Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koalice se dohodla na 15% dani z příjmu a příspěvku 5000 pro důchodce

Koalice se dohodla na 15% dani z příjmu a příspěvku 5000 pro důchodce

28.08.2020 16:12, aktualizováno: 28.8. 16:01
Autor: ČTK

Aktualizováno

Vládní strany ANO a ČSSD se domluvily na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu. Zároveň zůstane sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139.000 korun měsíčně. Změnu by chtěla vláda prosadit ve Parlamentu tak, aby platila od příštího roku. Na tiskové konferenci to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení. Zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmu podle Babiše sníží příjmy rozpočtu o zhruba 74 miliard korun a rozpočet na příští rok s tím bude podle něj počítat.

Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému takzvaná solidární přirážka, ta zůstane tedy fakticky zachována.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) začátkem srpna představila šest různých variant možného zrušení superhrubé mzdy a úpravy daně z příjmu v rozmezí od 15 do 19 procent. S premiérem se poté dohodla na tom, že zůstanou dvě sazby. K zavedení případné třetí sazby, o které se uvažovalo, předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že výnos ze střední sazby by byl jen několik stovek milionů korun ročně. "A to je částka, kvůli které se nevyplatí zavádět třetí sazbu daně z příjmu," uvedl Hamáček.

Způsob předložení změny daní do Sněmovny bude podle Babiše řešit Schillerová.

Příspěvek pro důchodce

Senioři a seniorky by měli letos v prosinci dostat mimořádný příspěvek k důchodu 5000 korun. Stejnou částku by měli obdržet i lidé s invalidní a pozůstalostní penzí. Shodli se na tom dnes lídři koaličních stran. Po jednání to na tiskové konferenci oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Vyplacení by měl upravit zákon. Aby začal platit, musí ho schválit nejen vláda, ale i Parlament a podepsat prezident.

Stát by měl na příspěvky podle Babiše vydat 15 miliard korun. Starobních důchodů a důchodkyň je 2,41 milionu. Invalidní penzi pobírá asi 419.000 lidí a pozůstalostní 64.000. Opoziční politici mluví o mimořádné podpoře jako o uplácení voličů. "Chtěl bych zdůraznit, že skutečně to, co navrhujeme, není žádná korupce, žádný úplatek," uvedl Babiš. Podle něj opoziční ODS a TOP 09 útočí na seniory.

Premiér zmínil, že by od ledna zákonná valorizace měla činit v průměru 848 korun. Výdaje na penze to příští rok zvedne o 32,5 miliardy korun. Koalice původně zvažovala, že důchodci dostanou přidáno od ledna víc, než nařizuje zákon. Zvedlo by to ale výdaje nejen příští rok, ale i ve všech dalších letech. Důchodový systém je nyní v propadu. Za první pololetí se deficit blížil 14 miliardám korun.

"Po vzájemné debatě jsme dospěli k tomu, že je lepší dát jednorázový příspěvek v rámci stávajícího rozpočtu, kde je na to prostor," řekl premiér. Vláda prosadila pro letošek zvýšení rozpočtového schodku na 500 miliard z původních 40 miliard.

Babiš řekl, že příspěvek nemá souvislost s virem a není to rouškovné. Hamáček zdůvodnil mimořádnou podporu růstem cen. Na seniory dopadl víc než na ostatní. Index spotřebitelských cen se v červenci v Česku meziročně zvedl o 3,4 procenta, seniorům pak o 3,9 procenta.

"Naši důchodci, kteří tady 60 let budovali naši zemi a klíčovou infrastrukturu, si to (příspěvek) zaslouží. Jejich životní náklady stoupají," uvedl Babiš.

Zákon o důchodovém pojištění obsahuje nyní i pojistku pro vysoký růst cen. Pokud by se zvedly v měsíci o pět procent, upraví se podle toho důchody. K mimořádnému přidání v roce 2008 kvůli inflaci nad pětiprocentní hranicí přistoupila tehdejší Topolánkova vláda. Nyní se navýšení cen přes pět procent nedostalo. Podle Hamáčka jsou dopady na penzisty ale nyní velké a není s podporou třeba čekat na vyšší zdražení.

Návrh s mimořádným příspěvkem připraví ministerstvo práce. Zda by se případný zákon projednával zrychleně, Hamáček s Babišem neupřesnili. Vicepremiér a šéf ČSSD poznamenal, že se musí kvůli výplatě dávky technicky nastavit systémy sociální správy.


 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Petr Dufek: Optimističtější podnikatelé, pesimističtější spotřebitelé
24.08.2020 9:12
V srpnu se mírně zlepšila nálada mezi podnikateli v průmyslu a ve stav...
Průzkum: Během koronakrize klesly příjmy 96 procentům firem
26.08.2020 10:24
Během koronavirové krize klesly příjmy naprosté většině firem napříč o...
Pesimismus v české ekonomice polevuje (komentář analytika)
28.08.2020 13:28
Poslední tvrdá čísla z ekonomiky jsou zatím jen z června, a tak nezbýv...
Perly týdne: Nezastavitelné akcie, výjimečné Německo a naše rychlodráha
28.08.2020 14:18
Analytici a ekonomové komentují oznámené změny v politice Fedu, rotace...

Váš názor
 • Afektovaná soudružka Maláčová
  03.09.2020 9:58

  … cca od 12 minuty, ale ten závěr je třešnička... https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare
  indurain
  • Re: Afektovaná soudružka Maláčová
   03.09.2020 17:50

   Ještě jsem nedodíval, ale vzpomněl jsem si na horor Misery nechce zemřít.
   Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Afektovaná soudružka Maláčová
   03.09.2020 10:55

   chi chi chi, nevím zda je smutnější to, že člen vlády přizná, že je názory odborníků nezajímají nebo to, že označí další členy vlády za pitomce co nic neví, ale Mirda si tu paní namazal na chleba ukázkově, kdyby to nebylo o vládě toho státu byl by to dobrý kabaret, ale pokud to bude pokračovat ta je ČR na dlouho v řiti a EURo budeme mít brzy za 30 Rusnokkaček :o)
   Mike
 • Pohádka v Babišově podání..
  02.09.2020 20:47

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=13&v=l3VAnswq0AY
  Lišák
 • 2 sazby daně
  31.08.2020 11:26

  Když už teda máme 2 sazby daně z příjmů, tak ta druhá sazba takhle vysoko nedává moc smysl. Měla by se počítat třeba od 1,5 - 2 násobku průměrné mzdy...
  qwer
  • Re: 2 sazby daně
   31.08.2020 14:57

   Přesně tak.Je to podpora těch nejlépe placených zaměstnanců místo aby více podporovali mladé rodiny s dětmi.Ti co to schvalovali spadají všichni do této kategorie.Takže velká malá domů.Měli by se stydět,jenže oni nevědí co to slovo znamená.Smutné.
   Mira
   •  
    03.09.2020 17:02

    15% daň zavedla ODS a daň 23% kterou nazvali "solidární" měla být jen na 3 roky jako pomoc při záplavách. Pokud si někdo vydělá balík svojí poctivou prací, nápadem a nadměrným úsilím nevím proč by měl přispívat solidárně třeba na neziskovky nebo nemakačenka. Patřím do skupiny s menším příjmem ale šikovným a chytrým lidem vysoký příjem nezávidím a neoháním se rodinami s dětmi atd.
    karel777
    • Re.karel777
     03.09.2020 18:34

     Tuto daňovou úpravu považují za nespravedelivou téměř všichni významní ekonomové.Jinak řečeno neslyšel jsem ani jednoho který by ji schvaloval.Reforma měla být rozpočtově neutrální a ne způsobit každoroční manko 70 miliard jak odhadují ekonomové dopady této.Mě osobně se vůbec netýká.Jsem spokojený penzista.Z lidského hlediska jsou mi ty mladé rodiny daleko sympatičtější a potřebnější než ti politici kteří ten zákon schválili a kteří na tom spolu s těmi nejlépe placenými zaměstnanci nejvíce vydělají.P.S.šikovní a chytří lidé si zaslouží skvělé ocenění.U těch politiků po stovkách korupčních afér je to velice sporné.Psát v této spojitosti o závisti je ubohé,ale jak chceš.Závist je odporná vlastnost a mě je naprosto cizí.
     Mira
     • Re: Re.karel777
      03.09.2020 19:05

      Budu se opět opakovat asi už po tisící, ale musím. Středněpříjmová rodina s dětmi neplatí díky úlevám prakticky žádnou přímou daň z příjmu. Naopak u plno rodin zůstane v kapse daňový bonus.
      Ten, který tančí s papoušky
      • Re.
       03.09.2020 19:27

       Jasně,ale pokud se chce,tak se cesta vždycky najde.Např . úlevy na často v této souvislosti zmiňovanm sociálním nebo zvýhodnit za každé dítě(vymíráme) atd.Skvěle placených odborníků na to máme dost.Jedno přísloví říká.Kdo chce dělá.Kdo nechce hledá.No nic,já to nezměním a proto končím.
       Mira
       • Re: Re.
        03.09.2020 19:29

        Osobně si myslím, že kritickou položkou v rodinném rozpočtu je bydlení. Osobně bych to úsilí zaměřil tam.
        Ten, který tančí s papoušky
 •  
  28.08.2020 19:01

  Je to lež, normálně vláda uplácí své voliče, většinou jsou důchodci zemanovci, komunisti, babišovci a ČSSD. Ty kecy o traumatu a podobně ať si Babiš nechá pro své ovce. Kdo to zaplatí? Všichni daňový poplatníci. Ať si Babiš své voliče platí ze svých firem.
  Josef Anděl
  •  
   31.08.2020 3:06

   ....nuž, možná proto, že důchodci mají ledacos za sebou nejsou odeesáci, stanaři, topkaři...
   keris
  • Re.J.A.
   30.08.2020 12:36

   Důchodci dostanou 5000 Kč jednorázově ,ale zaměstnanci se 4 násobkem a víc kterých je prý cca. 100 tisíc dostanou daňovou úlevu 5-7 tisíc každý měsíc.I na č.rozhlase plus to nazvali asociální reformou.Ale když kopat do důchodců je tak in,že?U důchodců je alespoň velká pravděpodobnost že ty peníze utratí v obchodech kdežto skupina se 4 násobkem pr.. platu má většinou své potřeby plně saturovány,takže pravděpodobně skončí na kontech a nesplní naděje ministryně financí a Babiše že se těmito opatřeními zvýší poptávka a rozhýbe se hospodářství.Myslím si dokonce že toto bylo hlavním cílem a těch jednorázových 5 tisíc mělo jen odvést pozornost.
   Mira
   • Mira
    30.08.2020 16:12

    Tak vidím, že se to Babišovi opět povedlo a lidé mu skákají na lep. Takže dańová reforma, nemá nic společného s tí rouškovným důchodců. Máme jedni z nejvyších daní v evropě a sice dělají to před volbami, ale je to pouze návrat k normálu, zrušení superhrubé mzdy a snížení daní. Nezapomeň, že důchodcům nezaplatí Bureš, ale právě tito poplatnící a čásztečně d ůchodci sami navyšovaním různých poplatků a zvxyšování inflace rozhazováním vlády. ten Burešův trik je sportá lež, nikdo neůtočí na důchodce, ale na nesystémové řešení, kdy yi kupuje hlasy tří milionů důchodců jako prodejných dě.ek. Zcela pak zaniká jeho původní slib, že důchodci dosatnou každoročně to pětikilo nad rámec valorilzace. A další věc. Je roydíl mezi potřebným důchodcem, který má 13000 a třeba plitikem nebo lampasákem, který má důchod třicet tiscíšč, tedy daleko více než samoživitelky. a to toální rozhazování přichází v době historického deficitupod záminkou koronavirusu. Ti zaměstnanci jsou děti důchodcí, z jejich příijmu se ty důchody vyolácí. Pokud nevidíš pří ou souvislost z volbami, kde jsou důchodci stbákova základna, zvláš že nejsou schopni si ověřovat info a podléhakí kecům a hoaxům, pak už nevím. A koupení důchodci budou dále držet u moci hydru vysávající republiku jako jeho firmu.
    Velkamedvědice
    • Re: Mira
     30.08.2020 19:56

     Ahoj krajane.Já Babišovi na lep nikdy neskočím.Nemám ho rád a těch 5tis.bych se bez problémů zřekl kdybych věděl že to půjde na dobrou věc.Jen jsem se pozastavil nad tím že se všude probírají ty peníze pro důchodce a úplně v tichosti se přecházejí jiné skutečnosti které zatíží v budoucnu státní rozpočet nesrovnatelně víc než tento jednorázový příspěvek .Ostatně podle mě také úplně zbytečný.Měl ses dívat dnes na diskusi u Moravce.Dva ekonomové a Rusnok tuto daňovou reformu spolu s se zrušením daně z převodu nemovitostí tvrdě odsoudili.Přít se nehodlám . Není důvod.Reagoval jsem jen mírně na dost agresívní příspěvek nade mnou.Měj se fajn.
     Mira
     • Krajan
      30.08.2020 20:54

      Ano, to píšu, neřeší kde na to vezmou.. A ano, příspěvek byl možná agresivní, ale ne vůči důchidcům, ale vůči vládě.. Opatruj se kámo
      Velkamedvědice
     • Re.Mira
      30.08.2020 20:32

      Dodatek.Ti ekonomové i Rusnok tvrdili že ta daňová reforma měla zůstat svými dopady na rozpočet finančně neutrální.Snížit se prý mohlo sociální pojištění,ale to již byla jen zmínka bez bližšího vysvětlení.
      Mira
      • Re: Re.Mira
       30.08.2020 20:50

       Nejsem MV a Moravce jsem neviděl. A ani si to pouštět neplánuji. A jo, má se snížit sociální pojištění a né daň z příjmu. Ale pak nastává otázka, jak zalepit díru v důchodech... Že by tou důchodovou reformou aka jitrnice, jakou svět neviděl?
       Ten, který tančí s papoušky
    • Re: Mira
     30.08.2020 16:15

     A mimochodem za nenáviděného Kalouska, který tyto gesta nedělal, měli důchodci důchod 42 procent průměrného platu. Za postkomusitckého karierního Bureše, to je 38 procent. A když řeknu a, je třeba číct taky b. tedy kde se na to vezme a zda na to nedoplácí děti důchodců, až budou sami v důchodě. A znovu, pokud tvrdíš, že někdo kope do důchodců, naletěl si na Babišovo pír, které to rozšiřuje. Čest důchodcům a je jich zaslouženým důchodům po celé volební období.
     Velkamedvědice
     • Re.
      30.08.2020 20:09

      Těch článků o uplácení důchodců byly plné noviny i Televize.No rozhodně není třeba to nijak hrozit.Pokud to měl být úplatek tak v mém případě i mé źeny se naprosto minul účinkem.Babiš je podle mě falešný člověk který jinak mluví doma a jinak v zahraničí.Finito.
      Mira
      • Krajan
       30.08.2020 20:51

       Ale jistě. Ale nenapadají ty důchodce, kdežto od Bureše slyším, jak se útočí na důchodce. Ale víš ty co, radši to vrazit do důchodců, jak do transporterů. Akorát se obávám, že pro velkou část zase bude Bůh, i když je v podstatě dlouhodobě obral..
       Velkamedvědice
       • Re: Krajan
        30.08.2020 21:25

        Nezoufej.Jsem přesvědčen že brzy i další část jeho voličů pozná že je to křivák.To současné bezuzdné rozhazování mu voliče rozhodně nepřidá.Problém je že spousta jeho voličů ví dobře co je zač ale volí jej proto, že ty ostatní politiky považují za ještě horší.Toto je podle mě podstata problémů u nás.
        Mira
        •  
         02.09.2020 18:58

         Tak to je podstata problému u všech pseudo demokratických zemí, protože ve skutečnosti na tom není nic demokratického. Jako třeba v USA, kde si mají vybrat mezi Trumpem a Bidenem. K čemu je volená demokracie, když je to stejnak jenom jedna banda zlodějíčků, mamlasů a nemakačenek a je úplně jedno koho zvolíte. Normální lidi, co mají selský rozum a šlo by jim o dobro všech v politice neznám. Politici také hledí jen na dalších 4-8 let a po nás potopa. USA míří k bankrotu a Trump snižuje daně korporacím, aby měli na výkup akcií, které vlastní top 10% populace.
         czinvestor
     •  
      30.08.2020 18:12

      Zase ty samoživitelky. Doufám, že už mají heslo ve wikipedii či snad i v Britannice.
      Ten, který tančí s papoušky
      •  
       30.08.2020 19:13

       Podpora dětí je důležitá, nemyslíš? A každé druhé manželství se rozvádí. Ano, matky s dětmi považuji za jednu z nejvíce sociálně ohrožených skupin.
       Velkamedvědice
       •  
        30.08.2020 20:12

        Ale kdo je matka samoživitelka? Rozvedená není matka samoživitelka. To dítě má otce, jenom prostě žijí odděleně. Zeptal jsem se pana Googla a ten taky nemá jasnou odpověď. Já osobně si pod tím představuji buď otce v lochu, mrtvého, nezvěstného či neznámého. A takových fakt tolik není. Popřípadě si matka skočila do spermabanky.
        Ten, který tančí s papoušky
        •  
         30.08.2020 22:04

         Svobodna matka s ditetem, rozvedená natka s dětmi, jejichz itec neplatí, nebo platí minimum. Snad nejde o slovíčkaření, ale pochopení probkematiky
         Velkamedvědice
         • tanečník
          30.08.2020 22:07

          https://kdojeto.superia.cz/statni_sprava/matka_samozivitelka.php
          Velkamedvědice
          • Takže svobodná matka
           30.08.2020 22:16

           Takže svobodná matka. Aháááá! Musím si koupit ten slovník z oldspeaku do newspeaku. To jste věděli, že George Orwell je pseudonym a byl vlastním jménem Eric Arthur Blair?
           Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
29.10.2020
17:54Trane Technologies, podceněná rovina a předražený příkop
17:02Fidelity: Inflační rébus a jak ho vyřešit
16:43Moneta za 3Q asi ohlásí pokles zisku o 44 % kvůli oprávkám  
16:37Akcie se odpoledne zvedají. ECB se chystá do akce, americká ekonomika jede  
16:05Analytik Braňo Soták: Airbus hraje o čas. Konec pandemie v nedohlednu, dolů tak musí náklady  
15:45Credit Suisse neoslnila a investoři čekají banky pod palbou, akcie proto míří dolů  
15:37Pokles spotřebitelských cen v Německu se v říjnu prohloubil
14:38Šéfanalytik Patrie: Americká ekonomika ve 3Q s historicky nejvyšším růstem, jenže co dál?  
14:07Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla o rekordních 33,1 %
13:56ECB drží sazby, ale naznačila akci na prosinec
12:58Ján Hladký: Obstojný kvartál Volkswagenu. Co sledovat v těch dalších?  
12:28Světová rada pro zlato: Poptávka po zlatě je nejslabší za 11 let
11:38Akciový trh je silnou stránkou ekonomiky, nyní ale panuje finanční inženýrství
11:11AP: Z rozdělené Belgie se stává evropské epicentrum covidu-19
10:36Které firmy a jejich akcie vytěží z miliard EUR na zelenou politiku? Webinář JIŽ DNES!
10:36Bankovní asociace: Česká ekonomika letos klesne o 8 procent
10:28Akcie po propadu vkládají naděje do ECB. Hlavní slovo však má epidemie  
9:41Volkswagen je za čtvrtletí zpět v zisku, Škodě Auto za devět měsíců provozní zisk klesl
9:04Rozbřesk: ČR před prodloužením nouzového stavu, eurodolar to schytal
8:55Trhy čeká spíše vlažný úvod po včerejších výprodejích. Futures směr vzhůru neudržely  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
ABIOMED Inc (09/20 Q2, Bef-mkt)
Activision Blizzard Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
Airbus SE (12/20 Q4)
Alphabet Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
Amazon.com Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
Apple Inc (09/20 Q4, Aft-mkt)
Baxter International Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
Carrier Global Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
Comcast Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
ConocoPhillips (09/20 Q3, Bef-mkt)
Credit Suisse Group AG (09/20 Q3, Bef-mkt)
DuPont de Nemours Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
Facebook Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
Fidelity National Information Services Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
Fortinet Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
Global Payments Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
IDEXX Laboratories Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
Illumina Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
International Paper Co (09/20 Q3, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
Kraft Heinz Co/The (09/20 Q3, Bef-mkt)
Lloyds Banking Group PLC (09/20 Q3)
Moderna Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
Newmont Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
Orange SA (09/20 Q3)
PG&E Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
Prysmian SpA (09/20 Q3)
Royal Caribbean Cruises Ltd (09/20 Q3, Bef-mkt)
Sanofi (09/20 Q3)
Sodexo SA (08/20 Q4)
Spotify Technology SA (09/20 Q3, Bef-mkt)
Starbucks Corp (09/20 Q4, Aft-mkt)
Ubisoft Entertainment SA (09/20 Q2)
United States Steel Corp (09/20 Q3, Aft-mkt)
Volkswagen AG (09/20 Q3, Bef-mkt)
World Wrestling Entertainment Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
Yum! Brands Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
6:00Anheuser-Busch InBev SA/NV (09/20 Q3)
7:00Nokia Oyj (09/20 Q3)
7:00OMV AG (09/20 Q3)
7:30Telefonica SA (09/20 Q3)
8:00Royal Dutch Shell PLC (09/20 Q3)
12:00American Tower Corp (09/20 Q3)
12:00Molson Coors Beverage Co (09/20 Q3)
13:00Kellogg Co (09/20 Q3)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
21:00Twitter Inc (09/20 Q3)
21:05Stryker Corp (09/20 Q3)