Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zastavte investice do ropy, plynu a uhlí, vyzývá Mezinárodní energetická agentura

Zastavte investice do ropy, plynu a uhlí, vyzývá Mezinárodní energetická agentura

18.05.2021 16:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v dnešní zprávě vyzývá vlády, aby okamžitě zastavily investice do ropných, plynových a uhelných projektů, pokud chtějí zajistit uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Ropa Brent dnes zároveň poprvé od poloviny března dosáhla ceny přesahující hranici 70 dolarů za barel díky vyšší spotřebě spojené s oživením po pandemii.

Mezinárodní energetická agentura, která strávila čtyři desetiletí prací na zabezpečení dodávek ropy pro průmyslové země, ve svém novém plánu pro dosažení čistých nulových globálních emisí uhlíku do roku 2050 jasně stanovila, co musí planeta udělat, aby zabránila škodlivým změnám klimatu - a jak daleko to je od naší současné reality. Svět má podle ní na výběr - zastavit vývoj nových ropných, plynových a uhelných polí dnes nebo čelit nebezpečnému nárůstu globálních teplot.

V dnes zveřejněné zprávě navrhuje například okamžitě zastavit investice do ropných, plynových a uhelných projektů. A pokud vlády chtějí uhlíkovou neutralitu do roku 2050 zajistit, musí se nejpozději do roku 2035 zastavit prodej nových osobních aut se spalovacím motorem a globální odvětví elektřiny musí dosáhnout čistých nulových emisí do roku 2040. Tato zpráva má být vodítkem pro další kolo globálních rozhovorů o klimatu, které se uskuteční v listopadu ve Skotsku.

Do roku 2030 bude potřeba zvýšit globální investice v energetickém sektoru na pět bilionů dolarů ročně. Téměř 90 procent výroby elektřiny by mělo do roku 2050 pocházet z obnovitelných zdrojů a většina zbytku z jaderné energie. Solární fotovoltaické zdroje by měly do roku 2030 přispívat 630 gigawatty (GW) ročně a větrná energie musí vzrůst na 390 GW, vypočítává IEA. To představuje dohromady čtyřnásobek objemu z loňského roku, který byl rekordní.

Dosavadní opatření nestačí, upozorňuje agentura. Pokud bude svět chtít globálnímu oteplování zabránit, bude potřeba od základu změnit způsob, jakým se na planetě energie vyrábí, distribuuje a používá. "Cesta k čisté nule je úzká, ale stále dosažitelná. Pokud se chceme do roku 2050 k čisté nule dostat, nepotřebujeme žádné další investice do nových ropných, plynových a uhelných projektů," řekl agentuře Reuters výkonný ředitel IEA Fatih Birol. Podle něj stojí lidstvo možná před nejnáročnějším úkolem v historii.

Ropa Brent dnes dosáhla poprvé od poloviny března ceny přesahující hranici 70 dolarů za barel díky vyšší spotřebě. Ta snížila nadbytek ropy, která se nahromadila loni na vrcholu pandemie Covid-19. Delší období, kdy by se cena této komodity pohybovala nad 70 dolary za barel, nenastalo od roku 2019.

2

Ropa se tak letos připojila k dalším komoditám na vzestupu poté, co se poptávka po ní odrazila od dna pandemie. Naposledy to vedly v poptávce USA, kde vykazuje známky oživení i zaostávající letecký průmysl, a Evropa. Obchodníci jsou ohledně vyhlídek na býčí léto optimističtí, protože spotřeba se v obou regionech vrací zpět, a to navzdory šíření koronaviru v některých částech Asie.

Zdroj: Bloomberg, ČTK

 
 

Čtěte více:

Zamlčovaný problém čipů
10.04.2021 16:07
Polovodiče se staly nezbytnou součástí každodenního života a také jedn...
Zelené, podhodnocené. A vlna nových akcií
20.04.2021 18:06
Morningstar přišla se seznamem nejvíce podhodnocených „climate-friendl...
Investujte pravidelně pomocí ETF: Zelené energie pro čisté svědomí i velice zajímavé zhodnocení
26.04.2021 11:50
Jak si se zajímavým výnosem odkládat už od stokorun měsíčně a rozhodov...
Perly týdne: Obrat na akciích a komoditní supercyklus
07.05.2021 12:01
Barry Knapp míní, že přichází reflace a na historickém příkladu ukazuj...
Nablýskané nic
07.05.2021 18:32
Je to již nějaký čas, co jsem se tu věnoval ESG investicím, tedy inves...

Váš názor
 •  
  23.05.2021 17:54

  Jakmile do trhu začne od stolu kibicovat úředník či politik, je nejlepší nechat jeho teplé místečko tržne vyhladovět.
  oupv
 • Jojo
  18.05.2021 21:34

  Peněz se nikdo nevzdá zadarmo, i přes drancování planety...a ještě se to dotuje!!
  štíreček
 •  
  18.05.2021 17:53

  šílenci
  občan
  • ano šílenci
   18.05.2021 20:35

   praktické je to geopoliticky - co nesvedla studená válka v 80´s - 90´s, to svede green deal (letos se to šíří jako rakovina od Davosu přes IEA k fiskální politice všech advanced ec.) - dlouhodobým pozitivním efektem bude útlum vývoje a výroby zbraní, protože tzv. nedemokratické/ teroristické/ autokratické/ komunistické režimy přijdou postupně o zásadní příjem do státního rozpočtu a definitivně zaniknou (narativu "zbrojit je přesto nutné kvůli nevyvrácené existenci mimozemské civilizace" lze zatleskat a ocenit tatíčka vládu co se postará o obyčejného člověka, na druhou stranu by bylo třeba podívat se v takovém případě do zrcadla a položit si otázku dítěte "čím asi bojují, když se volně přepravují vesmírem a my se právě naučili přistát až na Marsu?" /// nepraktické je představit si, jak se ze dne na den změní uvažování celého světa soukromých firem nahradit ropu plyn a uhlí alternativními procesy zajištění dopravy, přepravy, tepla, elektřiny, výroby čehokoliv, aniž by to mělo dopad na setrvačnost těžby surovin, logistiky, potřeby okamžitých substitučních investičních a výrobních kapacit, parametrů vzdělávacího procesu v režimu základka-střední-vysoká atd.atd. /// pojem fiskální politika si v jádru věci protiřečí s pojmem demokratická volba a snad naprosto nikomu průměrně vzdělanému tento stav nevadí, přestože jsou u vesla šílenci
   Mudr.c
   • Re: ano šílenci
    19.05.2021 6:00

    Jo, magoři už neví kam ten nůž vrazit. Zcela stačí zastavit podíl bio složky v palivech. Automobilky mají velmi úsporné a efektivní motory, ropáci vyvíjejí paliva 3 tisíciletí ale aktivisti není co by…. Jak tahle hysterie dopadne…?
    Čert
Aktuální komentáře
19.04.2024
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflix zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data