Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    USA: Zotavování ekonomiky se zadrhává, a může být ještě hůř

    USA: Zotavování ekonomiky se zadrhává, a může být ještě hůř

    27.07.2020 5:53
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Oficiální čísla začínají potvrzovat, co už spousta Američanů cítí v kostech. Ekonomika se znovu zadrhává.

    Trumpova administrativa ujišťuje, že lepší časy se už blíží. Rekonvalescenci ekonomiky ale zastavuje zhoršující se pandemie. Vidět to je na datech o stravování v restauracích, o cestování vzduchem a nejnověji o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti (viz graf níže). Za několik dní přitom vyprší balík federální pomoci za stovky miliard dolarů. O dalším se už jedná, dohoda je ale zatím ve hvězdách.

    žádosti USA nezaměstnanost

    Jedna věc je ale podle Bloombergu jistá. Dokud nebude k dispozici vakcína nebo efektivní léčba Covidu, bude největší světová ekonomika dosahovat přinejlepším skromného a nerovnoměrného růstu. V nejhorším si pak projde delším obdobím nepohody nebo dokonce deprese.

    “Pokud zákonodárci rychle neschválí další výrazný záchranný balík, jehož součástí by byla pomoc státu a místním vládám a další podpora příjmu nezaměstnaným, potom ekonomika utrpí další útlum – takzvaný dvojitý dip,” uvedl hlavní ekonom Moody’s Analytics Mark Zandi. “Nezaměstnanost bude dvojciferná, dokud pandemie neskončí.”

    Demokraté představili balík pomoci v objemu 3,5 bilionu dolarů, který již prošel Sněmovnou reprezentantů. Republikánští senátoři pracují na plánu zhruba v objemu 1 bilionu . Interní neshody v Republikánské straně ale detailní návrh zbrzdily. Ten se nyní dříve než v pondělí nečeká a o kompromisu by obě strany mohly jednat až do prvního srpnového týdne.

    Čtvrteční zpráva z amerického pracovního trhu naznačila, že pracovní trh se ubírá špatným směrem. Znovuzvolení prezidenta Donalda Trumpa by se tím mohlo ještě více zkomplikovat.

    Co ukazují další data?

    •  Útraty placené z kreditních karet se u zákazníků JPMorgan Chase od konce června změnily jenom minimálně a zůstávají zhruba 12 % pod loňskými úrovněmi. V květnu a počátkem června přitom přišlo “rychlé ekonomické zotavení”.
    • Zotavení v počtu cestujících v letecké dopravě se ustálilo na hodnotách, které nejsou ani na třetině běžných hodnot (graf níže).
    • Rezervace v restauracích se přestaly zvyšovat, a to na celostátní úrovni. Podle OpenTable jsou rovněž na třetině loňských úrovní.
    • Pozorně sledovaný ukazatel spotřebitelské nálady byl v červenci rozhodně mnohem pesimističtější. Spotřebitelské výdaje přitom tvoří zhruba 70 % americké ekonomiky.
    • Snížila se zaměstnanost – mezi prvním a druhým červencovým týdnem o 4,1 milionu, ukazují data Census Bureau.

    letecká doprava cestující USA data

    Úplně všechno ale špatným směrem nejde. 

    Světlým bodem může být to, že rozhodně nenastal kolaps, spíše “mírné ztlumení”, uvedla hlavní ekonomika pro USA v Bank of America Michelle Meyerová. A pokud opětovně zaváděná opatření sociálního distancování dokážou pomoci virus držet na uzdě, “je možné si představit, že mobilita se znovu zvedne,” uvedla také.

    Několik ukazatelů registrovalo v červenci expanzi v regionálním zpracovatelském sektoru. Zájem o koupi bydlení zůstal také pořád relativně silný, což změřily zase žádosti o hypotéky. “Opětovné zavírání ekonomiky je do velké míry retailový jev,” říká Michael Englund z Action Economics. “Výroba stále zrychluje”.

    Pokles u starších žádostí o příspěvek v nezaměstnanosti v posledních několika týdnech naznačil, že červencová zpráva z pracovního trhu, která by měla přijít 7. srpna, by mohla ukázat růst zaměstnanosti. Zdaleka ale není jisté, že v srpnu a dále by takovéto přírůstky pokračovaly.

    Zdroj: Bloomberg

     

    Čtěte více:

    Smith: Nečekaný zachránce americké ekonomiky?
    24.07.2020 10:44
    „Je zřejmé, že americká ekonomika potřebuje enormní změny, jejichž roz...
    O (nejen) ekonomických datech v čase pandemie
    24.07.2020 6:27
    Investiční odvětví je úzce spjato s vyhledáváním atraktivních firemníc...
    Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostl
    23.07.2020 16:24
    Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech...
    Žádostí o dávky přibývá. Data obrala akcie o dnešní zisky, euro se však drží
    23.07.2020 17:04
    V poslední sadě firemních výsledků vlastně nenajdeme nic, co by trhy v...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  
    14:37Bankovní rada ČNB podle očekávání drží základní úrokovou sazbu na 3,75 procentech
    13:32Nintendo navýšilo zisk o 150 procent. Switch 2 a Mario pomohly navzdory dražším čipům
    13:19Goldman Sachs vidí v Evropě přehlížené příležitosti. U dvou akcií očekává více než 100% růst
    11:59Rychlejší růst, vyšší marže a lepší výhled. Lilly překonává Novo Nordisk
    11:40Meziroční růst stavební výroby v ČR v červnu zpomalil na dvě procenta
    11:37Zahraniční obchod ČR v červnu skončil přebytkem 15,5 mld. Kč, meziročně nižším
    11:35Český průmysl zakončil druhé čtvrtletí silně
    11:29Skupina ČSOB v 1. pololetí: Velký zájem o financování vlastního bydlení
    11:26Paměťový sektor je brzda pro techy, trhy jsou na tom dopoledne smíšeně  
    10:27PREVIEW: CSG míří k dalšímu růstu. Klíčové bude tempo obranné divize a vývoj zakázkové knihy  
    8:43Rozbřesk: Inflace v červenci mírně vyšší, ČNB dnes úrokové sazby nezmění
    8:40ČNB rozhodne o sazbách, trhy mezitím sledují Írán a závislost Microsoftu na OpenAI  
    6:08Apple není AI firma. Jeho síla stojí na produktech, ekosystému a disciplíně
    05.08.2026
    22:01S&P 500 po rekordní rally vyčkával, trh sleduje Hormuz i výsledkovou sezónu  
    18:03Prémiové akcie, Mag495 a další pokračování současného cyklu
    16:05PODCAST ROZHOVORY: Eli Lilly vs. Novo Nordisk. Revoluce v léčbě obezity je podle MUDr. Kunové teprve na začátku
    15:18Booking ukázal odolnost cestovního trhu. Investoři přešli i slabší výhled  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
    14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
    14:30USA - Změna počtu prac. míst