Jak si se zajímavým výnosem odkládat už od stokorun měsíčně a rozhodovat si samostatně o tom, do čeho své peníze vložím? Do zelené energie? Do zajímavé a dravě se rozvíjející oblasti robotiky? Nebo do klíčových amerických akcií v indexu S&P 500? „Pravidelné investování do ETF a ETF samotná se těší mezi klienty Patrie čím dál větší oblibě,“ říká obchodní ředitel Patrie Jan Kovalovský. Nová ETF v nabídce pravidelných investic od Patrie si teď na strákách Patria.cz postupně představíme. Začínáme iShares Global Clean Energy, které se zaměřuje na třicet globálních firem působících v sektoru čisté energie.
iShares Global Clean Energy (IE00B1XNHC34) je veřejně obchodovaný fond, který sleduje metriky vycházející z hodnocení MSCI ESG Fund. ESG je zkratkou pro anglická slova „environmentální, sociální a řízení“ a hodnotí jednotlivé firmy, které následně ETF fond zařadí nebo nezařadí do svého portfolia. Jedná se tedy o unikátní ETF, které může pomoci investorům zařadit do svého portfolia také nefinanční aspekt, týkající se udržitelnosti.
ETF zaměřené na čistou energii mohou investoři do svého portfolia tedy přidat na základě odpovědného investování, ale toto ETF může zajímat také investory, kteří hledají vyšší možnosti zhodnocení s vyšší volatilitou. Výkonnost tohoto ETF v roce 2020 přesáhla hodnotu 140 % a také rok 2019 byl podle výkonnosti úspěšný se zhodnocením přes 43 %. Zisky z minulých let však neukazují možnosti budoucího zhodnocení. Kumulativní zhodnocení za posledních 5 let (ke konci března) bylo však „jen“ přes 185 %.
Co si pod zeleným ETF na čisté energie konkrétně představit? Nejlépe napoví konkrétní společnosti, patřící do iShares Global Clean Energy. Největšími z nich jsou vodíkový Plug Power, solární a bateriový Enphase Energy, či výrobci větrných elektráren Gamesa a Vestas Wind Systém. Regionální zaměření však není pouze na USA a Evropu, ale i na Asii či třeba Latinskou Ameriku. Prostřednictvím tohoto ETF tedy investor investuje po celém světě.
Mezi 5 největších firem v tomto ETF patří následující:

Zdroj: Morningstar
Sektorově je v ETF nejvíce zastoupen sektor utilit (44,63 %), následovaný technologickým sektorem s 31,09% zastoupením. Třetí příčku obsazuje sektor průmyslový s 22,15 %.
Disclaimer:
U podkladových nástrojů tohoto finančního produktu zatím nebylo prokázáno, že zohledňují kritéria EU pro environmentálně udržitelné hospodářské činnosti ve smyslu Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2019/2088 ze dne 27. listopadu 2019 o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb (dále jen jako „Nařízení“). Memorandum o udržitelnosti investic je dostupné na našich stránkách na tomto odkazu.
„Výše uvedené sdělení není investičním poradenstvím ani investičním doporučením, nezohledňuje znalosti, zkušenosti v oblasti investování do investičních nástrojů ani finanční situaci investora, jeho cíle či postoj k riziku.
Toto sdělení není nabídkou podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídkou podle § 1780 občanského zákoníku.
Hodnota, cena či příjem z investičních nástrojů se mohou měnit anebo být ovlivněny pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do investičních nástrojů znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.“