Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohled insiderů na podmínky v českém průmyslu zůstává chladný, ukázal listopadový PMI index

Pohled insiderů na podmínky v českém průmyslu zůstává chladný, ukázal listopadový PMI index

01.12.2022 10:39, aktualizováno: 1.12. 10:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu znovu prudce zhoršily. Pokles zdraví sektoru je nejrychlejší od května 2020. Index PMI zůstal na úrovni předchozího měsíce, aktuálně činí 41,6 bodu, zatímco v říjnu to bylo 41,7. Informovala tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

Index tak signalizoval prudké zhoršení provozních podmínek v české výrobě. K celkovému poklesu vedl prudký propad výroby a nových zakázek. Problémy s poptávkou byly na domácích i zahraničních trzích, exportní prodej opět klesl. Vyhlídky na výrobu v příštím roce zůstaly pesimistické.

"Nálada v českém zpracovatelském sektoru byla v listopadu nadále pochmurná. Výroba, zaměstnanost, nové exportní zakázky i nákupy vstupů klesly rychleji. Tempo poklesu objemů celkových zakázek od října zmírnilo, vzhledem ke zhoršení podmínek poptávky a častěji stornovaných či odkládaných zakázek však zůstalo výrazné," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones. Podle ní letos průmyslová produkce v Česku vzroste o dvě procenta, v příštím roce o 0,9 procenta klesne.

Objem výroby v českém průmyslu klesal šestý měsíc v řadě, redukce byla nejprudší od května 2020. Exportní obchod klesl třetím nejrychlejším tempem od března 2009, když zahraniční poptávku, a to zejména v Evropě, tlumila ekonomická nejistota.

Ceny vstupů v listopadu dál vzrostly, zejména kvůli vyšším nákladům na energie a na přepravu. Výrobci ale zmírnili zdražování výrobků iniciativami na podporu prodeje.

PMI zaostal za odhadem trhu, který sice očekával zhoršení podmínek v českém průmyslu, ale mírnějším tempem, a předpokládal hodnotu 42,6 bodu. "Nová předstihová data z průmyslu za listopad nejen z tuzemské ekonomiky, ale i eurozóny či Německa, potvrzují, že poptávka následkem energetické krize klesá a poslední čtvrtletí letošního roku bude ve znamení recese," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Podle něj dosavadní údaje naznačují, že po mírném růstu v letošním roce průmysl příští rok poklesne.


Čtěte více:

Hladké přistání 2023 a vzdálenost k cíli
30.11.2022 17:18
Fed má na rozdíl od řady dalších centrálních bank duální mandát. Měl b...
Zatímco pozornost poutá Powell, data varují před zpomalením americké ekonomiky
30.11.2022 17:45
Evropské akcie se drží místy i slušně v zeleném (FTSE 100), ale na ame...
Index DJIA vstoupil do býčího trhu
30.11.2022 22:00
Předseda Fedu Jerome Powell naznačil, že centrální banka příští měsíc ...
Rozbřesk: Inflace v eurozóně zpomalila, jak zareaguje ECB?
01.12.2022 9:12
Listopadová inflace v eurozóně překvapila mírnějším růstem, když z říj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.03.2026
9:18KARO Leather loni zvýšila tržby o 23 procent, letos začne se zpětným odkupem akcií
8:56Rozbřesk: ECB je připravena zvýšit úrokové sazby
8:50Silná čísla CSG kontrastují s globální nejistotou. Futures jsou opět v červeném  
8:43J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q4 2025
8:36CSG si zapsala silný závěr roku i rekordní množství nevyřízených objednávek
6:05Ústup dolaru, repatriace zlata z USA a stablecoiny v mezinárodním rezervním systému
25.03.2026
21:18Wall Street rostla: Úleva na ropě a geopolitice hnala akcie vzhůru  
17:14Monetární středověk, fiskální doba kamenná?
15:30Nový technologický hit: simulace lidského chování?
14:05Evropské technologické firmy s valuací 1,4 bilionu dolarů skončily v zahraničí, upozorňuje studie
12:47Evropská energetika má stále prostor růst. Morgan Stanley zvyšuje doporučení  
12:04Nálada investorů stoupá s rostoucí důvěrou v příměří v Íránu  
11:07Nečekané změny v mezinárodním rezervním systému – vliv zlata a nástup netradičních měn
10:56Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v březnu snížila méně, než se čekalo
9:58Ropa výrazně zlevňuje v naději na jednání s Íránem, Brent klesl pod 100 dolarů
9:48Komárkův Allwyn dokončil spojení s řeckou OPAP, vstoupil tak na aténskou burzu
9:33Rozbřesk: Washington tlačí Írán k jednání. Trhy si oddychly, ekonomika už šok vstřebává
9:16Colt CZ potvrzuje odolnost portfolia, růst v roce 2026 potáhne munice a nový segment energetických materiálů  
8:57Colt CZ překonal očekávání, USA předložily plán pro mír a ARM uvede vlastní čipy  
6:01Propad akcií je hlubší, než se může zdát. Podle Morgan Stanley to dává šanci na silné oživení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Porsche Automobil Holding SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.