Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Photon Energy upsala v nabídce necelou polovinu akcií. Akcie se propadly až o 30 %

Photon Energy upsala v nabídce necelou polovinu akcií. Akcie se propadly až o 30 %

25.06.2021 12:31, aktualizováno: 25.6. 13:49
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Solární společnost s českými kořeny Photon Energy upsala ve veřejné nabídce stávajících akcií necelou polovinu nabízených cenných papírů. Cena akcie v úpisu kvalifikovaným investorům byla přitom stanovena výrazně pod předešlou zavírací cenou. Vyplývá to z dnešního sdělení společnosti. Akcie společnosti se dnes na to konto ve Varšavě propadly až o 30 %, což byl pro ně největší propad od  debutu v roce 2013, podotkla agentura Bloomberg. Firma z nabídky akcií získala zhruba 196 milionů korun. Částku hodlá využít na financování nedávno oznámené dlouhodobější strategie růstu, uvedl Photon v dnešním sdělení. 

Veřejná nabídka stávajících vlastních akcií, která byla určena pro kvalifikované investory, skončila včera v 15:00 SELČ. Společnost ve zrychleném úpisu našla kupce pro 5,22 milionů akcií za cenu 7 PLN, což bylo pod závěrečnou cenou z předešlé seance. Ve Varšavě titul ve čtvrtek zavíral na 11,60 PLN/akcii a ve středu na 11,70 PLN/akcii. Dnes se kolem poledne SELČ obchodoval na 8,10 PLN/akcii. V Praze pak byl titul kolem poledne na 60 Kč/akcii, což odpovídalo propadu o zhruba 15,5 %, později ale ztráty reudkovaly na zhruba -10 %. Ve čtvrtek i ve středu zavíral na stejné ceně, tedy 71,00 Kč/akcii.

V nabídce bylo až 11,7 milionu stávajících akcií, které nabízela firma a dva její hlavní akcionáři, což odpovídalo skoro pětinovému podílu. Nabídka 5 milionů stávajících vlastních akcií představuje 8,33 % základního kapitálu společnosti a zvýší objem volně obchodovatelných akcií z 14,36 % na 22,69 %.

Majoritní akcionáři podle dnešního sdělení akcie poskytnuté do prodeje neprodají. "Majoritní akcionáři vyjádřili svůj závazek vůči společnosti tím, že nevložili žádné vlastní akcie," uvedl Photon. Do nabídky nebyly zahrnuty ani akcie související s odkupem zaměstnaneckých akcií. Objem upsaných akcií pak odpovídá hrubé částce 35,0 milionů PLN (196 milionů CZK).

„Toto umístění vlastních akcií představuje pro Photon Energy Group důležitý milník a vzhledem k současnému náročnému získávání finančních prostředků jsme s výsledky spokojeni,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel společnosti Photon Energy Group.

„Získáním nového kapitálu jsme učinili významný krok pro zajištění financování nedávno ohlášené strategie růstu zaměřující se na rozšíření vlastního portfolia zdrojů čisté elektřiny a zajištění stabilních zdrojů příjmů z našeho plně integrovaného obchodního modelu. Jsme velmi rádi, že můžeme mezi našimi akcionáři přivítat polské a mezinárodní investory,“ uvedl také.

Photon Energy hodlá použít výnos z nabídky na zrychlení obchodního růstu v rámci nedávno ohlášené strategie rozvoje společnosti na období 2021-2024. Do roku 2024 má v úmyslu rozšířit vlastní portfolio fotovoltaických elektráren ze 74,7 MWp na celkový instalovaný výkon minimálně 600 MWp. Také počítá s vývojem dalších fotovoltaických projektů o výkonu 1,5 GWp a rozšířením svého globálního portfolia provozu a údržby elektráren na 1,0 GWp ve srovnání se současnými 300 MWp. V důsledku zrychleného růstu podnikání očekává správní rada společnosti v roce 2024 růst EBITDA o přibližně pětinásobek ve srovnání s údaji z roku 2020, uvedla firma.

Vývoj akcií Photon Energy v porovnání s indexem PX na pražské burze za posledních 5 let:

Photon Energy akcie úpis

Photon Energy na začátku ledna vstoupila na hlavní trhy burz v Praze a Varšavě. Do té doby byla společnost obchodovaná na neregulovaných trzích obou burz - NewConnect ve Varšavě a Free Market v Praze.

Zdroje: Photon Energy, Patria.cz, Bloomberg

Foto: Photon Energy

 
 

Čtěte více:

Photon Energy loni zvýšila provozní zisk, tržby naopak klesly
12.02.2021 12:04
Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy zvýšila v l...
Photon Energy prudce propadl zisk. Vysvětluje to nižšími výnosy a rozvojem projektů v Polsku a Rumunsku
12.05.2021 12:00
Mezinárodní solární skupině s českými kořeny Photon Energy klesl v prv...
Photon Energy přichází s novým výhledem dlouhodobé strategie. Plánuje velký růst a pětinásobný zisk EBITDA do roku 2024
10.06.2021 10:06
Photon Energy dnes oznámila svůj výhled dlouhodobé strategie. Mezi vyt...
Photon Energy nabízí investorům zhruba pětinový podíl
16.06.2021 14:53
Photon Energy N.V. dnes oznámila spuštění nabídky stávajících akcií, u...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.03.2026
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data