Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Také byste vyráběli auta jenom pro "krásné oči" Vašich zákazníků?

5.10.2004 13:55
Autor: 

Základním principem kapitalismu je tvorba zisku. Okřídlená věta taťky všech burzovních makléřů Gordona Gekka zní: „Co má cenu dělat, má cenu dělat pro zisk“. Jednoduché a logické, v Německu však nejspíše našli nějakou jinou cestu. Jak je to možné ?

Poslední vydání magazínu Boersen Zeitung přineslo informaci, že Volkswagen AG – největší evropská automobilka – na každém automobilu vyrobeném v rámci koncernu v prvním pololetí letošního roku ztratila 50 euro. Jinými slovy – vyráběla právě pro ty krásné oči svých zákazníků.

Situace je o to horší, že konkurence na tom zase tak špatně není. PSA Peugeot Citroen SA na každém vyrobeném vozidle vydělá 308 euro, Renault SA si dokonce přijde na 807 euro. Osobní vozidla (Volkswagen, Škoda, Bentley, Bugatti …) měla v prvním pololetí provozní zisk 3,30 EUR, lehké nákladní automobily Volkswagen AG zaznamenaly provozní ztrátu 905 EUR.

Důvody? Velmi jednoduché – 42 % zaměstnanců společnosti pracuje v jedněch z nejdražších lokalit Německa, firma samotná trvá na výrobě přehnaného množství komponentů vlastními silami místo aby jejich výrobu přenesla na subdodavatele (zkuste si zajet do servisu a poptat se na ceny originálních náhradních dílů Volkswagen, nebudete se stačit divit).

V současné době probíhá jednání mezi managementem společnosti a odborovou centrálou IG Metall o budoucí platové politice. Zatímco firma požaduje dvouleté zmrazení platové hladiny, odbory žádají 4% růst platů každý rok. Překvapivě zatím nedošlo k dohodě.

Jaké z výše uvedeného plyne poučení? Automobilky jsou nyní špatná investice, zejména ty americké. Jejich „motivační programy“ se zcela minuly účinkem a měly za následek jenom to, že akcionářům vytáhly peníze z kapes. Asijská konkurence ukusuje z koláče tržního podílu seč může, daří se jí bojovat jak cenou tak kvalitou. Stačí, aby zaměstnala několik evropských designérů a Volkswagenu bude ouvej mnohem víc.

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj: Bloomberg LP


Váš názor
 • Kliiiiid
  6.10.2004 13:10

  Takových pohřebních parte vyšlo na každou automobilku již několik. Někteří "odborníci na ekonomii" se dokonce ve své době problémy Renaultu snažili zobecnit tak, že státní firma přece nemůže dobře hospodařit :-) Tady si neodpustím dovětek, jaké "dobré" hospodáře si našly mnohé naše firmy v Klausově privatizaci (třešničkou na dortě je pak manažerská smlouva Vasila Mohority ve vytunelované Zbrojovce Brno). Problémem mnoha německých firem jsou skutečně mzdové náklady a silné odbory. Volkswagen však dobu nezaspal a včas expandoval do Číny a Jižní Ameriky. Co se týká automobilek, tak znám skutečnou příhodu, kdy Siemens pro jistou německou automobilku projektoval výrobní linku a jeho dotaz zněl jednoduše: plně automatizovaná či poloautomaty ? Odpověď z automobilky - poloautomaty, jinak bychom s odbory nevydrželi ... Že linku potom v Německu zhotovili zaměstnanci jeho české pobočky je nasnadě :-) Z problémů německých firem bychom ale neměli mít žádnou zlomyslnou radost, protože pokud se dá Německo opět do pohybu ... a demonstrace na podporu práce, volební výsledky bývalých komunistů a extrémní pravice ve východních zemích tomu bohužel napovídají.
  PaulC
 • Dumping?
  6.10.2004 12:40

  Neříká se tomu náhodou dumping a není to náhodou zakázané?
  Pavel
  • RE...
   6.10.2004 13:07

   To není dumping, to je neschopnost vydělat peníze...
   Batn
 • Jaké máte auto ?
  5.10.2004 14:26

  Určitě jezdíte ve Volkswagenu, jsem si jistej !!!!
  Karel Střelec
  • A jakou to má souvislost?
   5.10.2004 21:14

   Autor netvrdí, že VW dělá špatná auta, ale že VW nepřináší akcionářům žádný zisk ...
   Honza
  • ne
   5.10.2004 20:32

   zásadně jen v Hyundai.Teď mám sonatu a Getze 2 dny starého.Můžu jen doporučit.
   euroakcionář
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  16:00USA - Prodeje nových domů