Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Zrušení superhrubé mzdy je drahý krok, který nemusí příliš pomoci

Rozbřesk: Zrušení superhrubé mzdy je drahý krok, který nemusí příliš pomoci

31.08.2020 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Zrušení superhrubé mzdy a zavedení nové daňové sazby 15 % (ponechána bude sazba 23 % pro příjmy nad 139 tis. korun) povede ke značnému snížení daňové zátěže prakticky pro všechny zaměstnance. Je to však relativně málo promyšlený krok, který má řadu zádrhelů, a v tuto chvíli by vláda mohla peníze použít rozumněji.

Za prvé, roční výpadek v rozpočtu bude tak velký, že podniky a domácnosti jednoduše nebudou věřit, že stát nakonec nebude lepit díru v lodi novými daněmi. Celkové náklady mohou dosáhnout ročně až 90 miliard korun, což není možná hodně optikou masivního rozpočtového deficitu roku 2020. Trvale je ale taková díra v rozpočtu těžko udržitelná. A pokud podobného názoru budou i domácnosti a podniky, sotva v reakci na vládní opatření výrazněji zvýší útraty.

Druhým problémem je, že plánovaná stimulace poptávky skrze nižší daně přichází relativně pozdě (v roce 2021). Ekonomika přitom potřebuje chytré (jednorázové) stimuly na podporu poptávky již dnes. V Německu (které samozřejmě nemusí být ve všem vzorem) stimulují spotřebu nižšími daněmi v roce 2020 (zatímco v roce 2021 daně opět míří vzhůru).

A v neposlední řadě pravděpodobně existují efektivnější způsoby, jak stimulovat poptávku… Daňová změna přidá prakticky všem, nejvíce peněz ale paradoxně pošle příjmovým skupinám s nadprůměrnými příjmy. Zatímco lidem s příjmem okolo 30 tisíc přijde na účet navíc zhruba 1500 korun, lidem s příjmy 100 tisíc korun to bude okolo 5000 korun. Větší díl daňového stimulu tak skončí v kapsách bohatších domácností, které mají nižší mezní sklon ke spotřebě a hospodářství v těžké chvíli příliš nepomohou.

A to ponecháváme stranou, že by bylo výhodnější podpořit ekonomiku více skrze investice, které jejím “krevním oběhem” jen tak neprotečou, ale může po nich zůstat zaděláno na vyšší hospodářský růst v budoucnu. Vyplatilo by se například urychlit státem financovanou výstavbu dopravní infrastruktury nebo oživit systém investičních pobídek tak, aby podniky zbytečně neodkládaly perspektivní investice, které chtěly realizovat v tomto roce. Taková opatření by ve finále za méně peněz mohla přinést více muziky.

TRHY
CZK a dluhopisy

Česká koruna se dostala opět na pozitivní vlnu s tím, jak americký dolar ztrácí pozvolna půdu pod nohama a akcie se dál vezou na pozitivní vlně. Útok na 26,00 EUR/CZK však může být v tuto chvíli složitý, zvlášť pokud dál porostou počty nakažených v Evropě.

Zahraniční forex
Americký dolar je znovu pod tlakem – své nakonec udělala revize měnové politiky Fedu, která bude implikovat super-dlouhé období super-nízkých sazeb. Na druhou stranu euro by měly brzdit rostoucí počty nakažených COVID 19 a také slabší finální podnikatelské nálady PMI. Na závěr týdne bude měnový pár sledovat zejména výsledek čísel z amerického trhu práce.

 

Čtěte více:

Franklin Templeton: Americké volby a důsledky za velkou louží
31.08.2020 5:58
V letošních prezidentských volbách v USA se proti sobě postaví Donald ...
Bloomberg: Majetek nejbohatších lidí minulý týden rekordně vzrostl
31.08.2020 8:36
Pro některé z nejbohatších lidí světa byl minulý týden jedním z nejvýn...
Evropské burzy by dnes mohly otevřít výše, v Londýně jsou prázdniny
31.08.2020 8:49
Evropské i americké futures ráno rostou. Euro je k dolaru na svém při...

Váš názor
 • Víte, co je na tom nejhorší
  31.08.2020 16:45

  Jdu domů. Tráva smrdí. Degešové a degešky si tam vyhulují. A to nejsem tak starý. Ty si nabouchají děcko, státe, postarej se. Ten se na to vy... státe, postarej se.
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Víte, co je na tom nejhorší
   31.08.2020 17:01

   Bych je nakopl do ku... a do varl... Prý že má takové degeše zaměstnat. To bude nějaký ústav, ne?
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    31.08.2020 17:13

    Jen tak mimochodem. Když nakopnete ženskou do rozkroku, tak jí to bolí stejně jako chlapa do rozkroku. (nikoho jsem v životě nenakopl a všechna koťátka jsou O. K.)
    Ten, který tančí s papoušky
 • Předseda má pravdu
  31.08.2020 11:15

  Že v dlouhém období budeme všichni mrtví. Ještě to zabalit nechci, ale účtu za tenhle mejdan se také nechci dožít. Tak to asi zaplatí moje děti, které jsem nezodpovědně vyrobil. Třeba se vzchopí živnostenský stav a začne přispívat alespoň na úrovni zaměstnanců.
  kipak
  • Re: Předseda má pravdu
   31.08.2020 11:17

   Musíš si uvědomit, že živnostenský stav čerpá výrazně méně, než zaměstnanec. A o tom to je...
   qwer
   •  
    31.08.2020 12:21

    Zdá se mi, že z textu ti vypadlo: "si myslí, že" nebo jsi zaměnil slova výrazně a nepatrně. V dnešní době je snad nemají nárok akorát na podporu v nezaměstnanosti.
    ..
    • .. abc1
     31.08.2020 13:24

     Už jsi viděl běhat podnikatele po úřadech práce, po nemocenských, po ošetřovných? Já osobně jsem nebyl ani jednou v životě na nemocenské ani na úřadu práce. Z toho co zaplatím na zdravotním, vyčerpám tak destinu, a to ještě v podstatě na kapitačních platbách. Mám platit ještě víc? Tohle moc zaměstnanců říct nemůže. Na sociálním si asi většina podnikatelů odvádí málo, ale taky pak budou mít nízký důchod. Ale to je každýho věc. Podnikatel nese veškerá rizika bankrotu z nevydařené investice, bere si úvěry na rozvoj byznysu. Zaměstnanec je bez rizik, když přijde o práci, má polštář odstupného a platby z pracáku. Proto je tam rozdíl ve zdanění. Nemůžeš to zdanit stejně, to by se nikomu nevyplatilo podnikat. A aby byla celá Česká republika zaměstnancem ANOfertu, to by byl smutný příběh...
     qwer
     • Re: .. abc1
      31.08.2020 14:37

      Průměrný OSVČ čerpá úplně stejně jako průměrný zaměstnanec služby státu ve školství, zdravotnictví, dopravě, bezpečnosti... Tam, kde se to čerpání liší jsou důchody a podpora v nezaměstnanosti. Dokonce chápu, že tady je státní zájem podporovat malopodnikatele (OSVČ) aby snáze konkurovali velkopodnikům, ale celkově se mi zdá ta podpora OSVČ zbytečně velkorysá. Až totiž takový OSVČ, co si celý život platil minimum na sociálním v důchodu přijde pro dopaltek na bydlení z důvodu, že mu důchod nestačí ani na nájem. tak ho jako každý jiný občan dostane.
      ..
      •  
       31.08.2020 15:17

       S tím zdravotnictvím a dopravou bych úplně nesouhlasil. OSVČ asi není úplně ten typ, co každé ráno sedne na vlak, jede do kolbenky a odpo zase zpátky. Další důvody ti píše Kalka. Jistě, dycky se dají trochu víc utáhnout šrouby, ale podle mého osobního názoru už ten prostor není moc velký...
       qwer
       •  
        31.08.2020 15:47

        Tak ovšem tady jde snad o zdanění příjmu a kromě stravenek, příspěvků na životní a penzijní a dalších vyjímek ze zákona se tyto naturální příjmy (benefity) normálně daní. auta, mobily tedy rozhodně ano. Dokonce i jídlo na teambuildingu by se mělo dodaňovat. Že to firmy vykazují jako školení je věc jiná. A co se týče dopravy nejvíc stojí budování a údržba infrastruktury, a koneckonců dotace na slevu pro důchodce a studenty využívají i budoucí a bývalí OSVČ. Dotace krajů na dopravní obslužnost jsou celkem marginální.
        ..
      • dodatek
       31.08.2020 14:58

       S těmi výdaji na zdravotní péči u OSVČ souhlasím a mohu potvrdit. jednak je trend přecházet i vážná onemocnění, kašlat na prevenci a jednak 80-90% výdajů na ZP stojí opravdu vážné nemoci, 80-90% výdajů na ZP v životě člověka se spotřebuje v posledních 2 letech jeho života. Omlouvám se za formulace, nemám čas moc přemýšlet.
       Hawkie
      •  
       31.08.2020 14:50

       Ale zas nemá placenou dovolenou, firemní benefity - stravenky, jazykové kurzy, firemní mobily, auto, teambuildingové hrátky atd.
       Kalka.
     • Re: .. abc1
      31.08.2020 13:41

      No, ty důchody. Hodně lidí tady bude překvapených a to velice nemile, až se dozví, že dostanou minimální důchod. Osobně na to každého upozorňuji, že prostě jedou na sebe.
      Ten, který tančí s papoušky
    •  
     31.08.2020 13:16

     Se jeden doktor onehdá rozčiloval, že když teda polovina odvodů, tak teda polovina... Polovina sádry, polovina zubní výplně, polovina vyoperovaného apendixu, polovina dítěte venku... :))
     Ten, který tančí s papoušky
   •  
    31.08.2020 11:33

    škoda, že ten svůj pocit nerozepíšeš, v jakých konkrétních položkách jsou ty rozdíly.....jen tak pro zajímavost, odvody daně z příjmů OSVČ cca 6 mld. Kč/rok....zaměstnanci 180 mld Kč/rok
    abc1
   •  
    31.08.2020 11:27

    áááá... tyhle debaty tu již dlouho nebyly :D
    Ten, který tančí s papoušky
 • Mě by moc zajímalo,
  31.08.2020 10:21

  jestli se super hrubá mzda počítá a daň podle ní odvádí ještě někde jinde než u nás. Kdo to vi ? Napište.
  asjav
  • Re: Mě by moc zajímalo,
   31.08.2020 10:45

   umělé navyšování mzdy, kterou zaměstnanec neuvidí máme pouze my.....něco podobného mělo (možná ještě má, ale nejsem si jist Maďarsko)....jinde na světě tento paskvil není....
   abc1
  • Re: Mě by moc zajímalo,
   31.08.2020 10:27

   Mám dojem, že je to normální. Že se to odvádí z celého výdělku. Ale taky by mě to zajímalo, jestli jsme výjimka a nebo pravidlo.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    31.08.2020 10:52

    Superhrubá mzda byla spíše česká specialita. Měla ukázat zaměstnancům kolik vlastně jejich práce stojí, protože dřív de fakto neznali tu část, co za ně odvádí zaměstnavatel a na pásce se nevyskytovala. Také to měl být mezikrok k tomu, že by byla jedna hrubá mzda, ze které by si odváděl všechny odvody jen zaměstnanec a nikoliv už zaměstnavatel. Samozřejmě, že by se jednalo o součet sazeb ale bylo by to jednodušší. K tomu ale už nikdy nedošlo a zůstali jsme stát na půl cesty s paskvilem Superhrubá mzda. Protože odvádět daň z příjmu z odvedené sociální a zdravotní daně je totální hloupost...
    qwer
    •  
     31.08.2020 11:17

     jenom by mě zajímalo realizace pokud by zaměstnanec měl odvádět veškeré odvody......asi myšlenka dobrá....ale v reálu by spoustu českých firmiček s vychcanými majiteli asi pěkně odrbala zaměstnance.....
     abc1
     •  
      31.08.2020 11:28

      Ale takhle by to nebylo. To by nebyl zaměstnanec. Prostě by to mzdovka odvedla a tečka (nebo nějaký automat).
      Ten, který tančí s papoušky
      •  
       31.08.2020 13:28

       Ano přesně tak. Odváděla by to samozřejmě mzdovka, ale nebyl by tam odvod za zaměstnance a odvod za zaměstnavatele, ale bylo by to souhrně v jedné sazbě, z opravdové hrubé mzdy. Protože to co teď od 2021 bude hrubá mzda, ve skutečnosti hrubou mzdou není...
       qwer
       •  
        31.08.2020 13:45

        Jo. To by bylo řevu.
        Ten, který tančí s papoušky
    •  
     31.08.2020 10:57

     Jo, takže vlastně píši to samé, co vy.
     Ten, který tančí s papoušky
    •  
     31.08.2020 10:57

     Na té výplatní pásce to je a bylo většinou všechno. Spíš to lidé nechápali. Osobně bych tu superhrubou mzdu nechal, přejmenoval a sjednotil odvody. Vůbec bych to nedělil na zaměstnavatele a zaměstnance. To by byl fičák :))
     Ten, který tančí s papoušky
     •  
      31.08.2020 11:02

      Ano, ideální stav by byl jedna hrubá mzda, a z ní by se odvedlo třeba 20% sociální, 10% zdravotní a 15% daň. Ale proč to dělat jednoduše, když můžeme mít na pásce 30 kolonek a nikdo se v tom nevyzná...
      qwer
     •  
      31.08.2020 11:00

      Ne, před rokem 2008 se odvody zaměstnavatele na pásce neuváděli...
      qwer
      •  
       31.08.2020 11:08

       Fakt ne. No, žádné pásku hledat kvůli tomu nejdu. Budu věřit :)
       Ten, který tančí s papoušky
 • Rusnok to včera v OVM vysvětlil jasně
  31.08.2020 10:03

  ..zrušení superhrubé mzdy bude znamenat rozpočtové kamikaze
  bob
Aktuální komentáře
27.01.2021
17:46Akcie padají, dolar sílí, čeká se na Fed  
17:33Proč se ceny akcií již desetiletí odtrhávají od zisků?
16:16Ministerstvo doporučilo přerušit očkování na covid první dávkou
16:06Rosenberg: Tohle není o inflaci, ale o pádu do deflace v japonském stylu
15:53Havlíček: Čínu jako dodavatele Dukovan vylučují všechny strany
15:43Německá vláda zhoršila výhled růstu ekonomiky na tři procenta
14:07GameStop. Zvítězí hedge fondy, nebo dav z WallStreetBets?
13:31Boeing prodělal rekordních 11,9 miliardy dolarů. Evropští regulátoři ale vracejí 737 MAX do vzduchu
12:53AMD profituje ze zájmu o procesory EPYC  
12:19MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana: Ekonomika, koruna a covidové (ne)naslouchání. Hostem ekonom Filip Matějka
11:05Čísla jako víno: Microsoft těží z růstu cloudu a konzole Xbox  
10:52Havlíček: Stát by mohl stavbu v Dukovanech financovat sám
10:30Koruna atakuje 26,00, euro slábne, akciové trhy jsou nerozhodné  
10:11Česká zbrojovka, a.s. - Oznámení úrokové sazby na 11. výnosové období dluhopisu Č.ZBROJOVKA VAR/2022, ISIN CZ0003513533
9:06Rozbřesk: Nové kmeny koronaviru udržují trhy v napětí
8:51Evropské burzy čeká před večerním Fedem zřejmě rozkolísaný začátek dne  
8:28Odklady nákupů, obava o zaměstnání. Spotřebitelská důvěra v Německu prudce klesla
8:25Zisk Microsoftu vzrostl o třetinu, především díky cloudu
7:56SAB Finance ve čtvrtek vstoupí na pražskou burzu, láká na dvojí výplatu dividendy za rok
26.01.2021
17:58Compass Minerals a valuační atraktivita akcií menších firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (12/20 Q4, Bef-mkt)
Apple Inc (12/20 Q1, Aft-mkt)
Automatic Data Processing Inc (12/20 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Group Inc/The (12/20 Q4, Bef-mkt)
Boeing Co/The (12/20 Q4, Bef-mkt)
Crown Castle International Corp (12/20 Q4, Aft-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (12/20 Q4, Aft-mkt)
Facebook Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
Lam Research Corp (12/20 Q2, Aft-mkt)
Las Vegas Sands Corp (12/20 Q4, Aft-mkt)
Norfolk Southern Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
ServiceNow Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Tesla Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
12:00Anthem Inc (12/20 Q4)
12:55VF Corp (12/20 Q3)
13:00AT&T Inc (12/20 Q4)
13:00Nasdaq Inc (12/20 Q4)
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba
22:05Stryker Corp (12/20 Q4)
22:05Whirlpool Corp (12/20 Q4)