Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda podpořila zásah do Listiny práv a svobod, možnost bránit se zbraní

Vláda podpořila zásah do Listiny práv a svobod, možnost bránit se zbraní

14.07.2020 9:03
Autor: ČTK

Vláda podpořila senátní návrh ústavního zákona, který do Listiny základních práv a svobod zakotví právo bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. Novinářům to dnes řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Schválení se neočekávalo, podle podkladů pro jednání vlády měl kabinet dát neutrální stanovisko. Podle Benešové ministři návrh podpořili po bouřlivé diskusi.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že řada ministrů včetně něj změnila při projednávání návrhu původně odmítavý nebo zdrženlivý názor, a to i kvůli vývoji bezpečnostní situace v Česku.

Česko se v posledních letech opakovaně umístilo v první desítce nejmírumilovnějších zemí, který vydává britský Institut pro hospodářství a mír. V aktuálním žebříčku zveřejněném letos v červnu si polepšilo na osmé místo z loňského desátého. Index je výsledkem hodnocení v kategoriích, jako jsou například míra kriminality, dostupnost zbraní, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, míra nátlaku politického systému na občany či účast na zahraničních konfliktech.

Senát chce ústavní novelou rozšířit listinu o ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon". Norma má podle tvůrců v čele s předsedou senátorů ODS Martinem Červíčkem pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v Evropské unii a zabránit tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem.

Vládní legislativci před jednáním kabinetu upozorňovali na to, že z listiny by plynul jen požadavek na zachování minimálního standardu ochrany práva bránit se zbraní. Právo je podle nich dostatečně stanoveno v institutech krajní nouze, nutné obrany a oprávněného použití zbraně. "U určité části laické veřejnosti by přijetí návrhu ústavního zákona mohlo vést k mylnému přesvědčení, že se jím rozšiřují meze nutné obrany," uvádělo se v podkladech. V praxi by to mohlo vést podle materiálu k zvýšení násilí ve společnosti.

Česko neuspělo u Soudního dvora Evropské unie s žalobou na kontroverzní směrnici, která omezuje vlastnictví zbraní, včetně legálně držených. Vláda musela Sněmovně předložit novelu zbraňového zákona, která unijní regulaci přebírá v nezbytně nutné míře. Nyní ji po úvodním kole debaty posuzují výbory.

Ke schválení senátního návrhu by se musela v obou parlamentních komorách najít ústavní třípětinová většina hlasů. Navíc není jasné, zda Sněmovna stihne předlohu projednat do konce volebního období.

 

Váš názor
 •  
  14.07.2020 12:33

  Nedávno se stalo, že při stíhání pachatele střelil jeden policista druhého. Už vidím jak naší nevyškolení vyplašení občané využijí nového práva a při stíhání pachatelů postřílí sami sebe. Beztrestně. Ten zákon má jediný cíl, zalíbit se několika šíleným voličům, kteří si chtějí léčit své komplexi méněcennosti a kteří sice nevědí co chtějí. ale nedají pokoj dokud dokud toho nedosáhnou. Zákon-paskvil,
  juniper
  •  
   14.07.2020 12:54

   Jedna v absolutní povinnosti vlády je ochráňit své občany, řekněme danóvé poplatníky. Policie, požárníci, armáda a zdravotnictví. Ne vždy je policie nablízku a tak rychlá ... takové zločiny jsou obvykle krátké v časové ose. Člověk by měl mít volbu a nárok chránit sebe a svou rodinu, majetek. Myslím, že je to zapotřebí, jistě s Váma souhlasím, jak to politici zmastí nebo nezmastí je zásadní. Taky to může být zpráva občanům, že kriminalita roste úměrně otevřeným hranicím a pohybu po republice ...
   Čert
   •  
    16.07.2020 10:19

    K tomu ale slouží institut krajní nouze a potažmo nutné obrany. Na co ještě speciálně zakotvovat právo bránit se zbraní? Celé je to jen o tom, aby obrana nebyla nepřiměřená oproti útoku.
    seccomk
    •  
     16.07.2020 10:29

     Aby evropská komise nemohla držení zbraní znemožnit.
     přizdívka
     •  
      22.07.2020 14:17

      Jedna věc je mít zákon a druhá je jaké jsou tresty za jeho porušení, třetí důslednost s jakou policie vynucuje jeho dodržování a čtvrtá soudy které to celé posoudí. EU má částečně ve své moci krok 1, zbytek je nekompromisně na našich orgánech. Strach z toho, že EU nás donutí k nějaké extrémně restriktivní zbraňové legislativě je jen masírka střelecké lobby. Jinak fakt nevidím důvody aby civilisté disponovali tanky, granátomety, kulomety, či útočnými puškami se zásobníkem na 100 nábojů. Na obranu podle mě musí stačit dlouhá zbraň na 6 nábojů a krátká na 12. Pokud s touto zásobou nevyřídím 3 útočníky asi bych měl místo většího zásobníku trávit víc času tréninkem.
      ..
 •  
  14.07.2020 11:12

  Well if police can not do it, citizen shall do it himself.
  Čert
Aktuální komentáře
20.05.2022
22:02Obchodování na Wall Street dnes připomínalo jízdu na horské dráze  
18:13Pavol Mokoš: Překoupený ČEZ? Co ukazuje technika a historie a jak si počínat jako investor
17:14I to je dopad covidu: Americká ekonomika letos poroste rychleji než čínská. Poprvé od roku 1976
17:13Růstová nálada vyprchala a Amerika míří do červeného  
16:32Amerika otevírá růstem. Obavy z inflace i recese však zůstávají  
16:24Jaké jsou možnosti americké ekonomiky?
14:28Dvě velké banky čekají, že americké akcie to bude ještě bolet
12:49Perly týdne: Výprodejové ceny technologií, akcie bez put opce od Fedu a americký tah na elektromobilitu
11:44Winton: Není to „Tesla nebo GM“. Investujeme do přelomových technologií a neměníme pozice podle posledních inflačních čísel
11:43Komentář analytika: Dodavatelské řetězce brzdí výhled Applied Materials  
11:18Čínské nadechnutí na závěr týdne?  
10:41Inflácia, zvyšovanie sadzieb, investicné tipy. Stretnutie s analytikom a maklérom Patrie v utorok 24. 5. v Bratislave
9:49Výrobní ceny v Německu vzrostly kvůli drahé energii o rekordních 33,5 procenta
9:12Záznam: Devizovými intervencemi ČNB ukázala odhodlání snižovat inflaci
9:04Rozbřesk: S&P 500 před branou medvědího trhu. Fed nechá akcie svému osudu
8:54Evropské akcie by si ráno mohly spravit chuť. Futures jsou v zelené  
8:39Premiér Fiala potvrdil úvahy o restrukturalizaci ČEZ, včetně možného rozdělení firmy
6:01USA se nemohou vyhnout stagflaci, říká El-Erian. Fed čeká obtížné rozhodnutí
19.05.2022
22:08Propady v zámoří zpomalily tempo  
18:17Elon Musk ztratil na poklesu akcií Tesly 12 miliard dolarů. Vysmál se pojetí ESG a hodlá volit republikány

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data