Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skupina Coloseum nabídne až 38 procent akcií na trhu START pražské burzy. Provozuje pizzerie, pivovar, Občanskou Plovárnu či hokejové arény

Skupina Coloseum nabídne až 38 procent akcií na trhu START pražské burzy. Provozuje pizzerie, pivovar, Občanskou Plovárnu či hokejové arény

19.05.2022 10:24, aktualizováno: 19.5. 11:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Skupina Coloseum chce emitovat až 38% podíl akcií, které nabídne prostřednictvím PX Start Burzy cenných papírů Praha v průběhu června. Stane se tak historicky první veřejně obchodovatelnou společností z gastronomického sektoru na pražské burze. Coloseum si jde pro více než 100 miliónů korun nového kapitálu na snížení zadlužení a financování nových projektů. Jedním z nich je i master-franšízová spolupráce s Caffé Pascucci a uvedení tohoto italského řetězce do Česka. Majoritním vlastníkem zůstane i nadále zakladatel a majitel skupiny Coloseum Jan Mužátko.

„Coloseum je na trhu už více než čtvrt století. Za tu dobu se vypracovalo do pozice největší ryze české restauratérské sítě v Česku. Téměř dva roky restrikcí pod vlivem pandemie měly na gastro segment nezanedbatelný dopad, na druhou stranu oslabený trh nyní nabízí unikátní příležitosti pro toho, kdo disponuje zkušenostmi a kapitálem. Další, věříme, že úspěšné čtvrtstoletí tak chceme odstartovat na pražské burze. Máme ambiciózní plány, a i proto si jdeme pro peníze formou veřejné nabídky akcií. Chceme, aby i drobní investoři, pravidelní hosté našich provozoven, měli možnost podílet se na dalším rozvoji a stali se spolumajiteli své oblíbené restaurace či kavárny,“ řekl Jan Mužátko, majitel skupiny Coloseum.

V roce 2019 dosáhl obrat skupiny 352 milionů korun a Coloseum mělo téměř 400 zaměstnanců. V průběhu pandemie skončilo v Česku zhruba 10 % restauračních zařízení, těm přeživším poklesly tržby o desítky procent. Také skupině Coloseum klesly tržby až o dvě třetiny, byla nucena uzavřít několik provozoven a počet zaměstnanců se snížil o více než dvě třetiny.

„Situace se začíná obracet, lidé se vrací do restaurací a čísla skupiny Coloseum se dostávají na předcovidovou úroveň. Oslabený trh je velkou příležitostí pro někoho, kdo má know-how a kapitál,“ reaguje Jiří Staník, CEO společnosti Helgi Library v roli porakce při emisi.

Letos Coloseum počítá, že by mohlo dosáhnout tržeb 282 milionů korun, ztráta by měla být 48,6 milionu korun, meziročně asi poloviční. Příští rok odhaduje, že utrží 461 milionů korun a ztrátu sníží na 15,4 milionu korun. S čistým ziskem na úrovni přibližně 14 milionů korun a tržbami 605 milionů korun počítá v roce 2024.

Až 600 tisíc nově emitovaných akcií v hodnotě 75–150 milionů korun odpovídá maximálně 38 % podílu společnosti po emisi. Skupina vychází vstříc retailovým investorům z řad svých zákazníků, objem minimální investice by měl být nastaven okolo 20 tisíc korun. Zájemci budou moct zakoupit akcie Coloseum po schválení regulačními orgány. Část získaného kapitálu bude použita na snížení zadlužení, zbytek na financování nových projektů a rozvoj skupiny formou vlastních i franšízových provozů.

„Jsme rádi, že se Coloseum rozhodlo získat nové finanční zdroje na domácím kapitálovém trhu. Ve vyspělých ekonomikách je běžné, že restaurační řetězce nebo jejich provozovatelé jsou tradičním sektorem, obchodovaným na burze. Coloseum vybudovalo silnou marketingovou značku a v našem regionu je prvním pozitivním příkladem vstupu na veřejný trh v daném segmentu. Věříme, že povzbudí své následovatele,“ uvádí Tomáš Jaroš, generální ředitel obchodníka s cenný papíry Patria Finance. U Patria Finance budou moci zájemci akcie Colosea získat velmi snadno a plně online cestou ihned po spuštění úpisu.

Novým projektem skupiny Coloseum je uvedení italského kavárenského řetězce do Česka. Skupina podepsala 10letou exkluzivní smlouvu pro zastoupení Caffé Pascucci v České republice v pozici Master Franchisant. Jako první z kavárenských řetězců v Česku tak bude nabízet spolupráci formou franšízy. První kavárna byla otevřena v dubnu letošního roku v Dušní ulici v Praze. V horizontu pěti let skupina plánuje otevření až 50 vlastních a franšízových kaváren a bister po celé České republice.

„Věřím, že emise Colosea přinese na pražskou burzu příjemné oživení. Jedná se o první akcie z gastro segmentu, který zažívá po pandemii výrazné oživení. Vstup Colosea tak nabízí zajímavou alternativu na diverzifikaci titulů obchodovatelných na našem trhu,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Skupina Coloseum nabídne až 38 akcií na trhu START pražské burzy. Provozuje pizzerie, pivovar, Občanskou Plovárnu či hokejové arény

O skupině Coloseum

Skupina Coloseum letos oslavila 27 let na trhu a během téměř tří dekád se postupně vypracovala do pozice jedné z největších restauratérských sítí v Česku. Před pandemií její provozy navštívilo ročně v průměru 1,5 milionu zákazníků a 45 tisíc členů využívá věrnostní kartu Bakarta klubu.

Skupina provozuje italský koncept vlastních a franšízových restaurací Pizza Coloseum, Pivovar Národní v Praze, spravuje také například Občanskou Plovárnu s kapacitou 2 500 osob či hokejové arény v Liberci, Pardubicích a v Kladně. Od roku 2020 je součástí Skupiny také velkoobchod Pragogastro.

 
 

Čtěte více:

START Day živě: Lídr práškové metalurgie Gevorkyan a Coloseum míří na trh
03.05.2022 9:30
Jarní START Day trhu START pražské burzy je zde. Dopoledne patří preze...
Dvě příležitosti trhu START do poloviny roku: Nejsilnější emisí se může stát Gevorkyan, první gastronomickou Coloseum
03.05.2022 12:28
Dvě svým charakterem naprosto jiné společnosti a každá ve svém oboru u...

Váš názor
  • návratnost?
    24.05.2022 16:55

    Moc mi to nevychází... Pokud investor investuje cca 100-150 mio a získá cca 38% s tím, že mu to za 3 roky možná hodí cca 5 ročně? Roi / Roe? Copak k tomu pánové z Patrie řeknou? když za podobnou částku koupí státní dluhopisy nebo nějakou normální akcii tak asi dostane víc a nemusí se strachovat ... tohle je fakt jen pro "fajnšmekry" :-) ale asi se k nim nepřidám ...
    TOMTOM
Aktuální komentáře
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  
8:40Bloomberg: Ukrajina uvažuje o možnosti restrukturalizace dluhu
8:37Nový guvernér ČNB Michl: Prioritou bude snížení inflace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data