Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Penzijní fondy České pojišťovny a ABN Amro se sloučí do největšího subjektu v ČR

04.05.2004 12:24
Autor: 

Následuje úplné znění tiskové zprávy ČP
Praha (4. května 2004) – Česká pojišťovna rozhodla o sloučení dvou penzijních fondů, které jsou členy její finanční skupiny. Fúze Penzijního fondu České pojišťovny (PFČP) a ABN AMRO penzijního fondu (AAPF) by se měla uskutečnit do konce letošního roku. Nástupnickou společností bude Penzijní fond České pojišťovny, který se tak stane největším penzijním fondem v České republice s podílem převyšujícím 25%. Počet jeho klientů přesáhne 700 tisíc a objem spravovaných aktiv 20 miliard Kč.

„Rozhodnutí o sloučení podléhá schválení Ministerstva financí ČR a souhlasu valných hromad obou penzijních fondů,“ uvedl k procesu Ladislav Bartoníček, předseda představenstva ČP. Všem klientům přitom zůstanou zachovány veškeré nároky na dávky a rovněž se jim bude plně započítávat celková doba placení. Fúze společností je v souladu se strategií České pojišťovny v oblasti penzijního připojištění. „Sloučení obou fondů povede ke snížení jednotkových nákladů a k růstu zhodnocení investovaných aktiv, což se pozitivně odrazí ve výši výnosů pro klienty penzijního fondu,“ dodal Bartoníček.

Česká pojišťovna je stoprocentním vlastníkem PFČP. Ten má dnes více než 476 tisíc klientů a spravuje aktiva blížící se 12 miliardám Kč. AAPF poskytuje své služby 222 tisícům klientů a jeho aktiva přesahují 6,1 miliardy Kč. Smlouvu o nákupu 69,7 % akcií AAPF podepsala Česká pojišťovna a ABN AMRO Bank N.V. dne 18. prosince 2003. Přibližně 30 % akcií zůstává ve vlastnictví společnosti PROXY - FINANCE a.s., s níž ČP uzavřela dohodu týkající se společného postupu ve věci správy AAPF.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem dosahujícím 39 procent. Schopnost České pojišťovny udržet si dominantní tržní podíl v životním i neživotním pojištění oceňují i ratingové agentury Moody´s a Standard & Poor´s. Agentura Standard & Poor´s v listopadu 2002 zvýšila České pojišťovně dlouhodobý rating finanční síly a úvěrový rating na úroveň BBB- a přiřadila těmto ratingům stabilní výhled. Tento rating agentura potvrdila v září 2003. Moody´s v červenci 2003 udělila České pojišťovně ohodnocení finanční síly Baa3 se stabilním výhledem. Uvedená hodnocení patří do tzv. investičního stupně. ČP se tak řadí mezi nejvýše hodnocené tuzemské finanční instituce. Kromě vedoucí tržní pozice vyzdvihují obě agentury rovněž dobré provozní výsledky a vynikající likviditu. Česká pojišťovna spravuje 14,5 milionu pojistných smluv. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 85 procent.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data