Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský inspektor ochrany údajů o sobě dává vědět

Evropský inspektor ochrany údajů o sobě dává vědět

11.4.2005 15:37
Autor: 

Dle evropského inspektora ochrany údajů, kterým je od ledna 2004 Peter Hustinx („Inspektor“), by Evropská unie měla klást větší důraz na dnes ne úplně dostatečnou ochranu osobních údajů. Své obavy v tomto ohledu Inspektor při příležitosti zveřejnění výroční zprávy za rok 2004, kde rovněž vyslovil nesouhlas s návrhem Rady EU („Rada“), dle kterého by výkonné orgány měly neomezený přístup do databází EU zahrnujících Schengenský informační systém a databáze vydaných víz.

Evropský soudní dvůr („ESD“) v nedávné době rovněž pověřil Inspektora k intervenci ve sporu o poskytování osobních údajů pasažérů letadel ve vztahu k americkým úřadům. Spor se rozhořel na půdě Evropského parlamentu („EP“) v minulém roce, když Evropská komise („Komise“) a Rada souhlasily s poskytováním osobních údajů pasažérů letadel americké straně, čímž byla podle Inspektora porušena ochrana osobních údajů dle komunitárního práva. Jedná se o vůbec první případ, kdy ESD Inspektora něčím přímo pověřil.

Inspektor je dále znepokojen návrhem Komise harmonizovat povinnosti poskytovatelů telekomunikačních služeb uchovávat klientské údaje. Tento kontroverzní návrh by se na půdě Rady měl projednávat asi za měsíc.

Do poloviny roku 2005 Inspektor hodlá vydat příručku jak řešit problémy, které vznikají na základě střetu práva na ochranu osobních údajů a práva na svobodný přístup k informacím. Podle platného nařízení EP a Rady č. 1049/2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům EP, Rady a Komise mají orgány právo odepřít přístup k dokumentu, jen pokud by jeho zpřístupnění vedlo k porušení ochrany soukromí, osobnosti jednotlivce nebo z důvodu veřejného zájmu.

Funkce inspektora ochrany údajů byla vytvořena v roce 2001 na základě článku 286 Smlouvy o založení Evropského společenství. Úkolem inspektora je zajišťovat, aby orgány a instituce Evropské unie respektovaly právo občanů na soukromí při zpracovávání jejich osobních údajů. Při vyřizování stížností, kterých Inspektor prozatím obdržel jen osm, Inspektor postupuje podle nařízení Rady č. 45/2001 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů. Ochrana osobních údajů je v právních řádech členských států EU zakotvena již delší dobu, avšak v rámci evropských institucí se donedávna až tak přísně neuplatňovala. Doufejme, že aktivnější přístup nového inspektora k ochraně před zneužíváním osobních údajů na evropské úrovni povede i k jejímu zkvalitnění.

Bystrík Bugan

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC