Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jedovaté pilule

Jedovaté pilule

14.4.2006 15:40

Při nepřátelském převzetí management kupované firmy někdy přesvědčí akcionáře, že hodnota jejich firmy je nad cenou nabízenou (tím, kdo si myslí, že z firmy dostane více, než ti, kdo ji nyní vlastní). To, že management má často vrcholný zájem na tom, aby transakce dokončena nebyla, je evidentní. S výjimkou těch, na kterých chod firmy vyloženě stojí (know-how, znalost vztahů ve firmě i mimo ni ...), je zde totiž reálná hrozba jeho vyhazovu. Na druhou stranu snaha o navýšení nabízené ceny je z pohledu stávajících akcionářů chvályhodná. Nechme nyní stranou pohnutky pro zamezení převzetí, podívejme se na metody - obrana před nepřátelským převzetím se většinou točí kolem "jedovaté pilulky". Ta v případě dokončení převzetí spustí mechanismus, který znatelně zvedá náklady celé transakce, příkladem může být následující:

- Původní akcionáři cílové společnosti mohou např. získat opce na prodej svých akcií společnosti za cenu vysoko nad férovou hodnotou - tuto opci lze uplatnit právě v případě převzetí. Operace tak ředí hodnotu zbývajících akcií (těch v držení nového vlastníka) a v neposlední řadě může mít významný vliv na zadlužení společnosti a následně na její rizikovost a hodnotu (pokud je opcí spuštěný výkup akcií financován dluhem).

- Změna splatnosti dluhu v případě změny majoritního vlastníka může velice dobře fungovat jako detergent proti nepřátelskému převzetí (v horším případě tato klauze ztěžuje i převzetí přátelské).

- Cílovou společnost lze také, alespoň částečně, znehodnotit přímo tím, že si management a dozorčí orgány schválí takové odstupné, že toho ve firmě už "moc nezbude". V případě pokusu o takovouto jedovatou piluli ale již asi nejde váhat, zda managementu leží na srdci blaho stávajících akcionářů, či velikost jeho vlastních aktiv.

Stojí za to zopakovat, že vedle "finančního jedu" existuje ten z oblasti lidských vztahů. Pokud se převzetí táhne a management cílové firmy soustavně masíruje ty pod sebou s tím, jak je převzetí špatné pro firmu a všechny její zaměstnance, významně tím komplikuje integraci obou firem po dokončení transakce. I přátelská převzetí jsou často zatížena v oblasti "human ware" tím, že po nich plánovitě nastává propouštění v oblasti překrývajících se aktivit, apod. Jakékoliv převzetí s sebou pak nese tíhu pocitu nadřízenosti a podřízenosti ve vztahu kupující a kupovaný a v případech nepřátelských převzetí se toto násobí. Je poté dvojnásob těžké z obou firem vytěžit očekávané synergie a pozitiva, pokud lidé v cílové firmě nevezmou proces za svůj. Tento fakt vysvětluje i to, proč se nepřátelská převzetí žřídkakdy uskuteční v odvětvích s velkým významem lidských zdrojů - některé služby, technologie, apod. (výjimky samozřejmě existují). Tam se po převzetí lehce ztratí hlavní aktiva firmy - její klíčoví zaměstnanci a jejich znalosti.


Váš názor
 • Teorie
  17.4.2006 19:21

  Vysoké odměny orgánům firmy resp. "Zlatý padák" lze soudně zpochybnit, jsou už pravomocné rozsudky u nás v této věci. Navíc rady k vyplácení vysoké odměny tak, že ve firmě již moc majetku nezbyde může být posuzováno i jako návod k trestnému činu.
  John
  • Teorie
   18.4.2006 9:11

   I v našem nablblém zákoně existuje pojem Odpovědnosti managementu.Spadá do ní odpovednost za škodu způsobenou firmě, a také bezdůvodné obohacení. Podminovat prodávanou firmu jistě lze, ale následná trestná stíhání asi málo kdy stojí za to.
   Hráč
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data