Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Franklin Templeton: Americké volby a důsledky za velkou louží

Franklin Templeton: Americké volby a důsledky za velkou louží

31.08.2020 5:58
Autor: Redakce, Patria.cz

V letošních prezidentských volbách v USA se proti sobě postaví Donald Trump a kandidát demokratů Joe Biden, politický veterán zastupující progresivnější přístup. O tom, jaké budou dopady amerických voleb pro Evropu, píše šéf oddělení evropských pevných výnosů společnosti Franklin Templeton David Zahn.

V roce 2016 bylo těžké tušit, co od Donalda Trumpa, nekonvenčního kandidáta, který nečekaně vyhrál americké volby, očekávat. Trump byl tehdy podceňován, byl jsem však toho názoru, že situací otřese. A to se určitě stalo.
Trumpova nacionalistická rétorika narazila před čtyřmi lety u mnoha Američanů na úrodnou půdu, stejně jako kampaň zacílená na to „učinit Ameriku opět velkou“, dokonce i na úkor napjatých vztahů s jinými zeměmi. Vztahy mezi USA a Čínou a USA a Evropou začaly být napjaté.

Pokud si Trump zajistí druhý mandát, budou vztahy mezi Spojenými státy a Evropou pravděpodobně napjaté i nadále a obchodní válka, která charakterizovala jeho působení v úřadu, bude asi pokračovat. V obchodní válce s Čínou a s americkými politickými rozhodnutími orientovanými na vlastní zemi se Evropa stala obětí křížové palby.

Trend směrem k deglobalizaci bude zřejmě také pokračovat. Vynoří se další jednostranně vyhlašované podmínky obchodu, což je pro Evropu problematičtější. Evropané si rádi počínají vícestranným způsobem. Funguje tak Evropská unie, kde se 27 států musí sejít a najít kompromis v celé řadě otázek. Neznamená to, že každá členská země vždycky souhlasí, ale Evropané s tímto nadnárodním přístupem fungují.

Trump tedy přinese další geopolitickou volatilitu nejenom Evropě, ale celému světu.

Přijmou Evropané Bidena?

Kdyby listopadové volby vyhrál Biden, zaregistrujeme omezování mnoha Trumpových opatření v celé řadě oblastí, jako je obchod nebo otázky životního prostředí. Pokud jde o zahraniční politiku, tak zde Biden již konstatoval, že dává přednost vícestrannému přístupu (podobě jako Evropané) a že by chtěl znovu vybudovat mosty se zeměmi, které mohou být za Trumpa pod tlakem.

Biden je tím typem politika, se kterými jsou Evropané zvyklí jednat. Chce lidi spojovat a v Evropě by byl zřejmě dobře přijat.

Jinou velkou oblastí zájmu je pro Evropu silnější Bidenovo angažmá v otázce globálního oteplování. Oznámil již klimatický plán v objemu 2 biliony USD, který zahrnuje čisté energie, snižování emisí z fosilních paliv, a vylepšuje infrastrukturu. Tento plán se mnohem více shoduje s tím, jak se sedmiletý rozpočet EU a záchranný fond odhodlaly věnovat značnou pozornost zezelenání evropské ekonomiky. Tato problematika by oba celky mohla přiblížit.
Trump vypověděl Pařížskou dohodu, ve které se zhruba 190 zemí zavázalo ke snížení emisí skleníkových plynů. Biden by ale zřejmě vrátil USA zpět do hry, což by bylo dobré pro napravení vztahů s Evropou.

Pokud budou USA a Evropa v boji proti klimatické změně a ve snaze ozelenat svoje politiky znovu více zajedno, pravděpodobně to vytvoří další inovace na finančních trzích – například další zelené dluhopisy nebo jiné cenné papíry k financování těchto projektů. Z mého pohledu Evropané tento vývoj přivítají, protože jsou odhodláni emise snižovat a utrácet za to peníze.

Deregulace je další věcí, kterou sledovat. Za Trumpa jsme zažili velký tlak směrem k deregulacím. Pokud se tedy něco z toho vrátí zpět, mohlo by to znamenat překážky ve fungování mnoha firem.
Ať vyhraje kdokoli, budou pravděpodobně nadále růst fiskální výdaje. Republikáni se obvykle považují fiskálně konzervativnější, v Trumpově případě to tak ale nebylo, jmenovitě kvůli pandemii Covid-19 a šancím, že i v následujícím roce bude nadále problémem.

Bez ohledu na to, kdo z obou kandidátů se nakonec stane vítězem, se nedomníváme, že dynamika trhů s pevným výnosem dozná globálně výraznějších změn. Kdyby nenastala krize s Covid-19, situace by pravděpodobně vypadala docela jinak. Vzhledem k tomu, jak ale centrální banky zaplavily svět likviditou, nepředpokládám masivní nárůst výnosů jenom proto, že se v USA změní prezident. Stále tu je dost likvidity k tomu, aby trhy zůstaly v klidu, a mohlo by to i utlumit část volatility, kterou bychom s volebním cyklem obvykle pozorovali.

I když některé politiky se se změnou americké administrativy změní, náš postoj k investování do fixed income v tuto chvíli neměníme.

I nadále dáváme přednost investicím do firemních dluhopisů, jak investičního stupně, tak s vysokým výnosem, protože se domníváme, že nabízejí dobrou hodnotu. Také se nám líbí nejádrové evropské státní dluhopisy, jako jsou italské, portugalské a slovinské, a menší země jako Kypr, které by měly nadále registrovat slušnou podporu ze strany Evropské centrální banky.

Evropský záchranný fond za 750 miliard EUR, který poskytuje úlevu členským státům EU strádajícím kvůli pandemii Covid-19, potvrdil evropskou integraci a trhům poskytuje stabilitu. Snížila se prémie, kterou by investor musel platit u evropských aktiv vzhledem k riziku možného evropského rozpadu, a to zůstává stejné i bez ohledu na americké volby. Dění za "velkou louží" budeme ale určitě sledovat.

Autor: David Zahn, vedoucí pro evropské dluhopisy u Franklin Templeton

 

Čtěte více:

Trumpovi klesá podpora, mění manažera své volební kampaně
16.07.2020 11:23
Americký prezident Donald Trump v situaci, kdy klesá jeho podpora mezi...
Fidelity International: Volby v čase koronaviru a za recese
17.07.2020 10:55
Jak upozorňují odborníci z Fidelity International, investoři, kteří př...
Trump se zmínil o možnosti odkladu prezidentských voleb
30.07.2020 16:32
Americký prezident Donald Trump se dnes poprvé zmínil o možnosti odklo...
Biden přijal nominaci na prezidenta USA
21.08.2020 8:52
Joe Biden přijal nominaci Demokratické strany do souboje o Bílý dům, o...
FT: Joe Biden sází na zezelenání americké energetické politiky
25.08.2020 5:46
Působil v Obamově administrativě, která dohlížela na historický vzestu...
CNBC: Analytici předpovídají, jak dopadnou americké volby, a jak budou reagovat akcie
27.08.2020 5:59
Většina analytiků akciového trhu, které oslovila stanice CNBC, očekává...

Váš názor
  •  
    31.08.2020 9:17

    "Také se nám líbí nejádrové evropské státní dluhopisy, jako jsou italské, portugalské a slovinské, a menší země jako Kypr, které by měly nadále registrovat slušnou podporu ze strany Evropské centrální banky".....proč už rovnou nezruší komerční banky.....když tu máme zachránce z řad CB....a nejlepší by bylo, aby ty peníze posílali přímo lidem bez různých prostředníků.....
    abc1
Aktuální komentáře
10.06.2023
14:59Rusko se chytilo do rupiové pasti, v zahraničí mu leží miliardy
8:09Víkendář: Ropná centrální banka a další výhled na této komoditě
09.06.2023
22:06Tesla táhla Nasdaq 100 k lepšímu výsledku, TSLA US +4,06 %  
17:59Zvedání sazeb a utažená monetární politika není to samé
17:18Techy táhnou S&P 500 dál do býčího trhu  
16:20Technická analýza S&P 500: Jasno až skoro jasno, ale objevují se první signály oblačnosti  
15:20Bern pomůže bance UBS při problémech s Credit Suisse až devíti miliardami franků
14:44Bloomberg: Slabý evropský průmysl udržuje poptávku po plynu na nízké úrovni
13:27Turecko jmenovalo guvernérkou centrální banky bývalou manažerku zkrachovalé First Republic Bank
13:08USA chtějí prodloužit zmrazení digitální daně, do dohody přitom hodil vidle Kongres
11:58Evropským akciím se nahoru nechce, trhy už vyhlížejí Fed  
11:42Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:11Perly týdne: Apple směrem ke 4 bilionům dolarů kapitalizace a terapie kvůli Amazonu
11:10Výrobní ceny v Číně v květnu meziročně klesly o 4,6 %
10:46Výkony slovenského průmyslu v dubnu meziročně klesly o dvě procenta
10:35Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
9:07Rozbřesk: Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko? S&P500 se vrátil do býčího trhu
8:58Evropské trhy vstoupí do posledního obchodního týdne mírným nádechem  
8:45Energetika EDF se rozloučila na francouzské burze. Stát ji vykoupil od listopadu s vysokou prémií pro menšinové akcionáře
8:41Sněmovna dala šanci zpomalení valorizace penzí, debata trvala přes 13 hodin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data