Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Cena emisních povolenek v EU pokořila hranici 100 eur za tunu

    Cena emisních povolenek v EU pokořila hranici 100 eur za tunu

    21.02.2023 13:12
    Autor: ČTK

    Cena emisních povolenek v Evropské unii se dnes poprvé v historii vyšplhala na 100 eur (zhruba 2400 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Podle obchodníků poptávku po povolenkách v posledních dnech podporují mimo jiné vyhlídky na chladnější počasí a nižší produkci větrných elektráren. Cenu povolenek tlačí vzhůru rovněž spekulativní nákupy.

    Cena hlavního termínového kontraktu na povolenky dnes vystoupila až na rekordní maximum 100,70 eura za tunu, píše Reuters. Rostoucí cena emisních povolenek nyní podle analytiků brzdí další pokles cen energií, protože zdražuje výrobu elektřiny z fosilních paliv.

    V loňském roce se poptávka po povolenkách v evropském elektrárenském sektoru zvýšila, protože omezení dodávek zemního plynu z Ruska vedlo k nárůstu výroby energie z uhlí. Ta vytváří dvojnásobné množství emisí oxidu uhličitého než produkce z plynu, takže vyžaduje více emisních povolenek.

    Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem EU pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.


    Čtěte více:

    IEA: Růst emisí CO2 letos zbrzdí obnovitelné zdroje a elektromobily
    19.10.2022 15:48
    Celosvětové emise oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv se v l...
    EK navrhla emisní normu Euro 7, auta má zdražit nejvýše o tisícikoruny
    10.11.2022 16:07
    Evropská komise (EK) dnes navrhla přísnější emisní limity pro nové oso...
    Shell koupí dánského výrobce bioplynu Nature Energy Biogas. Stane se tak největším producentem biometanu v Evropě
    29.11.2022 8:56
    Společnost Shell koupí za téměř dvě miliardy USD (47 miliard Kč) dáns...
    Nová auta v Evropě od roku 2035 jen bez emisí. Evropský parlament schválil dohodu
    14.02.2023 13:36
    Evropský parlament dnes definitivně schválil dohodu s členskými státy ...

    Váš názor
    •  
      22.02.2023 12:44

      Neříkali náhodou,že povolenky budou smět kupovat jen ti,co je opravdu potřebují,Nebo jich aspoň většinu spotřebují?
      kočák
    •  
      22.02.2023 12:37

      Celej koncept povolenek je na palici. Samozřejmě že jejich stoupající cenu znečišťovatelé prostě převádějí na spotřebitele, takže slouží k jedné jediné věci: odrbat ještě více lid obecný. Ta EU je opravdu na prd.
      ricochet
    • Zajímavé
      22.02.2023 8:21

      Efropani provozující Eu říkali že cena povolenky vystoupá za 10 let na 30 ojro. Tak to asi bude muset klesat.
      HenryFord
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa