Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě

Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě

28.05.2025 9:25
Autor: ČTK

Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě, přestože vykázalo rekordní objem zahraničních aktiv. Titul nově od úterý patří Německu, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na údaje japonského ministerstva financí.

Čistá zahraniční aktiva Japonska na konci roku 2024 činila rekordních 533,05 bilionu JPY (81,1 bilionu Kč). Proti předchozímu roku vzrostla o zhruba 13 procent, ukázaly údaje, které dnes zveřejnilo japonské ministerstvo financí. Nicméně čistá zahraniční aktiva Německa činila v přepočtu 569,7 bilionu JPY. Na třetím místě skončila Čína s čitými aktivy 516,3 bilionu JPY.

Vzestup Německa je odrazem jeho značného přebytku běžného účtu platební bilance, který loni činil 248,7 miliardy eur (6,2 bilionu Kč), zejména díky dobrým výsledkům obchodu. Přebytek Japonska činil zhruba 29,4 bilionu JPY, což odpovídá přibližně 180 miliardám eur. Loni kurz eura vůči jenu stoupl o zhruba pět procent, což zvyšuje nárůst německých aktiv vůči japonským v jenech.

Postavení Japonska jako největšího čistého věřitele na světě je důsledkem desítek let přebytků běžného účtu, během nichž japonské firmy a investoři masivně nakupovali aktiva v zahraničí. Ztráta tohoto titulu naznačuje, že zatímco japonská aktiva dále rostou, reálná poptávka byla silnější v jiných zemích, včetně Německa a Číny.

Japonské ministerstvo dodalo, že k nárůstu zahraničních aktiv i pasiv přispěl slabší jen, aktiva však rostla rychleji, částečně díky investicím podniků v zahraničí. Loni měly japonské společnosti zájem o přímé investice zejména v USA a Británii. Odvětví, jako je finančnictví, pojišťovnictví a maloobchod, přilákala významný kapitál od japonských investorů.

Čistá zahraniční aktiva země představují hodnotu jejích zahraničních aktiv po odečtení hodnoty domácích aktiv vlastněných cizinci, upravenou o změny měnových kurzů. Tento údaj v podstatě odráží kumulativní vývoj běžného účtu platební bilance dané země.

Čtěte více:

Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti
27.05.2025 17:29
Jakýkoli chytrý telefon je výkladní skříní aplikací: Facebook a Instag...
Akcie pokračují v rally
27.05.2025 17:19
Americký akciový index S&P500 posiluje o 0,3 % a hlavní technologický ...
Spotřebitelská důvěra v USA se v květnu poprvé za šest měsíců zvýšila
27.05.2025 17:20
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v květnu zvýšila po před...
Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie
28.05.2025 8:37
Futures pro hlavní akciové indexy v Evropě i USA naznačují jen velmi m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.03.2026
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže
15:47Dohoda EU s Mercosurem začne prozatímně platit od května, uvedla Evropská komise
15:20Pale Fire Financing a.s.: Pozvánka na schůzi vlastníků dluhopisů PFF
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data