Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská pravidla slušného chování bank vůči malým a středním podnikatelům

Evropská pravidla slušného chování bank vůči malým a středním podnikatelům

12.1.2004 13:05
Autor: 

Jak je zřejmé z četných prohlášení Evropské Komise („Komise“), je její snahou zlepšit mimo jiné i přístup malých a středních podnikatelů k finančním zdrojům nutných pro rozvoj jejich podnikání a tím vedoucí k oživení evropské ekonomiky. Jedním z možných prostředků jak tohoto zlepšení dosáhnout, spatřuje Komise v přijetí tzv. Evropských pravidel slušného chování bank vůči malým a středním podnikatelům („Pravidla slušného chování“).

V průběhu posledních dvou let proto pod vedením Komise probíhaly rozhovory mezi zástupci bank a podnikatelů, jejichž výsledkem bylo vytvoření návrhu Pravidel slušného chování. Tato pravidla by měla být nezávazná a postavena na principu jejich dobrovolného přijetí bankovními asociacemi a podnikateli na národní úrovni.

Vzhledem k tomu, že bankovní úvěry jsou pro valnou většinu malých a středních podnikatelů hlavním externím zdrojem financování, je pro tyto podniky velmi důležité, aby měly k dispozici informace o tom, jaké parametry a okolnosti jsou rozhodující pro banky při stanovení stupně úvěruschopnosti podnikatelů, popř. jakým způsobem mohou sami podnikatelé svou úvěruschopnost zvýšit. Tento zájem podnikatelů je ovšem někdy v přímém rozporu s praxí bank, které posuzují důvěryhodnost podnikatelů na základě interních bankovních postupů, k nimž nemá podnikatel přístup.

Pravidla slušného chování si proto kladou za cíl zlepšit podmínky bank pro přidělování úvěrů malým a středním podnikatelům a zejména pak zprůhlednit postupy bank při stanovování parametrů jejich úvěruschopnosti.

Jak ovšem vyplývá ze zprávy Komise z poloviny prosince, cesta k dohodě o konečném textu Pravidel slušného chování bude ještě složitá, neboť hlavní evropské bankovní organizace odmítli text Pravidel podpořit, a to i přesto, že byl již dříve odsouhlasen zástupci jiných čtyř významných evropských organizací reprezentující zaměstnavatele, průmyslové a obchodní komory, malé a střední podnikatele a spořitelny.

V důsledku výše uvedeného odmítnutí proto v budoucnu plánují organizace zatupující malé a střední podnikatele podat žádost příslušným evropským institucím, aby byla výše uvedená otázka upravena formou závazných právních aktů, a nikoliv např. doporučení, jak bylo navrhováno doposud. Vzhledem k blížícímu se vstupu do Evropské unie a snahou oživit trhy v přistupujících zemích bude proto zajímavé jak pro banky, tak podnikatele vývoj v této oblasti sledovat.

Lucie Lučanová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data