Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šetření českým domácnostem dlouho nevydrželo - maloobchodní tržby už zase svižně rostou

Šetření českým domácnostem dlouho nevydrželo - maloobchodní tržby už zase svižně rostou

18.8.2004 9:24
Autor: 

Komentář doplněn
Obrat v maloobchodu se v červnu reálně zvýšil o 1,8 % ve srovnání s květnem. Meziročně tržby stouply o 3,7 % a jde o nejvyšší přírůstek v letošním roce. Vývoj tržeb byl v jednotlivých segmentech maloobchodu prakticky totožný. Ve druhém čtvrtletí se výrazně zvýšily tržby také v ostatních službách. Dařilo se zejména dopravcům a softwarovým firmám.

Tržby z prodeje pohonných hmot v červnu meziročně vzrostly o 3,8 %. Benzín a nafta sice po většinu letošního roku zdražují, vliv na poptávku prozatím není nijak výrazný. Jiná ovšem může být situace, až se současné rekordní ceny ropy promítnou do cen pohonných hmot. Významnějším faktorem než ceny je ovšem v současnosti výrazné zvýšení poptávky po dopravních službách, jež se týká především silniční a letecké dopravy. Vliv na poptávku po pohonných hmotách je zřejmý.

Podle informací ČSÚ se tržby z prodeje motorových vozidel zvýšily meziročně o 6,0 %, když pokles prodeje nových osobních automobilů byl více než kompenzován výrazným zvýšením prodeje užitkových a nákladních automobilů. Nicméně data uváděná Svazem dovozců automobilů, která evidují prodeje nejen dovezených vozů, ale i domácí produkce, říkají, že prodej nákladních automobilů se v červnu meziročně snížil o 13,3 %. Zde je tedy určitý rozkol v datech. Možným vysvětlením je změna struktury prodeje mezi loňským a letošním rokem směrem k dražším typům vozů.

Tržby z prodeje ostatního spotřebního zboží vzrostly o 3,7 % a zásluhu na tom má především zvýšený prodej textilu a obuvi, kde se projevilo dřívější zahájení sezónních slev a výprodejů. Letos se daří také stánkařům, jejichž tržby stouply o necelá čtyři procenta. Zájem naopak není o věci ze second-handů (-7,9 %).

Napříč sektorem služeb je patrný vliv květnových změn DPH. Podobně jako ve stavebnictví se firmy snažily alespoň částečně kompenzovat vliv vyššího zdanění předčasnou fakturací ještě před změnou daní. V případě hotelů a restaurací růstu tržeb v dubnu pomohl také šampionát v hokeji. Květen a červen ovšem přinesl mírný pokles tržeb v restauracích a hospodách související se zdražením kvůli vyšší DPH. V rychlém růstu pokračovaly tržby v dopravě, čemuž napomáhá růst domácí ekonomické aktivity i zvýšení obratu v zahraničním obchodu. Žně mají v letošním roce také softwarové firmy.

Dnešní data o maloobchodních tržbách svědčí o pokračování solidního růstu poptávky domácností, což ve spojitosti s vývojem investiční poptávky, růstem průmyslové produkce, stavební výroby a tržeb v sektoru služeb podává jednoznačný obraz o české ekonomice. Tempo hospodářského růstu dále mírně zrychluje a zvolna stoupá také jádrová inflace. ČNB nyní nemá před sebou nijak složité rozhodování. Zvýšení úrokových sazeb je skutečně na spadnutí.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data