Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sledování e-mailů zaměstnanců zaměstnavatelem

Sledování e-mailů zaměstnanců zaměstnavatelem

31.5.2004 12:23
Autor: 

Zdá se, že otázka, zda zaměstnavatel může monitorovat elektronickou poštu svých zaměstnanců, se zejména v poslední době stává mediálně velmi populárním tématem. Motivy tohoto monitorování jsou většinou dvojí –zaměstnavatel chce jednak zabránit šíření e-mailů s nevhodným obsahem, které mohou vrhnout špatné světlo na jeho pověst, protože e-mailová adresa ze které je zaslán e-mail s nevhodným obsahem je tvořena obchodní firmou zaměstnavatele a v případě, kdy adresát e-mailu takovou zprávu předává dál, dochází k nezamýšlenému spojení obsahu e-mailu se zaměstnavatelem. Dalším případem kdy zaměstnavatel zpravidla kontroluje e-maily svých zaměstnanců je situace, kdy chce předejít vyzrazení skutečností důležitých pro jeho podnikatelskou činnost.

V zásadě lze říci, že se při řešení této otázky střetávají dva rozdílné zájmy chráněné právním řádem. Na jedné straně je to ústavou zaručené právo na listovní tajemství, které svědčí všem fyzickým osobám, tedy i zaměstnancům a vztahuje se i na zprávy zasílané elektronickou poštou, a na druhé straně je to právo zaměstnavatele kontrolovat, jak zaměstnanci plní své úkoly a jak dodržují pracovní kázeň.

Základním principem při řešení této otázky by mělo být hledisko, že práva obou stran by měla být v rovnováze. Mělo by tedy na jedné straně být respektováno právo na zachování tajemství zasílaných zpráv, přičemž na druhé straně by zaměstnavatel měl míti zachovanou možnost kontrolovat výkon práce svých zaměstnanců.

Obecně platí, že vhodnou úpravou zakotvenou např. v pracovní smlouvě lze předejít některým problémům, které v této oblasti mohou vzniknout. Pracovní smlouva by měla obsahovat ustanovení, ve kterém by zaměstnanec vzal na vědomí, že e-mail může být používán pouze pro korespondenci související s plněním pracovních úkolů a že je zakázáno používat e-mail pro soukromé účely, a to i mimo pracovní dobu. Dále by měl být zaměstnanec informován o tom, že zaměstnavatel monitoruje adresáty e-mailů, hlavičky e-mailů a přípony, které jsou k nim připojeny. Při sledování těchto kritérií by měl být zaměstnavatel schopen rozpoznat, zda zaměstnanec užívá e-mail k plnění svých zaměstnaneckých povinností, aniž by přitom narušil tajemství přepravované zprávy.

Česká judikatura je v tomto směru chudá, nicméně už i u nás se objevily první vlaštovky. Minulý rok se stal mediálně známým jeden případ, kdy zaměstnavatel okamžitě zrušil pracovní poměr zaměstnance z toho důvodu, že zaměstnance užíval e-mail zaměstnavatele ke svým osobním účelům. Soud, který potvrdil správnost postupu zaměstnavatele, přihlédl při svém rozhodování k četnosti, s jakou zaměstnanec využíval e-mail ke svým osobním účelům a zejména k tomu, že zaměstnanec používal e-mail pro vlastní podnikatelskou činnost. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se judikatura v této oblasti bude i nadále vyvíjet, o čemž Vás samozřejmě budeme i nadále informovat.

David Emr
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data