Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu jsou letos za duben nejhorší

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu jsou letos za duben nejhorší

02.05.2023 11:00
Autor: ČTK

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v dubnu dál zhoršily. Hlavním důvodem byl úbytek nových zakázek kvůli slábnoucí poptávce. Pokles byl nejhlubší od začátku roku, index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 42,8 bodu, zatímco v březnu byl 44,3 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Zhoršování podmínek ukazuje PMI jedenáctý měsíc v řadě. Dubnový pokles byl nejhlubší od prosince a patří mezi největší propady od května 2020, uvedla dnes společnost S&P Global. Vyhlídky českých firem na výrobu v příštím roce ale byly v dubnu stále pozitivní.

"Český zpracovatelský sektor vstoupil do druhého čtvrtletí stále v oslabení. Poptávka utlumená prudkou inflací a opatrnými výdaji zákazníků vedla k výraznějšímu poklesu nových zakázek, výroby, nákupu vstupů i skladových zásob," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.

Nízká poptávka vedla firmy k optimalizaci výrobních kapacit a k dalšímu propouštění, které pokračuje sedmý měsíc v řadě, upozornila S&P Global. Firmy se také snažily snižovat své zásoby. Utlumila se i nákupní aktivita, což vedlo ke zkrácení dodavatelských lhůt.

Nižší poptávka po vstupech částečně přispěla ke snížení nákladů, které poklesly nejrychlejším tempem od února 2016. Na vývoj cen produkce to ale mělo malý vliv. "Firmy i přes utlumenou poptávku dál zvyšovaly prodejní ceny, ač nejpomalejším tempem za téměř dva a půl roku," uvedla Jones.


Čtěte více:

Leden přinesl další zhoršení podmínek v českém zpracovatelském průmyslu
01.02.2023 10:33
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v lednu znovu zhoršily, ...
Únorový PMI zaostal za očekáváním. Podmínky v tuzemském průmyslu se dále zhoršují
01.03.2023 10:29
Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v únoru mírně poklesl z 44,6...
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v březnu dál zhoršily, zejména kvůli snížení výroby a úbytku nových zakázek
03.04.2023 10:08
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v březnu dál zhoršily, z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.03.2026
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  
13:19Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data