Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny výrobců stouply v lednu nejrychleji od 90. let. Meziročně rostly nejvíce v zemědělství

Ceny výrobců stouply v lednu nejrychleji od 90. let. Meziročně rostly nejvíce v zemědělství

23.02.2022 10:17, aktualizováno: 23.2. 11:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Meziroční růst cen výrobců v lednu opět zrychlil. Nejvíce se ceny zvýšily v zemědělství, kde proti loňskému lednu vzrostly o 21,4 procenta po prosincovém zvýšení o 18,8 procenta. U průmyslových výrobců zrychlil meziroční nárůst cen na 19,4 procenta z prosincových 13,2 procenta a ve stavebnictví na 8,3 procenta z 8,2 procenta. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Celkově byl meziroční růst cen průmyslových výrobců nejrychlejší od ledna 1992. Významně rostly především ceny v odvětví elektřiny plynu a páry, a to o 40,6 %.

Ceny tržních služeb pro podniky byly v lednu meziročně vyšší o 3,2 procenta, zatímco v prosinci o 1,7 procenta.

Ceny rostly také v meziměsíčním srovnání. V průmyslu podle vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimíra Klimeše rostly dokonce nejrychlejším tempem od února 1991, když se zvýšily o téměř sedm procent. Ceny zemědělských výrobců se proti prosinci zvýšily o 4,4 procenta a stavební práce od konce loňského roku zdražily o 0,5 procenta a tržní služby pro podniky o 0,7 procenta.

11 

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali značne pomalejší nárůst: u meziročního čísla o 13,5 % a u meziměsíčního jen o 1,3 %.

"Lednové ceny výrobců (...) potvrdily, že inflační tlaky ve výrobních sektorů zůstávají citelné, což bude znamenat tlak na další růst cen pro konečné spotřebitele," uvedl v komentáři hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Spotřebitelská inflace tak podle něj nedosáhla svého vrcholu a "v dalších měsících se patrně podívá nad 11% hranici, čemuž přispívá i geopolitická rizika dále zvyšující ceny energetických komodit".

Poslední prognóza ČNB předpokládá růst cen průmyslových výrobců v 1. čtvrtletí 2022 o 14,5 % meziročně, připomíná Seidler, a růst cen zemědělských výrobců pak 16,2 % meziročně. "Lednový vývoj však všechny tyto odhady poslední prognózy ČNB překonává. To předznamenává i rychlejší růst spotřebitelských cen oproti prognóze ČNB a patrně tak i ještě další zvýšení úrokových sazeb směrem k 5% hranici," podotkl také ekonom.

V průmyslu byl meziroční nárůst cen vyšší než letos v lednu podle statistiků naposledy před 30 lety, uvedli dnes statistici. Největší vliv na lednové meziroční zdražení měly zejména vyšší ceny energií. Cena elektřiny, plynu a páry stoupla proti lednu 2021 o dvě pětiny, přičemž jen u elektřiny byla vyšší o polovinu. Vedle toho o polovinu vyšší ceny než před rokem byly také u chemických látek a o zhruba čtvrtinu zdražily kovy, kovodělné výrobky, dřevo, papír a tisk. Vzrostly i ceny potravinářských výrobků, vody, koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny dopravních prostředků klesly.

U zemědělských výrobců v meziročním srovnání stouply zejména ceny v rostlinné výrobě, a to o třetinu. V živočišné výrobě byly vyšší o necelých osm procent. Proti loňskému lednu byly dražší olejniny, obiloviny, brambory, skot, mléko a vejce. Naopak zlevnilo ovoce a jatečná prasata. "Pro další měsíce a do dalších čtvrtletí stále platí konstatování, že se růst cen v rostlinné výrobě může přelít také do růstu cen v živočišné výrobě a v potravinářském průmyslu, což může posílit tlaky směrem ke zrychlení růstu cen potravin pro konečné spotřebitele," upozornil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Ceny materiálů a výrobků pro stavebnictví byly meziročně vyšší o téměř čtvrtinu. V oblasti tržních služeb pro podniky o více než deset procent zdražilo skladování a podpůrné služby v dopravě a reklamní služby. Vyšší byly i ceny za služby v oblasti zaměstnávání a za vydavatelské, právní a účetnické služby.

Generální ředitel společnosti Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič se domnívá, že růst cen stavebních materiálů po loňském skokovém růstu letos zpomalí. "Absolutní většina výrobců již své nákladové vstupy zohlednila v cenících na startu tohoto roku. Na rostoucí ceny ve stavebnictví bude mít nadále vliv i chybějící tisíce pracovníků, stavební firmy budou muset na trhu víc hledat, což povede k tlaku na růst mezd, a to jak mezi kvalifikovanými pracovníky, tak i mezi dělníky," řekl ČTK.

Zdroje: ČTK, ČSÚ, Řeuters, ČBA

 
 

Čtěte více:

Celosvětová inflace se vrací
21.02.2022 5:56
Inflace se vrátila rychleji, dosáhla výraznějšího maxima a ukázala se ...
Heineken bude zdražovat. Stouply mu náklady na hliník a poplatky za přepravu jsou
16.02.2022 11:56
Špatnou zprávu si dnes pro zákazníky připravil pivovar Heineken. Spole...
Od německé potravinované banky po italské gelato. Jak se inflace zakousla do eurozóny
19.02.2022 15:37
Nejvyšší míra inflace od vzniku eurozóny dopadá na životní úroveň Evr...
ČNvlog: Cesta zpět k 2% inflaci
18.02.2022 15:24
Meziroční spotřebitelská inflace v lednu 2022 dosáhla 9,9 % a v nejbl...
Rozbřesk: Obilnice Evropy čelí agresi, připravme se na další pro-inflační šok
23.02.2022 9:19
Vstup ruských vojsk na východní Ukrajinu je budíčkem nejen pro řadu po...

Váš názor
 •  
  23.02.2022 13:48

  v 2016 kde začíná graf jsem byl přesvědčený, že NS2 je správný strategický krok pro Evropu, jak zajistit energii dlouhodobě za relativně konstantní ceny zvedající se vždy s prvním lednem o legrační míru inflace. Německo od r.2006 více než 80% podílem obchodu na svém HDP táhne celou Evropu. Při pohledu na trend za posledních 12 měsíců si kladu otázku, jestli i nadále budou moct všichni němečtí zákazníci absorbovat tento cenový veleskok, přece při pohledu na takový graf si musí řadový manažer položit otázku, zda-li udrží obejm prodeje na stejných čílech.. nemyslím tržby, ale počet jednotek.. jistá opatrnost v optimismu by asi byla na místě.. parametr cena ve vztahu nabídka/poptávka má docela velký význam a parametr zúžený okruh konkurence v případě plošného růstu cen pozbývá na atraktivnosti - prodá se úplně všechno co je nutné nakoupit..; žeby první vlaštovka? "12:18 Villeroy de Galhau z ECB: Zhoršující se krize na Ukrajině znamená, že ECB bude klást ještě větší důraz na svou flexibilitu a možnosti, zatímco opouští svoje stimulační opatření a posouvá se směrem k růstu sazeb (Bloomberg)" (tento trend experti z ECB viděli a věděli o něm už před vánocemi, jak je silný, nicméně vyrukovali s růstem sazeb přesně druhý pracovní den po invazi - tak tomu se říká předvídavost)
  Mudr.c
 • Turecká cesta ?
  23.02.2022 12:04

  to vypadá jako by tu 8 let vládl Turek a ne čobolak :o), uvahy zda sazby přelezou 5% jsou zdá se bezpředmětné, otázka by měla být zda nám bude stačit jednociferná sazba :o), ještě že máme tak schopné vůdce, že máme tu naši korunu, sice skoro bezcennou ale co hlavně že je naše
  Mike
  • Re: Turecká cesta ?
   23.02.2022 12:17

   jak Michl jednou prohlásil, není otázka zda, ale o kolik snížíme sazby.....škodovka je již dražší než WW....k tomu výrazná obměna v ČNB, tak si nedělám iluze, že sazby půjdou nahoru, kolik očekáváš na konci roku Kačku? Já 26,50 za Euro
   abc1
   •  
    23.02.2022 12:20

    kdo ví, ale dlouhodobě pokud jsme se rozhodli "dohánět" západ inflač.cestou, tak "sázím" na nějakých +/- 30 ale na konci roku asi ještě ne, ledaže by lidi ztratili v CZK uplně důvěru a došla rychle i recese, budoucnost ale u koruby bude asi zajímavá
    Mike
 •  
  23.02.2022 10:29

  Mohl by poskytnout odborné stanovisko kečupový teoretik, pravděpodobně budoucí guvernér ČNB a komik Aleš Michl??
  abc1
Aktuální komentáře
07.02.2023
6:07Trhy jsou naceněny na dokonalý scénář. To není reálné, varuje stratéžka Blackrock
06.02.2023
17:36USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg
17:21Akcie i korporátní dluhopisy tančí jinak, než Fed píská
17:15Trhy dále ochlazují svou euforii, objevují se nová geopolitická rizika  
16:03The Guardian: Křetínský doufá ve velký zisk díky dotacím pro britské elektrárny
15:52Prodávejte, jakmile S&P 500 překročí 4 200 bodů, varuje stratég Bank of America. Očekává 'oddalovanou apokalypsu'
13:53Apple má dobrý problém a přináší významný potenciál, domnívá se analytik Jim Suva
12:24Týdenní výhled: Centrální bankéři neztlumili euforii  
12:00Trhy vstupují do nového týdne negativně, američtí výrobci počítačových komponentů pokračují v propouštění  
11:13Podcast MakroMixér: Silná koruna a sonda do českého zemědělství s Martinem Sedláčkem. Bezprecedentní zdražování potravin, přeceňovaný Agrofert a nezastavitelný dotační doping
9:30Schodek zahraničního obchodu byl v prosinci překvapivě nižší. Na bilanci stále působila drahá ropa a plyn
9:22Stavební produkce v prosinci reálně meziročně klesla o 0,2 %. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 21,9 %
9:19Průmysl v prosinci opět táhly automobily. Za celý rok 2022 vzrostl o 1,7 %
9:05Rozbřesk: Alternativní scénář ČNB hlásí stabilitu sazeb na tři kvartály
8:58Úvod týdne ovládá nervozita, trhy míří níže. Klíčové body konferenčního hovoru Monety i aktualizované pohledy analytiků na cílové ceny  
8:25Nižší dopad WFT na zisk, 10% růst poplatků, 80% výplatní poměr pro dividendu i za FY23 a další střípky z konferenčního hovoru Monety  
8:13Mojmír Hampl: Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, jinak bude trpět
6:06Jsou evropské banky na nejpřekoupenějších úrovních od roku 1998?
05.02.2023
15:14Tesla má náskok v autonomii. Ta by mohla generovat 60 % její celkové hodnoty, říká investiční ředitelka ARK
7:58Víkendář: Podle Morgan Stanley sazby porostou ještě dlouho poté, co si akcie sáhnou na dno

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BNP Paribas SA (12/22 Q4, Bef-mkt)
Carlyle Group Inc/The (12/22 Q4, Bef-mkt)
Enphase Energy Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Fortinet Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Illumina Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
KKR & Co Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Royal Caribbean Cruises Ltd (12/22 Q4, Bef-mkt)
6:30Siemens Energy AG (12/22 Q1)
8:00BP PLC (12/22 Q4)
8:00Carlsberg AS (12/22 Q4)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
12:00Linde PLC (12/22 Q4)
13:30Hertz Global Holdings Inc (12/22 Q4)
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
22:05VF Corp (12/22 Q3)
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (12/22 Q4)