Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
JPMorgan vsadila miliardy dolarů na převrat v evropském fotbalu

JPMorgan vsadila miliardy dolarů na převrat v evropském fotbalu

20.04.2021 6:09
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Čtyři miliardy dolarů. Částka, kterou vsadila přední americká banka JPMorgan na největší revoluci v evropském fotbalu za posledních zhruba 70 let. Dvanáct fotbalových velkoklubů z Anglie, Španělska a Itálie oznámilo rozchod s prestižní Ligou mistrů UEFA - a založení nezávislé superligy. Její členové budou mít k dispozici fond ve výši 3,5 miliardy eur, za kterým stojí již zmíněná JPMorgan. Rozhodnutí cloumá vášněmi fanoušků, politiků…ale také investorů.

Lídry nového projektu jsou Manchester United, Juventus Turín a Real Madrid, jehož prezident Florentino Pérez se také stal prvním předsedou superligy. Dalšími členy soutěže jsou Liverpool, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Barcelona, Atlético Madrid, AC Milán a Inter Milán. Představitelé německé a francouzské ligy se do projektu nezapojili.

Americká investiční banka souhlasila, že zainvestuje počátečních 3,5 miliardy eur na vytvoření této ligy. S dalšími platbami a výdaji to bude činit 4 miliardy eur na vznik elitní soutěže. Investici hodlá JPMorgan uskutečnit nejdříve sama, dodal nejmenovaný zdroj. Časem by ji ale mohla zpřístupnit i investorům.

Začíná hořký souboj o peníze?

Představitelé superligy uvedli, že by chtěli mít 15 takzvaných zakládajících členů, které by každou sezonu doplnilo pět kvalifikovaných klubů na celkových dvacet účastníků. Kdy by měla soutěž odstartovat, její zástupci neoznámili. V dřívějších plánech se hovořilo o ročníku 2022/23.

Rozhodnutí podle agentury Reuters rozpoutává hořký boj o lukrativní příjmy z tohoto sportu. Podle některých analytiků může oznámení o založení nové ligy sloužit jako fígl, jak ze stávajících evropských soutěží vytřískat víc peněz.

Podle analytiků italské banky Intesa Sanpaolo by si odpadlická liga elitních klubů mohla zajistit televizní práva za více než 2 miliardy eur. Právě tolik zhruba ročně vydělala Liga mistrů v sezónách 2018 až 2021. Tentokrát by si ale tyto peníze rozdělilo jenom 20 klubů. Prospěch by z ní vzhledem ke kvalitě zápasů a velké divácké základně prý mohly mít i prodeje vstupenek, sponzoring a marketing s propagací.

Vidina větších tržeb možná potěšila investory. Akcie italského Juventusu rostly v pondělí ve Frankfurtu i o více než 19 procent, ukazují data Patrie. Akcie Manchester United se v newyorském obchodování zvedaly v první polovině seance o více než 9 procent. Naopak akcie fotbalových klubů Ajax, Olympique Lyon nebo AS Roma, které se do Superligy nezapojily, v pondělí stagnovaly, nebo mířily na jih.

Manchester akcie superliga 

Zdroje: Patria.cz

Zvednout padací most je proti pravidlům

Fotbalové kluby s akciemi upsanými na burze ale nejsou jedinými finančními aktivy, pro která by tento přelom mohl představovat ohrožení. Na ráně by prý mohly být také vysílací společnosti. Distribuční práva na zápasy Ligy mistrů UEFA drží firmy jako Vivendi, Telefónica nebo Amazon a Comcast.

„Jasnou implikací je podstatné snížení hodnoty práv pro stávající Ligu mistrů UEFA, která by se tímto stala buď zcela okrajovou, nebo pokračovala bez účasti některých/většiny nejvýznamnějších a nejcennějších klubů,“ napsali podle Reuters v poznámce analytici Citi.

Rozhodnutí ale budí i vlnu nevole. Světová federace FIFA a evropská unie UEFA, jejíž Ligu mistrů tento krok ohrožuje, odtržení klubů odsoudily. Na stranu UEFA se také postavili francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson. Další otázkou je i reakce fanoušků a nebezpečí ostrakizace jinými národními týmy. Přidělení stálého členství jenom některým klubům odporuje pravidlům mezinárodního fotbalu, podle kterých se do většiny prestižních soutěží může, a nebo nemusí, kvalifikovat kdokoli.

Zdroje: ceskenoviny.cz, Bloomberg, Reuters, Patria.cz

 

 

 

Čtěte více:

Michele z JPMorgan: Zapomeňte na bubliny a svezte se na rally
18.02.2021 12:46
Bob Michele má špatnou zprávu pro všechny na Wall Street i mimo ni, kt...
Dimon: Investování se musí učit, obligace bych si nekoupil
08.03.2021 11:48
Ředitel banky JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon hovořil na Bloomberg Ma...
Růst americké ekonomiky v letošním a příštím roce
15.03.2021 19:08
JPMorgan předpokládá, že americká ekonomika se v druhé polovině letošn...
JPMorgan a jeho investiční divize opět zazářily (komentář analytika)
14.04.2021 18:13
Výsledky JPMorgan Chase (Investiční tipy) překonaly očekávání na celé...
Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu
19.04.2021 15:13
Začínající týden bude znovu hodně o firemních výsledcích, takže se můž...

Váš názor
  • J.P. Morgan vsadila na převrat ve fotbalu
    20.04.2021 9:22

    A kdo vsadil na převrat v české politice prostřednictvím pochybné zprávy od ještě pochybnějšího plukovníka úkolovaného CIA?
    Ullsperger
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data