Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Popáté v řadě dvouciferný schodek běžného účtu

Popáté v řadě dvouciferný schodek běžného účtu

13.10.2003 10:46
Autor: 

Schodek běžného účtu platební bilance v srpnu klesl na 13,2 mld. Kč z 24,3 mld. Kč v červenci. Po dvou třetinách roku se nůžky vnější nerovnováhy rozevřely již na 95,7 mld. Kč. Jako obvykle stojí schodek běžného účtu na dvou faktorech: deficitním obchodu se zbožím a negativní bilanci výnosů. Ve srovnání s červencem se ovšem oba deficity snížily. Obchodní bilance vykázala záporné saldo 7,0 mld. Kč a detailněji jsme se jí věnovali v komentáři Schodek obchodní bilance klesl i přes vyšší dovoz ropy. Záporné saldo bilance výnosů tentokrát dosáhlo 8,3 mld. Kč (v červenci 15,6 mld. Kč). Stejně jako v předchozích měsících i nyní se na schodku podílely především výnosy z přímých investic zahraničních investorů v ČR (9,3 mld. Kč). Alarmující je pokračování poklesu přebytku v bilanci služeb. Tentokrát kladné saldo této části běžného účtu dosáhlo pouze 566 mil. Kč, což je nejméně od počátku roku. Zdá se, že je již jen otázkou času, kdy bilance služeb začne být záporná. Připomeňme jen, že od roku 1993 se tak doposud nikdy nestalo.

Finanční účet opět po několika měsících svým přebytkem předčil schodek běžného účtu. Přebytek finančního účtu vzrostl z červencových 14,3 mld. Kč na 21,7 mld. Kč. Z toho 11,8 mld. Kč připadá na přímé zahraniční investice, kde je ovšem 7,1 mld. Kč odhadováno jako reinvestovaný zisk. Každopádně letošní tok přímých zahraničních investic je zřetelně slabší ve srovnání předchozími třemi roky. Finanční toky v rámci portfoliových investic znamenaly čistý příliv prostředků v objemu 1,0 mld. Kč. Dalších 10,1 mld. Kč přinesly ostatní investice, kde se kromě změn aktiv a pasiv bankovního a firemního sektoru objevuje čerpání úvěru od Evropské investiční banky českou vládou.

Celoroční schodek běžného účtu podle našeho odhadu směřuje ke 145 mld. Kč, což je téměř shodná hodnota s loňským deficitem. V poměru k HDP by schodek běžného účtu měl činit 6,1%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)