Jak je zřejmé z četných prohlášení Evropské Komise („Komise“), je její snahou zlepšit mimo jiné i přístup malých a středních podnikatelů k finančním zdrojům nutných pro rozvoj jejich podnikání a tím vedoucí k oživení evropské ekonomiky. Jedním z možných prostředků jak tohoto zlepšení dosáhnout, spatřuje Komise v přijetí tzv. Evropských pravidel slušného chování bank vůči malým a středním podnikatelům („Pravidla slušného chování“).
V průběhu posledních dvou let proto pod vedením Komise probíhaly rozhovory mezi zástupci bank a podnikatelů, jejichž výsledkem bylo vytvoření návrhu Pravidel slušného chování. Tato pravidla by měla být nezávazná a postavena na principu jejich dobrovolného přijetí bankovními asociacemi a podnikateli na národní úrovni.
Vzhledem k tomu, že bankovní úvěry jsou pro valnou většinu malých a středních podnikatelů hlavním externím zdrojem financování, je pro tyto podniky velmi důležité, aby měly k dispozici informace o tom, jaké parametry a okolnosti jsou rozhodující pro banky při stanovení stupně úvěruschopnosti podnikatelů, popř. jakým způsobem mohou sami podnikatelé svou úvěruschopnost zvýšit. Tento zájem podnikatelů je ovšem někdy v přímém rozporu s praxí bank, které posuzují důvěryhodnost podnikatelů na základě interních bankovních postupů, k nimž nemá podnikatel přístup.
Pravidla slušného chování si proto kladou za cíl zlepšit podmínky bank pro přidělování úvěrů malým a středním podnikatelům a zejména pak zprůhlednit postupy bank při stanovování parametrů jejich úvěruschopnosti.
Jak ovšem vyplývá ze zprávy Komise z poloviny prosince, cesta k dohodě o konečném textu Pravidel slušného chování bude ještě složitá, neboť hlavní evropské bankovní organizace odmítli text Pravidel podpořit, a to i přesto, že byl již dříve odsouhlasen zástupci jiných čtyř významných evropských organizací reprezentující zaměstnavatele, průmyslové a obchodní komory, malé a střední podnikatele a spořitelny.
V důsledku výše uvedeného odmítnutí proto v budoucnu plánují organizace zatupující malé a střední podnikatele podat žádost příslušným evropským institucím, aby byla výše uvedená otázka upravena formou závazných právních aktů, a nikoliv např. doporučení, jak bylo navrhováno doposud. Vzhledem k blížícímu se vstupu do Evropské unie a snahou oživit trhy v přistupujících zemích bude proto zajímavé jak pro banky, tak podnikatele vývoj v této oblasti sledovat.
Lucie Lučanová
Weinhold Legal
Důležité upozornění Weinhold Legal