Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dárek EU české ekonomice: 8% HDP!

Dárek EU české ekonomice: 8% HDP!

22.10.2003 13:43
Autor: 

Do členství v EU zbývá půl roku, ale již nyní zhruba víme, že si pro nás EU, resp. její metodika výpočtu HDP, chystá zvláštní dárek na uvítanou. Český statistický úřad zpřesnil informace o chystané revizi dosavadní historie české ekonomiky přechodem ke způsobu výpočtu HDP používaným v EU. V květnu 2004 bude k dispozici časová řada ročních účtů let 1995 až 2002. V červnu 2004 bude společně s předběžným odhadem za 1. čtvrtletí publikována časová řada čtvrtletních účtů za roky 1995 až 2003. V červenci 2004 bude formou mimořádné publikace zveřejněna úplná časová řada vybraných agregátů ročních účtů za období 1990 až 2002.

Podle ČSÚ lze očekávat, že úroveň českého HDP posune nahoru zhruba o osm procent. Díky tomu bychom v relaci k průměrné úrovni HDP na obyvatele v EU měli poskočit ze současných 60% na 64%. Vzhledem k tomu, že bude zvýšen HDP ve všech letech, neměly by se změnit hodnoty meziročních změn, tj. temp růstu ekonomiky.

HDP na obyvatele v ČR podle parity kupní síly (průměr EU=100)Zdroj: Eurostat

Zvýšení HDP s sebou přinese změnu celé škály parametrů charakterizujících stabilitu ekonomiky. Řada z nich totiž bývá vyjádřena v poměru k HDP. Harmonizace statistické metodiky sníží schodek obchodní bilance a běžného účtu k HDP, poměr zadluženosti domácností k HDP, atd. Statistická kouzla také pomohou vládě při reformě veřejných rozpočtů, neboť sníží rozpočtové schodky a veřejný dluh v poměru k HDP. Optické zlepšení stavu a stability české ekonomiky nám může přiblížit okamžik vstupu do eurozóny a změnit pohled ratingových agentur a zahraničních investorů. Přepis historie může ovlivnit budoucnost.

Je sice hezké dívat se, jak výkonnost české ekonomiky přes noc výrazně vzroste, má to ale také své stinné stránky. Díky tomu se zvýší náš příspěvek do společného rozpočtu EU, neboť část tohoto příspěvku je počítána podle hrubého národního produktu, který bude patrně revidován obdobně jako HDP. Úroveň HDP je důležitá také pro příjem dotací ze strukturálních fondů EU. Co se týče Prahy, ta nemá šanci dosáhnout na tyto prostředky ani při dosavadní metodice, ostatní regiony v ČR se ovšem patrně posunou vzhůru. Pravděpodobný posun ve výkonnosti jednotlivých regionů (v členění NUTS 2) ukazuje následující obrázek.

HDP na obyvatele v regionech ČR podle parity kupní síly (průměr EU=100)Zdroj: Eurostat, Patria Online (2003 po revizi)

Kvalifikační limit pro dotace ze strukturálních fondů (HDP/obyv. pod 75% průměru EU) sice nepřekročí, ale přiblíží se této hranici. S tím roste pravděpodobnost, že tuto hranici překonají dříve, než by tomu bylo, kdybychom vycházeli ze současných nerevidovaných dat. Všechno zlé je k něčemu dobré. Alespoň se nenakazíme závislostí na fondech EU, o níž se píšou odborné analýzy týkající se Řecka a Portugalska.

David Marek


Váš názor
 • dotaz nevzdělance:
  23.10.2003 15:58

  ..v čem přesně se změní metodika výpočtu HDP? Žasnu že doposud neexistuje jednoznačný postup jak tento agregát, vůči kterému se vztahuje drtivá většina ostatních ukazatelů, spočítat...
  Ondra
 • poznámka
  22.10.2003 15:56

  S tím HDP na obyvatele v PPP vzhledem k průměru EU to nebude tak horké, protože ČSÚ chce rovněž "vyladit" ocenění nákladů bydlení, čímž změní PPP. Poměr HDP/človíčka opět klesne k 60.
  Interested
 • Co teď Brepto?
  22.10.2003 14:48

  Budeme platit a platit, a závislost nevybudujeme protože ty peníze z fondů nikdy neuvidíme - naše projekty budou posouzený jako "nekvalitní" a peníze na spolufinancování nebudeme mít tak že nekvalifikujeme na "dotaci"(=návrat naších peněz). Hlavně že jsme neztratili ani kousek suverenity Brepto.
  Visitor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách