Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD: Nadnárodní firmy dál vykazují nízký zdaněný zisk, je to důvod k reformě

OECD: Nadnárodní firmy dál vykazují nízký zdaněný zisk, je to důvod k reformě

21.11.2023 16:07
Autor: ČTK

Nadnárodní firmy stále vykazují nízký zdaněný zisk, a to i v zemích s vysokou sazbou daně z příjmu právnických osob. Ve zprávě o zdanění nadnárodních společností to dnes uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle ní je to důvod ke globální reformě daní. Jurisdikce s vysokými daňovými sazbami představují podle nové analýzy více než polovinu nízko zdaněných zisků, které celosvětově vykazují nadnárodní společnosti.

Nové údaje a odhady zdanění zisků velkých nadnárodních společností ukazují, jak daňové pobídky a další úlevy v jurisdikcích s vysokými zákonnými a průměrnými daňovými sazbami umožňují některým firmám využívat nízké efektivní daňové sazby. Zjištění zdůrazňují, jak by zavedení globální minimální sazby daně ze zisků velkých nadnárodních společností dohodnuté v rámci OECD a skupiny velkých světových ekonomik G20 vytvořilo nové příležitosti pro mobilizaci domácích zdrojů pro jurisdikce jak s vysokými, tak i s nízkými daněmi.

Nejnovější zpráva OECD o statistice firemních daní a nový doprovodný pracovní dokument o efektivní daňové sazbě nadnárodních společností poskytují nové údaje o globálním nízko zdaněném zisku. To je klíčový problém pro stanovení dopadů globální minimální daně.

Pracovní dokument uvádí, že odhadem 37,1 procenta, respektive 2,411 bilionu dolarů (54 bilionů Kč), globálních čistých zisků z celkových 6,503 bilionu USD je zdaněno efektivní daňovou sazbou nižší než 15 procent.

Na rozdíl od dřívějších studií, které se zaměřovaly na nízko zdaněný zisk pouze v jurisdikcích s nízkým zdaněním, nový dokument odhaduje, že jurisdikce s vysokým zdaněním – tedy jurisdikce se zákonnými a průměrnými daňovými sazbami nad 15 procent – představují více než polovinu (56,8 procenta) všech globálních zisků, které jsou v současnosti zdaněny nižší sazbou než 15 procent. Tento zisk v jurisdikcích s vysokým zdaněním existuje ve všech skupinách zemí bez ohledu na úroveň příjmů, přičemž odhadem 28 procent veškerého celosvětového zisku s nízkým zdaněním je v jurisdikcích s nízkými nebo středními příjmy.

Jurisdikce s vysokým zdaněním dokonce představují více než 20 procent zisků s velmi nízkým zdaněním, což jsou ty s efektivní daňovou sazbou pod pět procent. Tyto nízko zdaněné zisky v jurisdikcích s vysokými daňovými sazbami, které jsou pravděpodobně výsledkem daňových pobídek a jiných cílených úlev, zdůrazňují potenciál globálního minimálního zdanění zvýšit příjmy, a to i v jurisdikcích, které byly dříve považovány za vysoce zdaněné.

Údaje o statistice firemních daní pokrývají zdanění nadnárodních společností ve více než 160 zemích a jurisdikcích, shromažďují nové a podrobné informace o mezinárodních aktivitách nadnárodních společností a také dva roky agregovaných údajů z výkaznictví podle jednotlivých zemí sdílených mezi společnostmi a daňovými úřady.

Zpráva ukazuje pokračující nesoulad mezi zisky nadnárodních společností a reálnou ekonomickou aktivitou na trzích po celém světě. Střední hodnota výnosů nadnárodních společností na zaměstnance v investičních centrech činí 1,71 milionu USD ve srovnání s částkou 290.000 USD ve všech ostatních jurisdikcích. I když tyto účinky by mohly odrážet některé komerční ohledy, pravděpodobně také naznačují existenci praktik takzvaného narušování základny a přesouvání zisků, což podle OECD ještě více zdůrazňuje důležitost zavedení navrhované globální daňové dohody.

 

Čtěte více:

FX Strategie: Proč může eurodolar přijít o část zisků a koruna o podporu ze zahraničí
21.11.2023 11:35
Listopadová inflace a indexy PMI z eurozóny mohou tlačit eurové sazb...
Než otevře Wall Street: Microsoft, Lowe´s, Zoom
21.11.2023 13:40
Americké akciové indexy v pondělí výrazně posilovaly, hnacím motorem j...
Maďarská centrální banka opět snížila základní úrok o 0,75 procentního bodu
21.11.2023 14:43
Maďarská centrální banka dnes v souladu s očekáváním trhu snížila svou...

Váš názor
 •  
  21.11.2023 17:31

  politický tlak z malých a středních zemí je zatím velmi slabý (viz chabé pokusy zavést dorovnávací daň již za vlády A. Babiše) - desetitisíce lobbistů zaměstnaných nejen u všech velkých těchů, ale i jiných nadnárodních firem (zejména amerických globálních firem) našlo nové způsoby jak OBEJST..Férové ZDANĚNÍ...
  SFX
  •  
   21.11.2023 17:46

   Oprava: politický tlak z malých a středních zemí je zatím velmi slabý (viz chabé pokusy zavést dorovnávací daň už za vlády A. Babiše - Americká vláda tehdy dokonce vyhrožovala !! proti-opatřeními vůči českému exportu) Desetitisíce lobbistů zaměstnaných nejen u všech velkých těchů, našlo nové způsoby jak OBEJÍT_Férové ZDANĚNÍ... i proto je současná valuace akcií big-Techů výrazně vyšší... a VÝRAZNĚ_KŘIVÍ_ podnikatelské prostředí (pro malé firmy v těchto oblastech) https://www.patria.cz/zpravodajství/5661129/realna-navratnost-akcii-napric-staletim.html _____ to částečně vysvětluje i nebývale vysokou valuaci technolog. akcií, nad důvody které se zamýšlel p.Soustružník _____https://www.patria.cz/zpravodajství/5661129/realna-navratnost-akci-napric-staletim.html__ ...Kolem roku 1900 bylo tzn. Shillerovo CAPE (poměr cen k historickým plovoucím reálným ziskům) kolem 18 – 20.___ Kolem roku 1950 se CAPE pohybovalo jen něco nad 10.__ ...... Na začátku 80. let (ono další výrazné dno reálné návratnosti) pak bylo CAPE dokonce jen kolem 6. (Pozn. diskutujícího: tehdy ještě nebyl internet-banking__ a tedy velmi lehká možnost.... -pokud to velmi zjednoduším-... přesunu stovek milionů reálních zisků z jedné země do jiné = daňového ráje___a to pouhým 'stisknutím tlačítka': "Move my money") __ ___ Nyní se CAPE nachází u hodnoty 33 (!!)
   SFX
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů