Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BP končí éru ropného obra, přechází na zelenou

BP končí éru ropného obra, přechází na zelenou

05.08.2020 11:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Koncem devadesátek využil šéf BP John Browne poklesu cen ropy, koupil své americké rivaly Amoco a Arco a vytvořil velký transatlantický kolos. Tím se zapsal mezi ropné obry spolu s Exxon Mobil a Chevronem v USA a Royal Dutch Shell a Totalem v Evropě. Tato éra giganta ale skončila v úterý. Bernard Looney, třetí generální ředitel od Browneovy doby, ohlásil, že BP už nebude obrem a navrhl velmi odlišný plán budoucnosti této ropné společnosti.

Jen šest měsíců poté, co převzal kormidlo, zveřejnil Looney detaily svých plánů, jejichž cílem je, aby BP dodržovala pařížskou dohodou o změně klimatu. Řekl, že v příštím roce sníží dividendu, v průběhu příštích deseti let sníží produkci ropy a plynu o 40 % a že bude utrácet až 5 miliard dolarů ročně na vybudování jedné z největších světových firem vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů.

Looneyova strategie ukazuje, že ropný průmysl se dělí na dvě části. Na jedné straně Atlantiku se evropští BP, Shell a Total pokoušejí prosadit nízkouhlíkový věk a zředit své podnikání využívající fosilní paliva získáváním významných příjmů z obnovitelných zdrojů energie. Exxon a Chevron, odolávající tlaku  investorů i politiků, mají jiný směr. Dále čerpat co nejziskověji a odvádět peníze zpět investorům. Stejně jako tabákoví obři tak čím dál častěji lákají akcionáře, kteří jsou ochotni stavět výnosy před škodu.

Zaplať nebo diverzifikuj

"BP měl dvě možnosti," řekl Brian Scott-Quinn, emeritní profesor na Henley Business School v jižní Anglii, který píše o finančních trzích a změně klimatu. "Za prvé, jednoduše vyplatit v budoucnosti maximální dividendu, kterou může, a do budoucnosti neinvestovat. Anebo diverzifikovat v mnohem větším měřítku.“

Looneyova strategie přináší spoustu rizik. BP připouští, že energetické projekty přinášejí čím dál nižší výnosy než investice do ropy a zemního plynu. To je jeden z důvodů, proč správní rada souhlasila s nižší dividendou. A management potvrdil, že uhlovodíková výroba pravděpodobně zůstane hlavním zdrojem výdělku společnosti BP na „několik příštích let“ a tou se bude také financovat její posun k čistší energii. Také není jasné, jakou konkurenční výhodu přinese ropné společnosti budování větrných farem a solárních parků.

Ale nebezpečí číhá i na Exxon a Chevron. Jak roste povyk ohledně globálního oteplování, může se pole jejich potenciálních investorů stále zmenšovat. A to zejména, pokud Joe Biden v listopadu usedne do Bílého domu a přenastaví energetickou politiku USA. Jak ukazují rekordní ztráty v tomto čtvrtletí, pokud bude pokles cen ropy trvalý, nebude jednoduché získat smysluplné výnosy z ropy a plynu. Před deseti lety byl Exxon nejcennější americkou společností. Dnes se řadí na 41. místo.

"Určitě existuje mezera mezi Evropany, kteří jsou mnohem více odhodláni plnit klimatickou agendu" a Američany, řekl analytik u Panmure Gordon & Co. Colin Smith. Jejich úspěch bude záviset na tom, jak atraktivní budou tyto investice vzhledem k dalším výdajům na ropu a plyn, uvedl.

Na rozdíl od svých evropských vrstevníků se Exxonu a Chevronu doposud podařilo odolat tlaku investorů. Obě společnosti, podporované Komisí pro cenné papíry a burzu, ustály požadavky akcionářů, aby se hlasovalo o emisních strategiích.

Po desetiletí, kdy investovaly do megaprojektů po celém světě, se však potýkají s mizernými výnosy a zůstaly zcela nepřipraveny na období levné ropy, které začalo v roce 2014. Pomalu si uvědomují transformační účinek břidlicové revoluce. Exxon a Chevron si až nyní dávají dohromady, že musí mnohem pohotověji reagovat na tržní podmínky, než je diktovat.

Zůstat u ropy

Se současnými generálními řediteli nemají ani američtí obři vůli následovat Evropany po jejich zelené cestě. Obě firmy plánují se dlouhodobě držet ropy a zemního plynu a na čistou energii vložit pouze malé sázky. Pro ně není odpovědí spěch k obnovitelným zdrojům (tam, kde nemají konkurenční výhodu a vidí menší výnosy).

Přesto plány společnosti BP bezpochyby zvyšují tlak na společnost Shell, která také na začátku tohoto roku oznámila ambice snížit své uhlíkové emise do roku 2050 a více se obrátit na obnovitelné zdroje. Anglo-nizozemský obr slíbil o tomto posunu více podrobností, v konečném důsledku to ale povede pouze k obchodování se společnostmi bez emisí.

U evropských obrů závisí úspěch jejich strategie zčásti na tom, zda vlády udrží rozsah politické podpory na energetický přechod. Vzhledem k tomu, že země po celém světě slibují zelenější ekonomiky po devastaci koronavirem, si BP možná zvolila svůj okamžik moudře. „Kdyby někdy nastal čas na resetování, bylo by to teď,“ řekl Luke Parker, viceprezident pro firemní analýzy u Wood Mackenzie.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Komentář analytika: Halliburton očekává těžařské dno ve 3Q, akcie po výsledcích rostou
20.07.2020 17:11
Běžně se během výsledkové sezony hlásí o slovo první Schlumberger a až...
Big Oil: Po tragickém čtvrtletí tragické ztráty?
23.07.2020 12:57
Pětice velkých energetických gigantů bude poprvé od svého vzniku před ...
Úspěšné obchody s ropou udržely Shell i Total nad vodou
30.07.2020 11:31
Mnozí se obávali, že pro ropný a plynárenský průmysl čeká nejhorší čt...
Total a Shell zasáhlo masivní přecenění zásob
30.07.2020 15:02
Total (Investiční tipy) 2Q20 Jestli jsme si mysleli, že první kvartál ...
Ropný gigant BP má rekordní ztrátu, dividendu snížil na polovinu
04.08.2020 9:47
Britská ropná společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí rekordní čisto...

Váš názor
 •  
  05.08.2020 13:00

  Asi BP prodám, když se do vedení dostali lidi, jejichž označení způsobí smazání příspěvku.
  VeleOp
 • Ale houby
  05.08.2020 12:13

  Jen Evropský svaz umožňuje totalitní chování, takže si může banda ekozlodějů dělat s lidma co chce. V Evropě jsou elektro auta neprodejné. Všechno to obírání lidí o peníz kvůli eko se děje násilím.
  HenryFord
  • Re: Ale houby
   06.08.2020 19:41

   Naprostý souhlas...
   karel777
Aktuální komentáře
05.02.2023
15:14Tesla má náskok v autonomii. Ta by mohla generovat 60 % její celkové hodnoty, říká investiční ředitelka ARK
7:58Víkendář: Podle Morgan Stanley sazby porostou ještě dlouho poté, co si akcie sáhnou na dno
04.02.2023
15:53Summers: Čtyři důvody, proč se sazby nevrátí na mimořádně nízké úrovně
8:05Víkendář: Elektromobily ještě nejsou připraveny. Alternativa?
03.02.2023
22:01Býka na Wall Street zkrotil silný trh práce  
17:37Tradingová ponaučení z roku 2022: Trend is your friend  
16:52Velmi dobré makro, slabé výsledky. Akcie odrážejí útoky, dluhopisy ustupují  
16:44Jakub Brukner: Euforická nálada na big techu dostala sprchu. S nákupy bych vyčkával
16:16Analytik k výsledkům Alphabet: Výsledky nic moc, ale AI umíme taky  
15:41Trh práce v USA šokuje velkými čísly i rozpory, brzdí euforii
14:55Podle vývoje M2 míří americká ekonomika do hluboké deflace. Relevantní ukazatel?
13:23Analytik k Amazon po 4Q22: Čekání na návrat ziskovosti  
13:13Výhled technologických gigantů zchladil tržní optimismus  
12:25ČEZ, a.s.: ČEZ podepsal Schuldschein úvěrové smlouvy na 130 mil. EUR
12:05Analytik k výsledkům Apple: Král bez pláště. Prémiová valuace bude muset splasknout  
11:54Velké techy zklamaly, ale sentiment nezlomily. Týden zavřou opět makrodata  
11:41Moneta potěšila silným ziskem, výhled ale signalizuje mráčky na obzoru (komentář analytika)  
11:04Perly týdne: Tahouni digitální revoluce a akcie nereflektující zhoršující se fundament
10:21ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 procenta HDP
9:02Rozbřesk: ČNB se líbí silná koruna, na nižší sazby si budou muset trhy počkat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data