Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Anketa: Měly by se nahrazovat svátky, které vyjdou na víkend?

23.12.2005 16:37
Autor: 

A je to tu znovu! Vánoce jsou prodloužený, Nový rok jen běžný víkend. Po roce je znovu kalendář nastaven tak, že z celkem 4 svátečních dnů, které připadají na konec roku, máme oproti běžnému týdnu jen den volna navíc. Snad jen menšinu workoholiků tento fakt potěší. Závidět tak můžeme například Britům - ti o svátky nepřicházejí. Princip je přitom jednoduchý: Pokud svátek vyjde na víkend, mají místo něj volno následující pondělí, někdy předešlý pátek.

Ekonomové možná namítnou, že by zavedením tohoto systému do ČR ekonomika přišla o pár desetin procenta ekonomického růstu, přesto kdo by nebral několik dní volna navíc? V letošním roce jsme o víkendu slavili (či budeme slavit) 5 svátků, příští rok by to měly být tři, v roce 2007 dva. Právě tyto dny volna bychom získali navíc v případě nahrazování svátků.

Nedávno vydaná studie OECD ukazuje, že Češi mají jednu z nejdelších pracovních dob na světě (164,3 hodiny za měsíc). V rámci zemí OECD pracují déle jen Korejci (199,2 h/měsíc). Pro příklad ale Francouzi (119,3 hodiny), Nizozemci (112,3 hodiny) nebo Norové (111,4 hodiny) pracují výrazně kratší dobu. Také naši sousedé jsou na tom lépe: V Německu se ročně pracuje 120,5 hodiny, v Rakousku 129,2 hodiny, v Polsku 163 hodin a na Slovensku 151,2 hodiny. (zdroj: ČTK)

Jedna z nejdelších pracovních dob může být na jednu stranu brána za argument pro větší počet volna. Na druhé straně ale stojí francouzký případ jako varování před výrazným zkracováním pracovní doby. Právě více hodin práce a relativně nízké mzdy jsou důležitým lákadlem pro zahraniční investice do ČR a pomáhají tak přibližovat hospodářskou úroveň naší země průměru EU.

Před víkendovými svátky nás proto zajímá Váš názor. Měli bychom mít náhradní volno místo svátků, které vyjdou na víkend? Hlasování a diskuse o tematu probíhá ZDE


Váš názor
 • Britové to dělají správně
  22.12.2005 17:02

  není důležité, kolik strávíte času v práci, ale jak si ji dokážete zorganizovat. Možná, pokud bychom přistoupilo na pravidlo, že svátky připadající na víkend nahradíme, tak by to znamenalo větší efetivitu, menší stres, více času na rodinu a méně závodů ve sněmovně, co ještě prohlásíme za svátek.
  ivan
 • doba nerozhoduje
  22.12.2005 17:01

  není důležité, kolik hodin jsme v zaměstnání, ale kolik dokážeme za tuto dobu vyprodukovat. a v tom jsme podstatně horší. Zajímalo by mě toto srovnání a ne jenom počet hodin.
  pekbit
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data