Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Evropané podpoří prodeje elektromobilů i trh s lithiem

Bloomberg: Evropané podpoří prodeje elektromobilů i trh s lithiem

10.08.2020 12:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropští spotřebitelé jsou motivováni k nákupu elektrických automobilů, těžební projekty nabírají zpoždění a výrobní závody se znovu otevírají. Tato kombinace by měla podpořit trh s lithiem a pozvednout jeho cenu. Toto je pohled Albemarle Corporation, největšího světového producenta lithia, kovu ze kterého se vyrábí baterie využívané v elektromobilech.

I přes nedostatek lithia z důvodu zpoždění těžby a znovuobnovení výroby ve výrobních závodech, je cena tohoto kovu na několikaletém minimu. Dle ředitele Albemarle Corp. však cena lithia poroste společně se zvýšenou poptávkou po elektromobilech, na kterou bude mít vliv motivace zákazníků k nákupu elektromobilů pomocí dotací a zároveň celosvětový tlak na automobilky k produkci nízkoemisních vozidel.

Dle Erica Norrise z Albemarle Corp. bude mít na cenu lithia vliv Evropská unie a její regulace. A zároveň Čína, kde byl oproti původním plánům prodloužen program na podporu prodeje elektromobilů a kde se očekává růst prodejů vozů na alternativní pohon.

Albemarle akcie vývoj Patria

Státy Evropské unie uvolnili 36,5 miliardy eur na podporu prodejů elektrických vozidel a vozidel na další druhy nízkoemisních pohonů. Zároveň EU uvolní 15,5 miliard eur určených na dotace průmyslu produkujícího velké množství oxidu uhličitého za účelem snížení jejich emisní zátěže, říká Victoria Cuming, analytička pro Bloomberg NEF.

Kent Master, generální ředitel Albemarle, očekává, že i přes aktuálně utlumenou těžbu lithia a malou poptávku ze strany automobilek bude poptávka i cena lithia v průběhu roku 2021 růst.

Zdroj: Bloomberg

 


Čtěte více:

Dceřinka ČEZ získává kontrolu nad možnou těžbou lithia u Cínovce
23.04.2020 13:11
Většinovým vlastníkem české společnosti Geomet se stávají Severočeské ...
Akcionáři ČEZ proberou dividendu, Dukovany, i změnu podnikatelské koncepce
26.06.2020 9:50
Valná hromada energetické společnosti ČEZ se uskuteční v pondělí 29. č...
Nunes: Iluze o elektromobilech
01.07.2020 10:43
Ashley Nunes z Massachusetts Institute of Technology poukazuje na strá...
Nikola nahoru, co dolů?
30.06.2020 17:48
Hodně se nyní hovoří o společnosti Nikola, třeba CNBC včera zveřejnila...
Nikola, Tesla a akciové modly
04.08.2020 18:24
Ředitel společnosti Nikola hovořil na CNN Business o tom, jak se jeho ...

Váš názor
 • Ale tož
  11.08.2020 15:29

  Kdyby EV evropani chtěli tak by je kupovali. Je to ukázka socialismu a centrálně řízené ekonomiky, kdy se neprodává co chce zákazník ale co chce vládnoucí soudruh. Nikdy to nedopadlo dobře. S tím lithiem kdoví jak to dlouho vydrží. Sanyo staví továrnu na nehořlavé plastové baterky s minimem kovu. Asi bude někde zádrhel když se nemluví o použití v autech ale v ponorkách a zálohách sítě.
  HenryFord
 • Geniální
  10.08.2020 14:28

  Takže stát mně vezme prachy. Ty mě pak dá jako dotaci na nákup elektroauta, které nechci. A já si to vezmu zpět na akciích lithiového průmyslu. Panejo, to je super!
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Geniální
   10.08.2020 17:45

   V Česku to bude trochu jinak než v civilizované Evropě. Z daní se zaplatí elektro-auta, ale pouze pro firmy (zahraniční korporace), které pak levně tady ty auta vyrobí (český dělník bude muset zamakat...) a zisk odvedou do zahraničí. A lidi budou rádi, když jim ty korporace dají takový plat, aby to vyšlo aspoň na nějakou starou ojetinu, kterých se budou jinde v Evropě zbavovat.
   pmx
 • Titulek je špatně !
  10.08.2020 14:00

  Evropští spotřebitelé jsou tlačeni do elektromobility . Státy EU na pokyn Bruselu zavedly dotace na nákup elektromobilů.
  občan
  • Re: Titulek je špatně !
   10.08.2020 14:29

   Alektroauto do každé panelákové rodiny. Každý večer budou z lodžií a oken viset prodlužky. Akorát nevím, jak se to bude líbit lidem od přenosové soustavy.
   Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data