Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jedovaté pilule

Jedovaté pilule

14.04.2006 15:40

Při nepřátelském převzetí management kupované firmy někdy přesvědčí akcionáře, že hodnota jejich firmy je nad cenou nabízenou (tím, kdo si myslí, že z firmy dostane více, než ti, kdo ji nyní vlastní). To, že management má často vrcholný zájem na tom, aby transakce dokončena nebyla, je evidentní. S výjimkou těch, na kterých chod firmy vyloženě stojí (know-how, znalost vztahů ve firmě i mimo ni ...), je zde totiž reálná hrozba jeho vyhazovu. Na druhou stranu snaha o navýšení nabízené ceny je z pohledu stávajících akcionářů chvályhodná. Nechme nyní stranou pohnutky pro zamezení převzetí, podívejme se na metody - obrana před nepřátelským převzetím se většinou točí kolem "jedovaté pilulky". Ta v případě dokončení převzetí spustí mechanismus, který znatelně zvedá náklady celé transakce, příkladem může být následující:

- Původní akcionáři cílové společnosti mohou např. získat opce na prodej svých akcií společnosti za cenu vysoko nad férovou hodnotou - tuto opci lze uplatnit právě v případě převzetí. Operace tak ředí hodnotu zbývajících akcií (těch v držení nového vlastníka) a v neposlední řadě může mít významný vliv na zadlužení společnosti a následně na její rizikovost a hodnotu (pokud je opcí spuštěný výkup akcií financován dluhem).

- Změna splatnosti dluhu v případě změny majoritního vlastníka může velice dobře fungovat jako detergent proti nepřátelskému převzetí (v horším případě tato klauze ztěžuje i převzetí přátelské).

- Cílovou společnost lze také, alespoň částečně, znehodnotit přímo tím, že si management a dozorčí orgány schválí takové odstupné, že toho ve firmě už "moc nezbude". V případě pokusu o takovouto jedovatou piluli ale již asi nejde váhat, zda managementu leží na srdci blaho stávajících akcionářů, či velikost jeho vlastních aktiv.

Stojí za to zopakovat, že vedle "finančního jedu" existuje ten z oblasti lidských vztahů. Pokud se převzetí táhne a management cílové firmy soustavně masíruje ty pod sebou s tím, jak je převzetí špatné pro firmu a všechny její zaměstnance, významně tím komplikuje integraci obou firem po dokončení transakce. I přátelská převzetí jsou často zatížena v oblasti "human ware" tím, že po nich plánovitě nastává propouštění v oblasti překrývajících se aktivit, apod. Jakékoliv převzetí s sebou pak nese tíhu pocitu nadřízenosti a podřízenosti ve vztahu kupující a kupovaný a v případech nepřátelských převzetí se toto násobí. Je poté dvojnásob těžké z obou firem vytěžit očekávané synergie a pozitiva, pokud lidé v cílové firmě nevezmou proces za svůj. Tento fakt vysvětluje i to, proč se nepřátelská převzetí žřídkakdy uskuteční v odvětvích s velkým významem lidských zdrojů - některé služby, technologie, apod. (výjimky samozřejmě existují). Tam se po převzetí lehce ztratí hlavní aktiva firmy - její klíčoví zaměstnanci a jejich znalosti.


Váš názor
 • Teorie
  17.04.2006 19:21

  Vysoké odměny orgánům firmy resp. "Zlatý padák" lze soudně zpochybnit, jsou už pravomocné rozsudky u nás v této věci. Navíc rady k vyplácení vysoké odměny tak, že ve firmě již moc majetku nezbyde může být posuzováno i jako návod k trestnému činu.
  John
  • Teorie
   18.04.2006 9:11

   I v našem nablblém zákoně existuje pojem Odpovědnosti managementu.Spadá do ní odpovednost za škodu způsobenou firmě, a také bezdůvodné obohacení. Podminovat prodávanou firmu jistě lze, ale následná trestná stíhání asi málo kdy stojí za to.
   Hráč
Aktuální komentáře
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť
9:42Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i epidemická opatření
9:07Rozbřesk: Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
8:00UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00Schlumberger NV (12/20 Q4)