". Tyhle regulace se snadno vymknou kontrole a cesty zpět není.
         přizdívka
         •  
          16.07.2020 17:53

          No s těmi noži jsem to fakt těžce nepobral. S tou délkou. To je snad v SRN, ne? Člověka můžete zabít jak rambo nožem, tak kuchyňákem... vždycky říkám, že to jde i vidličkou do krku.
          Ten, který tančí s papoušky
          •  
           16.07.2020 17:59

           Ty omezení jsou leckde všelijaká, třeba zavírací nůž nesmí mít možnost otevřít ho jednou rukou...
           přizdívka
           •  
            16.07.2020 18:02

            Motýlka si koupil můj děd kdysi. Děsně s tím machroval :)
            Ten, který tančí s papoušky
            •  
             16.07.2020 18:06

             Obávám se, že dneska to té kategorie spadne spousta normálních nožů, protože jejich konstrukce umožňuje otevření jednou rukou a mají pojistku čepele.
             přizdívka
  •  
   14.07.2020 12:44

   Ono když se člověk podívá, kolik lidi tu má zbrojní průkaz, tak mně to není úplně příjemné. Protože hromada lidí jsou tak trochu...
   Ten, který tančí s papoušky
   • jediná výhrada...
    22.07.2020 13:01

    Úprava držení zbraní je u nás docela vyvážená, jedině snad by mohla mít policie větší pravomoc pozastavit zbrojní průkaz a vyžádat si psychiatrické/psychologické vyšetření či jiná dle rozumné úvahy. Bohužel hloupost sluníčkářů nezná mezí- tím, že zakážeme účinné zbraně slušné části populace, dává volnost kriminálním živlům, kteří si s legalitou držení zbraně nelámou hlavu. A EU má snahu zakázat zbraně pro slušné lidi.
    Hawkie
 •  
  14.07.2020 11:12

  Well if police can not do it, citizen shall do it himself.
  Čert
  •  
   14.07.2020 11:40

   To můžete i dneska. Když na vás někdo vytáhne kudlu a že chce vaše portfolio, tak ho klidně můžete picnout. Osobně jsem zvědavý, co za paskvil z toho vyrobí.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    14.07.2020 11:52

    N, to není až tak pravda. V praxi často dojde k soud k závěru, že nešlo o nutnou sebeobranu, ale že obrana byla nepřiměřená
    Velkamedvědice
    •  
     16.07.2020 10:09

     Nutná obrana je definována poměrně jednoduše: (1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem. (2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Takže ohrozit život někoho kdo můj život zjevně neohrožuje není Nutná obrana. Proto nemůžu nainstalovat kuš do obydlí a někoho kdo to přišel vykrát zastřelit.
     přizdívka
     •  
      16.07.2020 17:25

      Já o kuši nic nepsal. A jedna věc je litera druhá její výklad v praxi konkrétním soudem...např, zastřelení dvakrát většího člověka s boxerem atd..
      Velkamedvědice
      •  
       16.07.2020 17:55

       Boxer je brán jako normální chladná zbraň. Tj. na úrovni nože. S tím by asi soud neměl problémy.
       Ten, který tančí s papoušky
      •  
       16.07.2020 17:37

       Jasně, kuš byla někde jinde. U dvakrát většího člověka s boxerem můžu mít oprávněně strach o život (a snad to tak vyhodnotí i soud). Neozbrojeného člověka co mi vykrádá auto prostě zastřelit nemohu.
       přizdívka
     •  
      16.07.2020 16:32

      Nejvyšší soud k tomu tenkrát napsal, že se můžou instalovat elektrické ploty, zabezpečovací (nástražné) systémy, atd.
      Ten, který tančí s papoušky
    •  
     14.07.2020 12:43

     Lepší střílet do nohy a netrefit tepnu... Ale jsem si vzpomněl na ten případ, jak chalupář u dveří udělal z kuše past na zloděje. A světe div se, prošpikovalo to zloději rameno. Ale už nevím, jak to dopadlo.
     Ten, který tančí s papoušky
     •  
      14.07.2020 13:14

      Jo tak to nebylo rameno, ale noha. Je k tomu i verdikt Nejvyššího soudu. Každopádně zloděj kovů dostal 300 hodin prospěšných.
      Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst