Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úrokové vlnobití na dohled – kdy a o kolik zvýší ČNB úrokové sazby?

Úrokové vlnobití na dohled – kdy a o kolik zvýší ČNB úrokové sazby?

05.05.2004 16:47
Autor: 

Minulý týden rozvířila poklidné vody peněžního trhu Česká národní banka revizí prognózy hospodářského růstu a inflace a artikulovanou změnou postoje („bias“) v měnové politice. Dnes obraz o některé detaily doplnil guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Vzhledem k tomu, že v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že minulý čtvrtek se sazby neměnily kvůli pochybnostem, zda růst HDP a inflace letos skutečně zrychlí tak, jak uvádí čerstvá prognóza. Z toho vyplývá, že nebýt této nejistoty, mohli jsme mít první „rate hike“ za sebou. Pro peněžní a dluhopisový trh by to byl šok. Zároveň guvernér uvedl, že by bankovní rada ráda počkala na data za první kvartál, aby se potvrdilo, zda prognóza ČNB ukazuje správným směrem. Dodal sice, že nemusí jít nutně o HDP, nicméně řada dalších důležitých indikátorů bude k dispozici také v červnu (platební bilance, mzdy). Kombinace ekonomické a narativní analýzy tedy směřuje ke zvýšení 2T repo sazby v červnu nebo červenci.

Druhým důležitým aspektem začínající fáze růstu úrokových sazeb je celkový rozsah zvýšení sazeb. ČNB považuje za „rovnovážnou“ reálnou úrokovou sazbu (jednoletou) zhruba 1,5 %. Při tříprocentní inflaci (střed inflačního cíle na konci příštího roku) to znamená, že by 2T repo sazba měla vystoupat zhruba na 4,25 %, tj. o 250 bazických bodů výše než dnes. Nicméně do hry kromě inflace vstupuje také mezera výstupu a reálný směnný kurz. Následující graf ukazuje výsledky výpočtů adekvátní výše 2T repo sazby pomocí námi odhadnuté reakční funkce. Dosadíme-li aktuální prognózy ČNB vychází nám v podstatě okamžité zvýšení úrokových sazeb a na konci příštího roku repo sazba na čtyřech procentech. Dosazení našich odhadů růstu HDP a inflace indikuje první přitvrzení měnové politiky v červnu či červenci a repo na 3,25 % v prosinci 2005. Rozdíly ovšem mohou být v odhadu vývoje kurzové složky měnových podmínek. Zde samozřejmě ČNB nemůže být v komunikaci příliš aktivní, aby nezavdala příčinu ke spekulacím pro či proti koruně. V našich projekcích předpokládáme postupný návrat reálného kurzu k dlouhodobému apreciačním trendu.


Zdroj: Patria Online

Popsané scénáře obsahují řadu nejistot. Jedno se ovšem zdá být téměř jisté: po dvou a půl letech poklesu a stagnace úrokových sazeb přišel bod obratu. Úrokové sazby se již letos pohnou vzhůru. Pro střadatele dobrá zpráva, pro dlužníky méně.

David Marek, Patria Online


Váš názor
  • Obávám se že jsou to jenom vaše zbožná přání, která v době obav "hos. růstu" nemají šanci.
    06.05.2004 9:03

    Tu ni USA.
    Drake
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data